روکیدا
نجوم، هوا و فضا

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

روکیدا - اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد - اسکیس ایکس, فضا, ناسا

آکسیوم (Axiom) شرکت خصوصی فعال در زمینه فضا همکاری را با اسپیس ایکس شروع کرده است تا از نیمه دوم سال ۲۰۲۱ گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی (ISS) ببرند.

براساس مفاد قرارداد همکاری این دو شرکت، اسپیس ایکس از کپسول کرو دراگون (Crew Dragon) برای بردن سه گردشگر و یکی از کارمندان آکسیوم به فضا استفاده خواهد کرد، با این اطمینان که کار آن‌ها با کار کارمندان ناسا در فضا تداخل نخواهد داشت.

همچنین باید اشاره کنیم آکسیوم شرکتی بوده است که ناسا برای ساخت اولین ماژول مقصد تجاری ایستگاه فضایی انتخاب کرده است.

شرکت ایلان ماسک در ابتدا این کپسول را طراحی کرد تا فضانوران را از خاک آمریکا به فضا ببرد و اولین پرواز همراه با خدمه انسانی این کپسول با فضانوردان ناسا انتظار می‌رود بین ماه آوریل و ژوئن رخ دهد.

اسپیس ایکس از سال آینده گردشگران فضایی را به ایستگاه فضایی بین‌المللی می‌برد

گرچه، این شرکت همچنین قصد دارد کاربردهای فضاپیمای خود را توسعه دهد تا افراد عادی را نیز به خارج از سیاره زمین ببرد. در حقیقت، اسپیس ایکس در ماه فوریه قرارداد دیگری با شرکت اسپیس ادونچرز (Space Adventures) امضا کرده است تا گردشگران را به یک سفر پرواز آزاد در مدار زمین ببرد که دو سه برابر ارتفاع بالاتری از ایستگاه فضایی بین‌المللی دارد.

سفر فضایی آکسیوم ۱۰ روز طول خواهد کشید و هدف دو تا از آن‌ها سفر به ایستگاه فضایی و بازگشت از آن است. هیچکدام از دو شرکت اعلام نکرده‌اند این سفر برای افراد چه مقدار هزینه به همراه دارد.

گرچه طبق گزارش نیویورک تایمز، آکسیوم قبلا گفته بود یک صندلی در این پرواز ۵۵ میلیون دلار هزینه خواهد داشت و در حال حاضر یک نفر برای آن ثبت‌نام کرده است. همچنین، زمانی که ناسا در سال ۲۰۱۹ اعلام کرد که ایستگاه فضایی بین‌المللی را برای فضانوردان خصوصی بازگشایی خواهد کرد، گفت هر فرد برای اقامت باید شبی ۳۵ هزار دلار هزینه کند.

مایکل سوفردینی مدیر ارشد اجرایی شرکت آکسیوم که تا سال ۲۰۱۵ رهبری طرح ایستگاه فضایی بین‌المللی ناسا را بر عهده داشته است در یک بیانیه گفت «این پرواز تاریخ‌ساز یک لحظه انقلابی در حرکت به سمت دسترسی معمولی و جهانی به فضا خواهد بود. این سفر در بین سفرهای متعدد به ISS اولین خواهد بود که به طور کامل توسط شرکت آکسیوم اسپیس مدیریت می‌شود. فراهم‌سازی شرایط انتقال افراد به فضا یک پیشرفت قابل توجه به سمت هدف دسترسی عموم مردم خواهد بود و خوشحال هستیم در این زمینه با اسپیس ایکس همکاری می‌کنیم.»

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

ناسا چگونه هلیکوپتر خود را در مریخ آزمایش می کند؟

محمد آقاپور

آیا امکان حیات بر روی سیاره پلوتون وجود دارد؟

محمد آقاپور

بر اساس تحقیقات جدید، ممکن است ۳۶ تمدن بیگانه در کهکشان ما وجود داشته باشد

محمد آقاپور

دانشمندان نظریه نسبیت انیشتین را در سال ۲۰۲۰ تأیید کرده اند

محمد آقاپور

به ادعای دانشمندان در سیاره عطارد احتمال حیات وجود دارد

محمد امین نعمتی

آیا امکان استفاده از جی‌پی‌اس روی ماه وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟