درمان دیابت نوع ۲ با کشف روش موثر دارویی جدید

چگونه می توان دیابت نوع ۲ را درمان کرد؟ بسیار فکر می کنند که این امر کاری نشدنی است. اما محققان به تازگی به ترکیبی دست یافته اند که این کار را انجام می دهد

درمان برای دیابت

بسیاری از افراد تصور می‌کنند که درمان دیابت نوع ۲ به صورت قطعی وجود ندارد. عمل جراحی بای پس معده، در برخی موارد به عنوان درمان در نظر گرفته می‌شود که علاوه بر آن به کاهش وزن، فشار خون و افسردگی نیز کمک می‌کند. براساس آزمایشات صورت گرفته بر روی ۲۰۰۰۰ بیمار که تحت عمل جراحی بای‌پس معده قرار گرفتند، بیش از ۸۴درصد افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ به‌طور کامل درمان شدند؛ با این‌حال روش درمان موردنظر می‌تواند عوارض جانبی نظیر فتق، عفونت، لخته شدن خون، زخم و حتی مرگ بیماران را برای آن‌ها به دنبال داشته باشد؛ بنابراین آیا راه حل دیگری وجود دارد که بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بتوانند از مزایای عمل جراحی بای پس معده بدون استفاده از روش‎های تهاجمی بهره‌مند شوند؟

مقدمات اولیه سریع روش عمل جراحی بای پس معده به صورت زیر است. البته مشخصات این روش می‌تواند متفاوت باشد؛ اما این عمل جراحی با مسدود کردن بخش بزرگی از معده، عمدتاً حجم آن را کاهش می‌دهد. جراحان این کار را برای عمل روده کوچک نیز انجام می‌دهند.
در این حالت معده مقدار بسیار کمی از غذا را نگه می‌دارد؛ از این‌رو بیماران دیگر نمی‌توانند وعده‌های غذایی زیادی مصرف کنند. علاوه بر آن، عدم حرکت مواد غذایی در سراسر روده کوچک باعث می‌شود که بدن نتواند مواد مغذی بسیاری دریافت کند که اثر تجمیعی این روش، کاهش وزن بیمار است.

درمان دیابت نوع 2
درمان دیابت نوع ۲

افراد مبتلا به دیابت نوع ۲ سطح قند خون بالایی دارند. مصرف غذا نقش بسیار مهمی در این افزایش برخوردار است و کاهش وزن یکی از راه‌های مؤثر در درمان دیابت محسوب می‌شود؛ بنابراین جراحی بای‌پس معده موجب کاهش وزن و از بین رفتن دیابت می‌شود.
برخلاف گفته پزشکان، بسیاری از افراد متقاعد نشده‌اند که کاهش وزن منجر به از بین رفتن دیابت نوع ۲ در بیمارانی می‌شود که عمل جراحی بای پس معده انجام داده‌اند. درواقع این افراد از مزیت عمل جراحی بای پس معده باخبر نیستند و تنها آن را انجام می‌دهند.

گروه موردنظر با استفاده از یک داروی تأیید شده FDA که به طور پایه سوکرالفیت (sucralfate) نامیده می‌شود، یک ترکیب با نام LuCI (پوشش لومینای روده) طراحی کردند. پس از مصرف، این ترکیب به‌طور موقت پوشش داخلی روده را می‌پوشاند. این موضوع به‌طور اساسی نشان می‌دهد که جراحی چگونه مانع از دریافت مواد مغذی توسط بخشی از روده می‌شود و مؤثر به نظر می‌رسد. درواقع پس از یک ساعت دریافت دارو توسط موش‌ها، ترکیب LuCI سطح قند خون آن‌ها را به مقدار ۴۷درصد کاهش می‌دهد.
یوهان لی (Yuhan Lee) به عنوان یکی از نویسندگان مجله مطالعاتی در نشریه مطبوعاتی معتقد است که «آنچه طراحی کرده‌اند اساساً یک (جراحی در قرص) است». آن‌ها یک روش زیست مهندسی را برای ساخت قرص مورد استفاده قرار دادند که چسبندگی خوبی به آن می‌بخشد و می‌تواند به سادگی در یک مدل پیش بالینی به روده متصل شود. اثرات این ترکیب پس از گذشت چند ساعت از بین می‌رود.
البته این قرص در حال حاضر آماده برای فروش نیست. در آینده، محققان ترکیب LuCI را بر روی موش‌های صحرایی دیابتی و چاق آزمایش می‌کنند. درصورت اثرگذاری، این دارو به‌ عنوان جایگزینی برای جراحی بای‌پس معده مورد استفاده قرار می‌گیرد تا بیماری دیابت نوع ۲ را از بین ببرد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.