روکیدا
دنیای خودرو

بررسی تویوتا راو۴ آفرود مدل ۲۰۲۰: یک جان سخت همه کاره

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

شاید این یکی از بهترین خودرو های کراس اور کوچک نباشد، اما تویوتا راو۴ تقریباً در تمام زمینه ها خوب عمل می کند و یک انتخاب هوشمندانه است. تویوتا راو۴ آفرود (Toyota RAV4 Off-Road) مدل ۲۰۲۰ یک خودروی زمخت و جان سخت است که در قالب یک اس یو وی کوچک ظاهر شده است. این یک خودروی همه کاره است که در واقع، نسخه جسور تر برادر بزرگ خود، تویوتا راو۴، به شمار می رود. با داشتن خطوطی که باعث خوش تیپی بی نهایت این خودرو شده، دلیلی ندارد که کسی عاشقش نشود.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

آنچه تویوتا راو۴ استاندارد را از نسخه جدید آفرود متمایز می کند، پیشرفت های ریز و درشتی است که در نسخه آفرود دیده می شود. گلگیرهای پهن این خودرو، باعث شده ظاهری قدرتمند و عضلانی داشته باشد. سپرهای جلو و عقب کاملاً از نو طراحی شده و گریل جلوی رادیاتور، کاملاً تغییر کرده است. نمای کلی خودرو، یک نمای منسجم و چشم نواز است، حتی اگر کمی شبیه به مدل ارزانتر Adventure-trim باشد.

تویوتا راو4

اگر بخواهیم در مورد ارتقاء های واقعی صحبت کنیم، باید بگوییم که چیزهای زیادی وجود ندارد. مدل جدید بر روی چرخ های ۱۸ اینچی مشکی رنگ حرکت می کند. تایر های ۲۵۵/۶۰، رانندگی در هر شرایط آب و هوایی را ممکن می سازد.

در پس این چرخ های عظیم الجثه، یک سیستم تعلیق کاملاً جدید وجود دارد. تویوتا راو۴ آفرود از کمک فنرهای دوقلوی لوله ای استفاده می کند که به لطف آن، خودرو می تواند به راحتی ناهمواری های بسیار شدید را تحمل کند. به دلیل بسته بودن مکان های مناسب برای تست آفرود به دلیل شیوع بیماری، نتوانستیم یک تست درست و حسابی از خودرو در جاده های ناهموار بگیریم. اما چیزی که تاکنون در جاده های عادی مشاهده کردیم، کاملاً راضی کننده بود.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

در کنار تایرها و سیستم تعلیق بسیار مطلوب، ما در این خودرو با سیستم AWD (چهارچرخ محرک) نیز مواجه هستیم. این سیستم به راننده اجازه می دهد تا گزینه های مختلف را در شرایط رانندگی متفاوت انتخاب کند. برای مثال می توان ۵۰% از گشتاور موتور را به محور عقب انتقال داد. همچنین می توان برای کاهش مصرف سوخت، محور عقب را کاملاً به استراحت فرستاد.

در کمال تعجب، فاصله تویوتا راو۴ آفرود از زمین، هیچ افزایشی نداشته است. فاصله همان ۸.۶ اینچ مدل استاندارد است. اگر با یک خودروی آفرود واقعی طرف هستیم آنطور که تویوتا می گوید، نباید کمی فاصله از زمین بیشتر باشد؟ علاوه بر این، هیچ گونه سینی یا محافظی در زیر خودرو تعبیه نشده است تا از بخش های زیر خودرو محافظت کند! پس هنگام عبور از جاده های ناهموار کوهستانی، باید حسابی مراقب باشید.

خودروی قدرتمندی که به راحتی حریفان را به گوشه رینگ می فرستد

گرچه مدل استاندارد تویوتا راو۴، دارای مدل های هیبرید هم می باشد، اما مدل تویوتا راو۴ آفرود تنها با یک نوع موتور عرضه می شود. موتور ۲.۵ لیتری چهار سیلندر که به خوبی با آن آشنایی داریم و قبلاً هم در تویوتا کمری نمونه آن را دیده بودیم. شاید نام و مشخصات این موتور چندان پر زرق و برق نباشد، اما عملکرد قابل قبولی ارائه می دهد.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

به هیچ عنوان این موتور را دست کم نگیرید، چرا که می تواند قدرتی معادل ۲۰۳ اسب بخار تولید کند. فقط پا را روی پدال گاز بگذارید تا بفهمید چه می گوییم. این موتور از اینکه صدایش را به گوشی شما برساند هیچ ابایی ندارد. به نظر ما، این صدای بلند، بسیار گوش نواز است و آزار دهنده نیست.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

یک گیربکس اتومات ۸ سرعته در رانندگی شما را همراهی خواهد کرد. هیچ گزینه دیگری هم برای انتخاب کردن ندارید. خوشبختانه این یک گیربکس کاملاً نرم و روان است که باعث می شود خودرو از تمام توان موتور خود استفاده کند. مصرف سوخت این خودرو هم نسبتاً مناسب است. در شهر چیزی حدود ۱۱ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر و در جاده حدود ۹ لیتر در هر ۱۰۰ کیلومتر.

هندلینگ خودرو چیزی کم ندارد و حس اطمینان بالایی را هنگام رانندگی به شما خواهد داد. پیچیدن به طرفین هم به خوبی انجام می شود و کاملاً دقیق است. از یک کراس اوور ساخت تویوتا، انتظار دیگری هم نداشتیم. در سرعت بالا، صدای زیادی در داخل کابین نخواهید شنید، فقط کمی نویز لاستیک وجود دارد.

شتاب خودرو هم در سطح قابل قبولی قرار دارد. نه، قرار نیست شما را به عقب پرتاب کند، انگار که کسی به قفسه سینه شما ضربه زده. اما به نسبت کراس اوورها، کاملاً مناسب است.

آسایش و راحتی

به طور کلی، از طراحی داخلی تویوتا راو۴ آفرود لذت بردیم. صندلی های جلو کاملاً راحت هستند و از پلاستیک های نرمی در آن استفاده شده است. رنگ مشکلی داخل خودرو با کمی رنگ قرمز هم ترکیب شده که ظاهر جذابی به آن بخشیده است. جنس صندلی ها هم از چرم مرغوب است که اصلاً حس ارزان بودن یا پلاستیکی بودن را القا نمی کند. صندلی های عقب هم کاملاً راحت هستند و ارتفاع سقف، حتی برای افراد خیلی قد بلند هم مناسب است. صندوق عقب هم بسیار جادار است و ظرفیتی حدود ۱۰۰۰ لیتر را در خود جای می دهد. کف صندوق عقب هم کاملاً پایین است و فضای زیادی را برای اجسام بزرگ فراهم می کند.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

در قسمت جلو، سیستم کنترل صوتی و تهویه از پلاستیک نرم ساخته شده و گوشه های گرد دارد. استفاده از آنها نسبتاً راحت است. البته کلیدهای مستطیلی کوچک آن خیلی راحت نیستند و کمی سفت هستند. تنظیم سرعت فن یا آوردن منو، همانند رد کردن نخ از سوزن در حین قایق سواری است!

سیستم صوتی تویوتا راو۴ آفرود به ۵ ورودی USB در قسمت های مختلف خودرو مجهز است تا همه سرنشینان را راضی نگه دارد. قابلیت های Android Auto ، Apple CarPlay و Amazon Alexa نیز همانند همه مدل های راو۴، در این خودرو نیز حضور دارند. در این خودرو یک مانیتور ۸ اینچی مولتی مدیا و ۱۱ بلندگوی JBL وجود دارد.

روکیدا - بررسی تویوتا راو4 آفرود مدل 2020: یک جان سخت همه کاره - تویوتا, خودرو, خودرو کراس اوور, نقد و بررسی خودرو

سیستم مولتی مدیا و سرگرمی خودرو، یک سیستم مناسب است، نه کمتر نه بیشتر. معمولاً رابط کاربری مولتی مدیا در خودرو های تویوتا چندان زیبا و جذاب نیست. اما سیستم این خودرو کاملاً به کوچکترین حرکت حساس است و ما نمره کامل را به آن می دهیم.

شارژر بی سیم، سنسور پارک و دوربین ۳۶۰ درجه از امکانات دیگر تویوتا راو۴ آفرود هستند که این روزها امکانات تعجب آوری به شمار نمی روند. وضوح تصاویر چندان بالا نیست و گاهی رگه هایی بر روی مانیتور مشاهده می شود.

از جنبه مثبت قضیه، همانند همه مدل های تویوتا راو۴، این خودرو نیز به فناوری امنیتی مخصوص تویوتا مجهز شده است. به لطف این فناوری، ابزار مختلفی برای راهنمایی راننده وجود دارد. از جمله هشدار در هنگام خروج از مسیر، کروز کنترل تطبیقی و فناوری high beam برای هشدار تصادف. نشان دادن نقاط کور نیز از امکانات دیگر این خودرو است.

ارزش خرید تویوتا راو۴ آفرود

چه برای رانندگی آفرود، چه برای رانندگی شهری، تویوتا راو۴ آفرود می تواند با امکانات فراوان خود در هر زمینه، بسیاری از افراد را راضی کند. از هر جنبه ای که به این خودرو نگاه کنید، نکات منفی زیادی در آن نمی بینید. کیفیت ساخت خوب است، فناوری آن نسبتاً به روز است، جادار است و قیمت نسبتاً مناسبی دارد.

ارزان ترین مدل تویوتا راو۴ از قیمت ۲۷۰۰۰ دلار شروع می شود که نسبت به خودروهای هم رده خود، کاملاً مناسب است (البته با قیمت های ایران کاری نداشته باشید). اما مدل تویوتا راو۴ آفرود که امروز مورد بررسی قرار دادیم کمی غیر قابل هضم است. قیمت ۴۱۵۰۰ دلاری آن نسبت به مدل استاندارد، اختلاف بسیار زیادی دارد. درست است که کمی امکانات بیشتری دارد، اما راستش را بخواهید، ارزش این هزینه اضافه را ندارد.

نظر ما را بخواهید، بهتر است به جای این مدل، یک مدل ارزان تر از راو۴ را انتخاب کنید، مثلاً مدل Adventure که مانند همین خودرو، ظاهری ماجراجو دارد و مبلغ بسیار کمتری را از مشتری طلب می کند.

مطالب مرتبط

نگاهی کوتاه به لامبورگینی هوراکان ایوو RWD

محمد آقاپور

هیوندای ولستر N مدل ۲۰۲۰ چه امکاناتی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

با جدیدترین مدل آئودی A3 آشنا شوید: یک خودروی هیبریدی و جان سخت

محمد آقاپور

طراحان داخلی هیوندای قصد دارند، طراحی جسورانه تری را در پیش بگیرند

محمد آقاپور

اولین تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا هیبرید ۲۰۲۰

محمد آقاپور

بی ام و سری ۷ یک مدل برقی هم خواهد داشت

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟