روکیدا
دانش و فناوری

این تخت بیمارستان با الهام از فیلم پیشتازان فضا ساخته شده است

اکثر مردم جهان قابلیت استفاده از خدمات اسکن‌ با اشعه ایکس را ندارند (براساس داده‌های سازمان جهانی سلامت در سال ۲۰۱۲ تعداد آن‌ها دو سوم مردم جهان است). بخشی از دلیل آن هزینه بالای خود این دستگاه‌‌ها است.

فیلامنت‌های فوق‌العاده داغ داخل دستگاه‌های سنتی اشعه ایکس به مقدار انرژی و گرمای زیادی نیاز دارند و تنها برای حفظ امنیت بیمار میلیون‌ها دلار باید هزینه کرد.

شرکت Nanox ممکن است راه‌حل جدیدی داشته باشد تا به واسطه آن افراد بیشتری بتوانند از خدمات پرتونگاری با اشعه ایکس استفاده کنند.

این تخت بیمارستان با الهام از فیلم پیشتازان فضا ساخته شده است

این شرکت دستگاه اشعه ایکس Nanox.Arc را معرفی کرده است که شبیه به یک تخت پزشکی در فیلم پیشتازان فضا است و هزینه تهیه آن در حد ۵ رقم است.

در حالی که تکنیک‌های آشنا اشعه ایکس آنالوگ هستند و شامل لوله‌های چرخشی حجیم می‌شوند، شرکت Nanox از یک سیستم دیجیتال استفاده می‌کند که به مراتب خنک‌تر است و می‌تواند از لوله‌های ثابت استفاده کند که به مراتب کوچک‌تر و ارزان‌تر هستند.

تنها بخشی که باید متحرک باشد قسمت نگه‌دارنده حلقه اشعه ایکس در حین اسکن بخش‌های مختلف بدن است.

مدل کسب و کار این شرکت نیز ممکن است همه چیز را متحول کند. Nanox به جای این که از مشتریان بخواهد فورا دستگاه‌ها را بخرند، امیدوار است دستگاه‌ها را براساس «پرداخت به ازای هر اسکن» عرضه کند که در آن شرکت تحلیل‌های هوش‌‌‌مصنوعی و خدمات ابری را در اختیار کلینیک‌ها و بیمارستان‌ها می‌گذارد.

استفاده از این نوع خدمات به معنای هزینه مداوم است ولی با وجود این می‌تواند به مراتب ارزان‌تر از خرید دستگاهی باشد که فوق‌العاده قیمت بالاتری دارد.

شرکت Nanox اعلام نکرده است چه زمانی می‌توانیم انتظار ورود این اسکنر را به بازار داشته باشیم، گرچه امیدوار است در آینده‌‌ای نزدیک ۱۵ هزار واحد از آن‌ها را تولید کند.

گرچه این شرکت ۲۶ میلیون سرمایه بیشتر از فاکس‌کان دریافت کرده است و یک هدف واضح دارد: این شرکت می‌خواهد افراد به عنوان یک اقدام پیشگیرانه هر سال یک مرتبه اسکن با اشعه ایکس را انجام دهند.

به عبارت دیگر می‌توانید خیلی زود مشکلاتی مانند سرطان و سایر مشکلات مخفی پزشکی را مشخص کنید و زودتر برای درمان اقدام کنید تا این که منتظر بمانید علایم واضح بیماری آشکار شوند.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

آیا واقعا راهی برای توقف کرونا ویروس وجود دارد؟

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی موفق به کشف آنتی‌بیوتیک شده است؟

محمد امین نعمتی

هوش مصنوعی MIT با توانایی قدرت درک شهودی قوانین فیزیک

عباس رهامی

آیا هوش مصنوعی به بازنویسی مقالات ویکی‌پدیا کمک می‌کند؟

محمد امین نعمتی

آیا خستگی، خشکی پوست، مه مغزی با تیروئید در ارتباط هستند؟

محمد امین نعمتی

آیا ربات‌های نظامی آینده به کمک امواج مغز گیمرها باهوش‌تر خواهند بود؟

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟