هوش مصنوعی در شناسایی حساب‌های جعلی چه کمکی به فیسبوک کرده است؟

توسط محمد امین نعمتی

امروز، فیس‌بوک از یک ابزار یادگیری ماشینی رونمایی کرد که در سال گذشته بیش از 6 میلیارد حساب جعلی را در این شبکه اجتماعی پاک کرده است. این تعداد علاوه بر میلیون‌‌ها حساب جعلی جدیدی است که فیس‌بوک روزانه جلوی ایجاد آن‌ها را می‌گیرد.

طبق اعلام این شرکت، ابزار مورد نظر دو سال در مرحله تولید بوده است و یکی از پیشرفته‌ترین روش‌های فیس‌بوک برای مبارزه با حساب‌های جعلی است.

این ابزار از فناوری به اسم «Deep Entity Classification» برای آنالیز حساب‌های فعال فیس‌بوک و رفتار پروفایل کاربر در سایر بخش‌های این جامعه استفاده می‌کند. این ابزار ده‌ها هزار قابلیت مختلف را بررسی می‌کند مانند تعداد درخواست دوستی‌هایی که یک حساب فرستاده و گروه‎‌ها یا صفحاتی که به آن‌ها پیوسته است یا تعقیب می‌کند. مهمتر از همه، این مدل یادگیری ماشینی به صورت خودکار سطح آگاهی خود را بالا می‌برد، بنابراین می‌تواند به دنبال تغییرات اسپمرها متحول شود.

Bochra Gharbaoui مدیر علوم داده فیس‌بوک در گفتگو با سایت ZDNet گفته این این ابزار حجم حساب‌های اسپم را تا 27 درصد کاهش داده است. او تخمین می‌زند حجم حساب‌های جعلی روی فیس‌بوک حالا 5 درصد باشد. اما حتی او می‌گوید فقط کمی زمان نیاز است تا اسپمرها مجددا یک راه‌حل پیدا کنند.

او گفت «تبلیغ‌کنندگان سریع دست به کار می‌شوند. چرخه سازگاری آن‌ها سرعت بالایی دارد و روزبه‌روز پیچیده‌تر می‌شود.»

اقدام فیس‌بوک برای حذف حساب‌های جعلی غیرطبیعی نیست ولی پاک کردن 6.6 میلیارد حساب جعلی فقط در یک سال پیشرفت قابل توجهی را نشان می‌دهد. متاسفانه، این مشکل قصد توقف و کم کردن سرعت خود را ندارد و ابزار فیس‌بوک باید با آن همگام شوند.

منبع: engadget.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید