روکیدا
نجوم، هوا و فضا

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

روکیدا - اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد - اسپیس ایکس, ایلان ماسک, فضا, ناسا

تقریبا یک دهه از زمانی که فضانوردان از خاک آمریکا یک سفر به فضا را شروع کردن می‌گذرد و شرکت اسپیس ایکس حالا می‌گوید امیدوار است در ماه می امسال این قضیه را تغییر دهد.

این شرکت که متعلق به ایلان ماسک بوده در تلاش است تا فضانوردان را از طریق فضاپیمای کرو دراگون خود به عنوان بخشی از طرح خدمه تجاری (Commercial Crew) ناسا به ایستگاه فضایی بین‌المللی بفرستد.

«گوین شاتول» (Gwynne Shotwell) مدیر ارشد عملیاتی اسپیس ایکس روز سه‌شنبه گفت این شرکت در حال «آماده شدن برای ماه می» است تا برای اولین مرتبه این شرکت به کمک موشک‌های فالکن ۹ خود انسان‌ها را به فضا بفرستد.

اسپیس ایکس اولین فضانوردان خود را کمتر از دو ماه به فضا می‌فرستد

خانم «شاتول» این خبر را در کنفرانس Satellite 2002 به اطلاع خبرنگاران رسانده است. لازم به ذکر است این کنفرانس خیلی زود اوایل روز چهارشنبه به دلیل نگرانی‌ها در مورد کرونا ویروس تعطیل شد.

در حال حاضر تاریخ فرستادن فضاپیمای کرو دراگون به فضا ۷ می از مرکز فضایی کندی در فلوریدا مشخص شده است. فضانوردان ناسا به اسامی «داگ هارلی» و «باب بنکن» در فضاپیمای جدید به ایستگاه فضایی بین‌المللی برده می‌شوند که در گذشته با موفقیت توانسته بود به این ایستگاه برود و برگردد.

ایلان ماسک نیز در این کنفرانس اعلام کرد مهندسان اسپیس ایکس و ناسا کرو دراگون را به دفعات و سختگیرانه تست کرده‌اند تا برای حمل اولین خدمه خود آماده باشد.

ماموریت کرو دراگون اگر در ماه می با موفقیت همراه شود به موقع خواهد بود چون تعداد رزروهای ناسا برای پرواز به فضا به کمک فضاپیمای روسی سایوز (Soyuz) رو به اتمام است که از سال ۲۰۱۱ به دنبال اتمام برنامه شاتل‌های فضایی فضانوردان را به فضا می‌برد.

ماسک روز دوشنبه در کنفرانس Satellite با طعنه پرسید «چرا سایوز همچنان پرواز می‌کند؟ این فضاپیما در دهه ۵۰ طراحی شده است. دستگاه محکمی است ولی انگاری زمان آن رسیده است به جلو حرکت کنیم.»

اگر تست‌های باقیمانده به خوبی پیش روند در نهایت می‌توانیم از حدود هشت هفته بعد وارد عصر جدیدی از پرواز انسان به فضا شویم.

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

آیا ناسا به کشت گیاهان خوراکی در فضا نزدیک‌تر شده است؟

محمد امین نعمتی

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

محمد امین نعمتی

ناسا فضانورد پس از ۴ سال فضانورد جدید استخدام می‌کند

محمد امین نعمتی

ناسا با تعیین جایزه از دانشجویان درخواست کمک کرد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟