در مورد تست بازار چه افسانه‌هایی وجود دارد؟

با توجه به حرفه من به عنوان یک کارآفرین یا صاحب یک کسب و کار کوچک، متوجه شده‌ام اکثر افراد متوجه نیاز به امتحان مدل‌های جدید کسب و کار و نوآوری‌های محصول هستند ولی اغلب اوقات به جای این که ابتدا یک تست کسب و کار (به معنای امتحان یک استراتژی کسب و کار در مقیاس کوچک. به عنوان مثال تست یک محصول کوچک در یک شهر کوچک) منظم انجام دهند به غریزه خود اعتماد می‌کنند.

نتیجه این است که اغلب اوقات پیش از این که بدانید تغییر مورد نظر جواب نداده است ضرر مالی بزرگی می‌کنید و مشتریان کلیدی خود را از دست می‌دهید. راه بهتری برای انجام این کار وجود دارد.

به عنوان مثال، چندین سال پیش اپل کاملا متقاعد شده بود که مدل جدید کامپیوتر آن‌ها یعنی Apple III اگر به جای این که ابتدا به صورت محدود آن را برای چند مشتری کلیدی عرضه کنند، آن را به صورت گسترده در اختیار مصرف‌کنندگان قرار دهند یک محصول موفق خواهد بود.

نتیجه این تصمیم اشتباه یک ضرر کاملا عظیم مالی برای اپل در بازار بود. در حالی که این شرکت می‌توانست جلوی این کار را بگیرد و سال‌ها طول کشید تا هزینه‌های بالای تعمیر جبران شود.

در این مطلب قصد داریم به افسانه‌هایی در مورد تست بازار اشاره کنیم. پس تا انتها همراه روکیدا باشید.

نوآوری براساس تست شناخت حسی بازار را از بین می‌برد

پیش از این که تست بازار را شروع کنید، برای این که به نوآوری‌هایی برای آزمایش دست پیدا کنید همچنان به خلاقیت و شناخت حسی بازار نیاز دارید. بنابراین تست بازار مکمل شناخت حسی آن است.

متاسفانه حتی شناخت حسی بازار در بهترین حالت خود که باعث می‌شود از روی حدس کاری انجام دهیم ثابت شده است در پیشبینی رفتار مشتری غیرقابل اعتماد است، به هر دو نیاز داریم.

تست‌ها منجر به تغییرات تدریجی خواهند شد نه تغییرات بزرگ

تغییرات تدریجی ثابت شده است ریسک کمتری دارند ولی نتیجه چندین چرخه کوچک تغییر اغلب اوقات یک تغییر بزرگ است. حتی تغییرات بزرگ مانند یک مدل جدید کسب و کار، می‌توانند چند نکته مهم داشته باشند و توسط یک تست به اعتبار برسند.

ما تغییرات بسیار کمی را انجام می دهیم، به ابزارهای رسمی تست نیاز نداریم

برای این که در دنیای امروز کسب و کار بتوانید قدرت رقابت خود را حفظ کنید باید سرعت تغییر بالایی داشته باشید. هر سازمان باید آینده را ببیند تا بتواند همسو با سایت‌های آمازون و Booking.com پیش برود که هر سال صدها یا هزاران تغییر انجام می‌دهند. همین الان وقت این است ابزارها و فرآیندهای خود را به‌روزرسانی کنید.

شرکت‌های خشت و ملات تراکنش به اندازه کافی ندارند

با آن که فروشندگان آنلاین ممکن است یک نمونه تست را به عنوان مثال ۵۰ هزار مشتری در نظر بگیرند، تعداد واقع‌گرایانه گروه تست برای یک فروشگاه خشت و ملات (فیزیکی) ممکن است دوازه عدد یا کمتر باشد.

با این حال، یک نمونه بزرگ‌تر الزاما منجر به کسب داده‌های بهتر نمی‌شود. علاوه بر این، حتی یک نمونه با اندازه کوچک از نظر آماری نتایج معتبری را برای تغییرات بزرگ نشان می‌دهد.

تست A/B اغلب اوقات استفاده شده است ولی نتایج آن تنها متوسط بودند

این مدل تست از قدیم وجود داشته است و بسیاری از مدیران یک توضیح غیرمنطقی برای این موضوع دارند که چرا تغییر قابل توجه کسب و کار باید حداقل مجموعی از نتایج باشد.

در حقیقت، امروزه تکنیک‌های بهتری وجود دارند، بنابراین براساس اخبار قدیمی بی‌خیال آزمایش نشوید.

کلان داده‌ها نتایج را سریع نشان می‌دهند، بنابراین تست‌ها وقت تلف‌کنی هستند

تحلیل‌ها نتایج را نشان می‌دهند، در حالی که تست‌ها علت را جدا می‌کنند. بنابراین در واقع آن‌ها نقش مکمل را دارند.

تست با مشتریانی که رضایت ندارند از نظر اخلاقی درست نیست

بدون شک، تست هر محصول جدید روی مشتریان باید طبق قانون و براساس اخلاق انجام شود و هر مدل کسب و کار و محصول الزاما یک آزمایش است تا حداکثر ارزش مشتری را فراهم کند.

یک ریسک اخلاقی بزرگ‌تر آزمایش نکردن و چشم‌پوشی از تغییری است که برای افزایش این ارزش اهمیت دارد.

فریب دادن مشتریان یا متقاعدسازی آن‌ها به انجام کارهایی که خلاف این ارزش است، منطقی نیست و به سادگی در دراز مدت جواب نمی‌دهد. بنابراین، منطقی است تا جای ممکن رفتار و گفتار شفافی داشته باشید و آزمایش‌های خود را هرچه سریع‌تر که فناوری اجازه می‌دهد انجام دهید.

برای مقابله با این افسانه‌ها، شواهد بیشتر و بیشتری در مورد ارزش ایجاد یک فرهنگ تست بازار در شرکت‌تان در مقایسه با عمل براساس غریزه یا احساس و حدس وجود دارد.

ابزارهایی برای جمع‌آوری داده‌ها در زمان آنی وجود دارد و تحلیل‌هایی فراهم می‌کنند که هرگز نمی‌توانید به صورت دستی انجام دهید تا نشان دهد مشتریان از چه نوآوری‌هایی استقبال می‌کنند و باید از چه چیزهایی دوری کنید.

با توجه به این که در آینده مشتریان سطح تقاضای بیشتری دارند و سطح رقابت در دنیا بیشتر توسعه پیدا می‌کند، توانایی تکرار سریع‌تر و موثرتر نکته کلیدی برای بقا و رشد کسب و کار شما است.

وقت آن است دقیقا ارزیابی کنید چطور خود شما و سازمانتان از همین امروز می‌توانید تصمیم به تغییر بگیرید تا مطمئن شوید برای تغییراتی که مشتریانان فردا از شما انتظار دارند، آمادگی دارید.

منبع: inc.com