روکیدا
دنیای خودرو

آیا تبدیل موتورهای قدیمی به برقی می‌تواند اتومبیل‌های کلاسیک را نجات دهد؟

روکیدا - آیا تبدیل موتورهای قدیمی به برقی می‌تواند اتومبیل‌های کلاسیک را نجات دهد؟ - خودرو, خودرو برقی

موتورهای جعبه ای و کیت های تبدیل به گزینه ای رایج برای اهدای یک زندگی جدید به اتومبیل های کلاسیک شده است. اما اخیراً گزینه ها کمی متفاوت شده است. این امکانات اکنون به صورت برقی موجود هستند. این بدان معناست که اگر شما یک ماشین کلاسیک دارید که می خواهید به یک خودروی برقی تبدیل شود، این کار در حال حاضر امکان پذیر است.

شاید چنین ایده ای در ایالات متحده یک موضوع جدید باشد که صرفاً به درد کلکسیونر های خودرو می خورد. اما در اروپا، چندین شهر در حال بحث برای اجرای برنامه هایی جهت کاهش یا جلوگیری از ورود اتومبیل های بنزینی و دیزلی به مراکز شهر خود هستند. بنابراین، تبدیل یک وسیله نقلیه دیزلی کلاسیک به یک وسیله برقی می تواند به طور عملی مورد استفاده قرار گیرد.

موتور جعبه ای چیست؟

ابتدا بیایید نگاهی دقیق بیندازیم به این موضوع که دقیقاً موتور جعبه ای چیست. همانطور که از نام آن بر می آید، موتور جعبه ای در واقع یک موتور کامل و جدید است که در داخل یک جعبه یا صندوقچه بر روی خودرو سوار می شود. این موتور به گونه ای طراحی شده که به شیوه ای نسبتاً آسان می توانید آن را با یک موتور قدیمی جایگزین کنید یا این که آن را ارتقا دهید. برای انجام این کار به مهارت های مکانیکی احتیاج دارید (البته می توانید آن را به یک مکانیک ماهر بسپارید). اما نیازی نیست که نگران برداشتن موتور از ماشین دیگر باشید. همچنین، وقتی در حال نصب موتور هستید، قطعات شکسته یا گمشده پیدا نخواهید کرد. موتورهای جعبه ای برای استفاده در اتومبیل های مسابقه ای از محبوبیت ویژه ای برخوردارند.

روکیدا - آیا تبدیل موتورهای قدیمی به برقی می‌تواند اتومبیل‌های کلاسیک را نجات دهد؟ - خودرو, خودرو برقی

اگر شما یک اتومبیل کلاسیک و قدیمی دارید که دوست دارید دوباره با آن رانندگی کنید، و کمی پول برای خرج کردن دارید، تبدیل اتومبیلتان به یک خودروی برقی می تواند یک راه مناسب پیش روی شما باشد. موتورها و پیشرانه های برقی از طراحی ساده تری نسبت به موتورهای بنزینی و دیزلی برخوردار هستند. به همین ترتیب، نصب و نگهداری آن نیز آسان تر است. و در آخر اینکه این خودرو ها بسیار تمیزتر عمل می کند.

چرا باید موتور بنزینی را با موتور برقی تعویض کنید؟

اریک هوچیسون، یکی از شرکای شرکت Electric GT، ارائه دهنده موتورهای جعبه ای برقی در کالیفرنیا می گوید: “ارائه پیشرانه های برقی برای اتومبیل های کلاسیک، تجربه رانندگی هیجان انگیزی را (با گشتاور و نیروی برقی) فراهم می کند، که این تنها از طریق رانشگر های برقی امکان پذیر است.” هاچیسون در یک ایمیل می گوید که استفاده از سیستم Electric GT بسیار آسان است، چرا که شامل موتور، دستگاه کنترل، واحد کنترل کنتاکتور، سیستم مدیریت باتری، مبدل DC، سیستم شارژ و پلاگین ماژول های انرژی است. در حالی که برخی از سیستم های رقیب، تنها موتور و دستگاه کنترل را ارائه می دهند.

برخی از تولیدکنندگان خودرو برای تبدیل اتومبیل های کلاسیک خود به برقی بسیار مشتاق هستند و راه هایی برای ارتقاء آنها ارائه می دهند. به عنوان مثال، در پاییز سال ۲۰۱۹، کمپانی فولکس واگن از برنامه تبدیل موتور خود رونمایی کرد. نام این پروژه “تبدیل فولکس قورباغه ای مدل ۱۹۷۳” بود.

روکیدا - آیا تبدیل موتورهای قدیمی به برقی می‌تواند اتومبیل‌های کلاسیک را نجات دهد؟ - خودرو, خودرو برقی

پروژه فولکس قورباغه ای در نمایشگاه اتومبیل فرانکفورت ۲۰۱۹ به نمایش در آمد و برخی از تغییرات ظاهری را نیز به نمایش گذاشت. از جمله طرح چراغ عقب فولکس قورباغه ای قدیمی که مخصوص پنهان کردن درگاه شارژ برقی اتومبیل تعبیه شده است. دریچه های خنک کننده استاندارد نیز حذف شدند، زیرا دیگر نیازی به آن ها نیست. تبدیل این موتور از یک درایو برقی، گیربکس تک سرعته و باتری مبتنی بر ماشین الکتریکی جدید فولکس واگن e-up استفاده کرده و توسط شرکت متخصص آلمانی eClassics تکمیل شده است.

توماس اشمال، عضو هیئت مدیره گروه فولکس واگن در بیانیه مطبوعاتی گفت: “فولکس قورباغه ای جذابیت ماشین کلاسیک ما را با فناوری نوین ادغام می کند. قطعات الکترونیکی جدید ما تحت پوشش گروه فولکس واگن قرار دارند. با استفاده از این قطعات، ما می توانیم خودرو های خاطره انگیز خود را دوباره زنده کنیم. این فقط تولید یک خودرو با قطعات فلزی نیست، بلکه بخشی از روح و احساسات ما را نیز به همراه دارد. ما همچنین قصد داریم امکاناتی را فراهم کنیم تا کسانی که هنوز صاحب این خودروی کلاسیک هستند بتوانند به ما مراجعه کنند. ما هم با استفاده از بهترین قطعات، خودروی آن ها را به یک خودروی برقی به‌روز تبدیل خواهیم کرد.” البته این کار فعلاً فقط توسط شرکت متخصص آلمانی eClassics در نزدیکی شهر اشتوتگارت انجام می شود.

استون مارتین و جگوار نیز در سال ۲۰۱۸ برنامه های مشابهی را اعلام کردند. اما برنامه فولکس واگن احتمالاً بیشترین جذابیت را دارد. زیرا فولکس قورباغه ای قدمت بیشتری دارد و بسیار خاطره انگیز تر از خودروهای دیگر است. فولکس واگن همچنین می گوید که تبدیل مینی‌بوس برقی و پورشه ۳۵۶ نیز در دست اقدام قرار دارد.

البته قیمت ها در این زمینه بسیار متفاوت هستند. تعداد کمی از تأمین کنندگان تبدیل موتور برقی، مایل به افشای قیمت های خود هستند. زیرا قیمت این قطعات معمولاً با توجه به وسیله نقلیه و پیچیدگی پروژه متفاوت خواهد بود. به گزارش خبرگزاری ورج، شرکت های Zelectric و EV West مستقر در کالیفرنیا مبلغ ۱۰۰۰۰۰ دلار را برای تبدیل دریافت می کنند. افرادی که هم اکنون به لیست انتظار می پیوندند ممکن است حداقل تا دو سال صبر کنند تا ماشینشان آماده شود.

آیا این کار بر روی قیمت خودرو تأثیر می گذارد؟

هر چیز جدیدی که به دنیای خودرو وارد می شود، همیشه مخالفانی را به همراه دارد. به گفته اتحادیه بین المللی خودرو های قدیمی (FIVA)، هر وسیله نقلیه بنزینی یا دیزلی که به خودروی برقی ارتقا یافته، دیگر یک خودروی تاریخی و کلاسیک نیست و اصالت خود را از دست داده است. FIVA ترجیح می دهد که وسایل نقلیه تا حد امکان دست نخورده و اوریجینان باقی بمانند.

اگرچه این موضع گیری در نگاه اول منطقی به نظر می رسد، اما نکات دیگری هم در مقابل آن وجود دارند که نباید فراموش کرد. به عنوان مثال، یک فولکس قورباغه ای کلاسیک را در نظر بگیرید که با استفاده از کیت توسعه یافته توسط فولکس واگن به عنوان خودروی برقی کار می کند. این مسئله که خودروساز اصلی در این پروژه دخیل بوده اهمیتی ندارد؟ در مواردی که تبدیل شدن به خودروی برقی تنها راه ممکن یا عملی برای بازگشت ماشین به جاده باشد، چه می توان گفت؟ آیا این کار برای فرهنگ خودرو بهتر از آن نیست که اجازه دهیم در گوشه ای بپوسد؟

هاچیسون می گوید: “مطمئناً کلکسیون هایی وجود دارد که خودرو های قدیمی باید در آن جمع آوری شود، از آن مراقبت شود و دست نخورده باقی بماند. اما با توجه به تمام وسایل نقلیه تولید شده از دهه ۱۹۲۰ تا دهه ۱۹۸۰، فرصت کافی برای ارج نهادن به میراث و ادامه مسیر به سمت آینده با قابلیت رانندگی مدرن وجود دارد.”

روکیدا - آیا تبدیل موتورهای قدیمی به برقی می‌تواند اتومبیل‌های کلاسیک را نجات دهد؟ - خودرو, خودرو برقی

هاچیسون می گوید بسیاری از مشتریان Electric GT در کنار پروژه های کلاسیک خود، دارای خودرو های برقی مدرن نیز هستند و معمولاً نسبت به تأثیر تبدیل کردن موتور بر ارزش کلکسیونی خودروی خود نگران نیستند.

وی می گوید: “آنها بیشتر به فکر سرمایه گذاری برای تعمیر و به‌روزرسانی خودروی کلاسیک خود هستند تا ارزش آن را افزایش دهند. بدون شک ارزش وسیله ای که قابل استفاده و قابل رانندگی باشد به مراتب بیشتر است.”

مطالب مرتبط

بررسی تویوتا راو۴ آفرود مدل ۲۰۲۰: یک جان سخت همه کاره

محمد آقاپور

نگاهی کوتاه به لامبورگینی هوراکان ایوو RWD

محمد آقاپور

هیوندای ولستر N مدل ۲۰۲۰ چه امکاناتی خواهد داشت؟

محمد آقاپور

با جدیدترین مدل آئودی A3 آشنا شوید: یک خودروی هیبریدی و جان سخت

محمد آقاپور

طراحان داخلی هیوندای قصد دارند، طراحی جسورانه تری را در پیش بگیرند

محمد آقاپور

اولین تجربه رانندگی با هیوندای سوناتا هیبرید ۲۰۲۰

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟