روکیدا
زندگی سلامت و تندرستی

داروی آلزایمر جدید که پس از ۱۵ سال تحقیق ساخته شده چه ویژگی‌هایی دارد؟

از سال ۲۰۰۳ تاکنون هیچ دارویی برای درمان آلزایمر مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) قرار نگرفته است. اما برای اولین  بار در این پانزده سال ممکن است در حوزه داروهای آلزایمر افقی امیدوار کننده در پیش رو داشته باشیم.

یک شرکت داروسازی ژاپنی به نام بیوگن (Biogen) و شریک هم‌وطن آن به نام شرکت ایسای (Eisai) جزئیاتی را درباره مرحله دوم یک آزمایش بالینی که در ماه پیش انجام داده بودند، در این جلسه عنوان کردند. با اینکه هیچ‌یک از اعضای گروه مورد آزمایش در سال اول با بهبود قابل توجهی مواجه نشدند، این شرکت‌ها بعد از ۱۸ ماه آزمایش نتایج امیدبخشی را مشاهده کردند.

ساخت داروی جدید آلزایمر پس از 15 سال
ساخت داروی جدید آلزایمر پس از ۱۵ سال

به گزارش روکیدا در این آزمایش به شش گروه از بیماران بزرگسالی که با اولین مراحل بیماری آلزایمر دست و پنجه نرم می‌کردند از طریق IV، ترکیبی به نام BAN2401 داده شد (۵ گروه دوزهای مختلفی از دارو را مصرف می‌کردند و یک گروه دارو‌های بی‌اثر دریافت می‌کردند). BAN2401 بافت‌های آمیلوئید مغز را کاهش می‌دهد، مدت طولانی است که تصور می‌شود آمیلوئید یکی از عوامل تنزل مغز و آلزایمر است.

طبق آمار، پس از ۱۸ ماه آزمایش، ۱۶۱ بیماری که بالاترین دوز BAN2401 را دریافت کرده ‌بودند هم در مورد کاهش بافت آمیلوئید و هم در تشخیص خود نسبت به بیمارانی که داروی بی‌اثر مصرف می‌کردند بهبود قابل توجهی یافتند. در برخی از نمونه‌ها تورم مغز به عنوان یک عارضه جانبی وجود داشت و برخی نیز در محل تزریق با IV حساسیت داشتند.

در مورد پروتئین‌های آمیلوئیدی همیشه این شک وجود داشت که ممکن است نقش قابل توجهی در بروز بیماری آلزایمر داشته باشند و حال این مطالعه دومین پژوهشی است که ارتباط قوی بین کاهش بافت آمیلوئید و کارکرد بهتر شناختی در بیماران مبتلا را به نمایش می‌گذارد. این پژوهش نشان می‌دهد که در آزمایش‌های آتی با هدف قرار دادن این پروتئین‌ها می‌توان به جنگ با آلزایمر رفت.

ساخت داروی جدید آلزایمر پس از 15 سال
ساخت داروی جدید آلزایمر پس از ۱۵ سال

پروتئین‌های آمیلوئید در برخی از شرکت کنندگان تا ۹۳ درصد کاهش پیدا کرد و به این ترتیب ۸۱ درصد از کل بیمارانی که در این آزمایش شرکت کردند در گروه موفقیت آمیزی قرار گرفتند که محققان به آن “گروه منفی آمیلوئید” می‌گفتند. با اینکه این موضوع به معنای درمان شدن بیماران نیست می‌توان گفت در این پژوهش کار عظیمی صورت گرفته است.

علاوه بر این، تیم محقق با استفاده از چند معیار به مقایسه زوال شناخت این گروه با گروهی که داروی بی‌اثر دریافت کردند پرداختند. آنها دریافتند که شرکت کنندگانی که بالاترین دوز BAN2401 را مصرف کردند در تست شناختی جدیدی به نام ADCOMS در مقایسه با افرادی که داروی متفاوت مصرف می‌کردند تا ۳۰ درصد عملکرد بهتری دارند. ADCOMS یک مقیاس معمول برای ارزیابی زوال شناخت نیست اما در مورد تغییرات به وجود آمده در توانایی شناختی حساسیت بیشتری دارد. وقتی این گروه از یک مقیاس معمول‌تر و بادوام‌تر استفاده کردند متوجه شدند بیمارانی که بالاترین دوز را دریافت کردند نسبت به بیماران مصرف کننده داروی بی‌اثر تا ۴۷ درصد عملکرد بهتری دارند.

ساخت داروی جدید آلزایمر پس از 15 سال
ساخت داروی جدید آلزایمر پس از ۱۵ سال

مشخص نیست چه مدت طول می‌کشد تا داروی BAN2401 مورد تایید سازمان غذا و دارو (FDA) قرار بگیرد. با این وجود نتایج عنوان شده امیدوار کننده هستند، این یک آزمایش نسبتا کوچک بود و همانطور که ووکس (Vox) اشاره می‌کند در جامعه تحقیقاتی این شک وجود دارد که نتایج نهایی از میانه راه آزمایش ممکن است تغییر کنند. در حال حاضر سازمان غذا و دارو خواهان مطالعه داروهای جدید آلزایمر در آزمایشات دو مرحله‌ای است تا ثابت شود دارو می‌تواند باعث کاهش علائم بیولوژیکی بیماری و زوال عقل شود.

لین کرامر (Lynn Kramer)، افسر ارشد پزشکی حوزه مغز و اعصاب شرکت ایسای گفت این شرکت و شریک آن قرار است با توجه به نتایج آزمایش جدید مرحله دوم از سازمان غذا و دارو درخواست کنند تا روند تایید BAN2401 را سرعت بدهند.

منبع: qz

مطالب مرتبط

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

چطور از وقت آزاد خود لذت ببرید؟

محمد امین نعمتی

برای درمان سینه‌پهلو و شناسایی علایم آن باید چه اطلاعاتی داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

چه ارتباطی میان خواب‌های آشفته و رضایت شغلی ما وجود دارد؟

عباس رهامی

چطور با مشکل خستگی تصمیم مبارزه کنید

محمد امین نعمتی

۷ تغییر سریع برای این که در محیط کار شادتر باشید

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟