Home دانش و فناوری گرمایش زمین هیچ­ گاه متوقف نشده است؟

گرمایش زمین هیچ­ گاه متوقف نشده است؟

by hanimn
۳ comments

“قطب شمال ۵برابر بیشتر از میانگین جهانی گرم شده است.”

توقف گرمایش هیچ­‌گاه اتفاق نیفتاد: کاهش آشکار روند افزایش دما بین سال­های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۲ که انکارکنندگان تغییرات اقلیمی را تشویق می­‌کرد تا گرمایش جهانی را یک توطئه­‌ی ساختگی یا شوخی بخوانند، هیچ‌­گاه اتفاق نیفتاد.

واضح تر اینکه با تلاش‌­های دانشمندان، این توقف در گرمایش زمین کاملا رد شده است، اما تحقیقات جدید دلیل دیگری که باعث اشتباه­‌مان شده بود روشن می­کند: اطلاعات مفقود.

ژن‌­دانگ­ ژنگ دانشمند علوم جوی از دانشگاه فیربنکس آلاسکا می­گوید که یکی از مشکلات تاریخی با اندازه ­گیری‌های میانگین جهانی دمای هوا این است که آن­ها کامل نیستند.

به طور مشخص‌­تر کمبود مطالعات انجام شده در قطب شمال که ناشی از کمبود ابزارهای اندازه­‌گیری از راه دور است، به این معنی است که ما به طور کامل افزایش دمای قطب شمال را با چشم انداز جهانی تطبیق نداده‌­ایم.

برای تشخیص بهتر ژنگ و همکارانش، برنامه‌­ی بین­­‌المللی بویه‌­ی قطب شمال را برای اندازه­‌ی دمای اقیانوس شمال انجام دادند. آنها با رها کردن یک بویه (جسم کوچک شناوری که برخی از آنها برای اندازه‌گیری در هواشناسی استفاده می­‌شود) در اقیانوس شمال دما را اندازه­‌گیری و تحلیل کردند. همچنین اطلاعات جدید درمورد دمای سطح دریا که توسط اداره‌­­ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) جمع‌­آوری شده­ نیز استفاده شده است.

 

نتایج ،طبقه گفته‌­ی اعضای گروه، اولین مجموعه داده از دمای سطح دریاست که به شکل مناسبی قطب شمال را در گزارش­های مربوط به به اصطلاح توقف گرمایش زمین می­کند که میخ دیگری بر فرضیه ی تابوت توقف گرمایش می‌­کوبد.

ژنگ می­گوید : «ما دوباره میانگین دمای جهانی را بین سال­های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۲ اندازه‌­گیری کردیم و فهمیدیم که میزان گرمایش جهانی در این بازه در هر دهه به میزان ۰.۱۱۲° سانتیگراد رو به رشد بوده پیش از این گفته می­‌شد در هر دهه ۰.۰۵° سانتی­گراد در حال کاهش بوده است.»

همچنین نتایج مشخص کرده که گرمایش زمین در این بازه تا چه حد قابل ملاحظه بوده است که حضور آن در میانگین جهانی چیزی است که می­تواند موجب اثبات بیشتر عدم توقف در گرمایش جهانی شود.

ژنگ می­گوید: «ما پیش‌­بینی می‌کنیم میزان جدید گرمایش قطب شمال بین سال­های ۱۹۹۸ تا ۲۰۱۴ در هر دهه ۰.۶۵۹° سانتی­گراد برسد.»

«در مقایسه با میزان ۰.۱۳۰°سانتی­گراد گرمایش جهانی پیش‌­بینی­‌شده‌ی جدید برای هر دهه، قطب شمال بیش از ۵برابر میانگین جهانی گرم شده است.»

یافته‌­ها  که براساس تحقیقات علمی گسترده‌­ای شکل گرفته مشخص می­‌کند که  توقف گرمایش زمین به شکلی که به نظر می‌رسیده، نبوده است.

اخیرا یک مقاله در ماه ژانویه از محققان دانشگاه برکلی کالیفرنیا منتشر شده که نتایج اداره­­‌ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) را خطایی سهوی و ناشی از اشتباه در اندازه‌گیری دما دانسته است.

گرمایش زمین هیچ­ گاه متوقف نشده است؟

محققان اداره‌ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) در سال ۲۰۱۵ اظهار کرده بودند که توقف حس شده در گرمایش زمین ناشی از مشکل در انتقال تکنولوژی چگونگی ثبت دما بوده است.

در حین اینکه دانشمندان از کشتی اندازه گیری دما به استفاده از بویه رسیدند (در طول سال های توقف) یک توده هوای سرد وارد اطلاعات شد چون بویه به طور کلی نسبت به کشتی ها آب­های سردتر را ثبت و ضبط می­کند که می­تواند باعث شود گرمای محیط از اطلاعات نادیده گرفته شود.

برای آشکار کردن این اشتباه، محققان اداره­­‌ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) که متوجه خطاها شده بودند اما اطلاعاتشان را تغییر داده بودند به طور رسمی متهم شدند و از آنها خواسته شد مدارکی برای تحقیقات­‌شان ارائه کنند اما هنوز هم متهمند.

تحقیقات دانشگاه برکلی که امسال منتشر شد از یافته‌های اداره­­ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) دفاع کرد نتیجه ای که یکی از اعضای اداره‌­­ی ملی اقیانوسی و جوی آمریکا (NOAA) از آن به عنوان ” متعحب کننده نه، اما لذت بخش” یاد کرد.

اما موضوع این است که چه شما فراموش کنید ولتاژ بویه را تنظیم کنید یا اینکه در ثبت و تحلیل دقیق مطالعات در منطقه‌­ای به وسعت قطب شمال دچار خطا شوید، نتیجه گیری تان مانند اطلاعات تان بی ارزش است.

زک هاسفادر یکی از اعضای تیم برکلی در مجله­ی ژانویه The Christian Science Monitor گفت: «ما باید دائما مراقب تاثیر پیش‌­فرض های احتمالی ذهن­ی بر درک­‌مان باشیم. هیچ سیستم اندازه‌­گیری بی­‌نقصی وجود ندارد، مخصوصا برای مدت زمان طولانی.»

ژنگ امیدوار است که تحقیق جدید به دانشمندان – وهر شخص دیگری که درمورد تغییرات اقلیمی نگران است- کمک کند که فراموش نکنند که قطب شمال به اندازه‌­ای که به نظر می­رسد دور و غیرقابل‌­رفتن نیست.
ژنگ می­گوید «قطب شمال فقط از نظر فیزیکی دور است. از نظر علمی این قطب به همه­‌ی ما نزدیک است و یکی از بخش های مهم تعادل دنیاست و بر همه‌­ی ما تاثیر می­‌گذارد.»

این یافته ها در مجله­ی Nature Climate Change منتشر شده است.

 

You may also like

۳ comments

سپهر دوشنبه , ۱۱ دی ۱۳۹۶ - ۰۶:۰۵

بسیار عالی

Reply
کاهش رشد گیاهان در گرمای جهانی! امیدی به نجات هست؟ - روکیدا یکشنبه , ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۴:۵۶

[…] کاهش رشد گیاهان در سطح جهانی هم با آن مرتبط باشد. افزایش دمای سطح کره زمین همچنین باعث شده شدت بادی که بر روی اقیانوس‌ها و دریاها […]

Reply
آیا می‌شود عصر یخبندان بعدی را به تعویق انداخت؟ عصر یخبندان چیست؟ - روکیدا چهارشنبه , ۱۳ شهریور ۱۳۹۸ - ۱۸:۳۵

[…] می‌گویند احتمالاً گرمایش زمین و تغییرات شدید آب و هوایی احتمالاً وقوع عصر یخبندان را […]

Reply

Leave a Comment