دانش و فناوری زندگی سلامت و تندرستی

افزایش قدرت مغز با چند روش ساده و بسیار سودمند

افزایش قدرت مغز با چند روش ساده و بسیار سودمند

علم می گوید انجام این روش ساده قدرت مغز شما را افزایش می دهد. بر همه روشن است که ورزش از استرس می کاهد و ما را از لحاظ جسمی سالم نگه می دارد. اما اکنون بر اساس تحقیقات اخیر فواید بیشتری در تمرین های منظم یافت شده است: ورزش برای مغز شما نیز سودمند است.
یک گروه از محققان دانشگاه سیدنی استرالیا و دانشگاه منچستر در انگلیس، تاثیرات تمرین های هوازی را بر قسمتی از مغز به نام “هیپوکامپوس” کشف کرده اند (ناحیه ای که مسئول پردازش های مغزی و ضبط خاطرات است).
محققان ۱۴ ازمایش بالینی را که در انها اسکن مغزی ۷۳۷ شرکت کننده در قبل و بعد از یک دوره ورزشی هوازی گرفته شده بود، مرور کردند. گروه شرکت کننده شامل افراد سالم بزرگسال، افراد دارای الزایمر و افراد دارای علائم افسردگی و شیزوفرنی بودند. محدوده سنی انها از ۲۴ سال تا ۷۶ سال بود.

افزایش قدرت مغز با چند روش ساده و بسیار سودمند
با دیدن نتایج ازمایشات ، محققان دریافتند که اگر چه تمرین ها بر کل حجم هیپوکامپوس اثر نمی گذارد، اما اندازه ناحیه چپ ان را بیشتر می کند( سلامت مغز انسان بعد از رسیدن به ۴۰ سالگی، هر ده سال ۵ درصد کمتر می شود).
” زمانی که ورزش می کنید یک فعالیت شیمیایی را ایجاد می کنید که فاکتور نورون زایی مشتق شده از مغز(BDNF) خوانده می شود و می تواند با افزایش قدرت مغز، کاهش زوال عقلی به جلوگیری از زوال ناشی از پیری کمک کند.”
متن زیر خلاصه یافته هاست که توسط جوزف فیرت شرح داده شد:
داده های ما نشان داد که فواید کلی ناشی از تمرینات هوازی برای مغز سرعت کاهش اندازه و قدرت مغز را کم می‌کند ،هر چند بیشتر آن مربوط به بزرگتر شدن اندازه هیپوکامپوس است. به عبارت دیگر می توان به ورزش به عنوان یک برنامه برای نگهداری از مغز نگاه کرد.

۱ دیدگاه

Avatar
کامران پنجشنبه , ۱۴ دی ۱۳۹۶ at ۰۹:۱۶

فوق العادست

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟