روکیدا
نجوم، هوا و فضا

چگونه انسان فضا را نابود خواهد کرد؟

انسان‌ها از زمین محیطی آشفته درست کردند و ظاهرا به زودی همین بالا را سر فضا می‌آورند.

کشمکش‌های بین‌المللی یک هنجار هستند، گروه‌هایی که قدرت دارند دائما افرادی که آن را ندارند مورد بهره‌‎کشی قرار می‌دهند و اجازه دهید حتی به آسیبی اشاره نکنیم که به محیط زیست وارد می‌کنیم.

Monica Vidaurri اختر زیست‌شناس در مقاله جدیدی که برای سازمان Quartz نوشته است می‌گوید اگر برای جلوگیری از این آسیب اقدامات جدی انجام ندهیم، همین آشفتگی را به فضا انتقال خواهیم داد.

انسان فضا را نابود خواهد کرد

آنطور که Vidaurri اشاره می‌کند، کاوش انسان در فضا نسبتا موضوع جدیدی است و تاکنون تا حد زیادی یک تلاش صلح‌آمیز و همراه با همکاری بوده است.

کینه تاریخی بین ایالات متحده و روسیه جلوی دانشمندان ملی را از همکاری با یکدیگر در ایستگاه فضایی بین‌المللی نگرفته است.

تیم‌هایی از کشورهای ایران و چین در فناوری‌های مربوط به ماجراجویی‌های فضایی در آمریکا سهیم بودند و این کشور با کشورهای ژاپن، استرالیا، کانادا و ملت‌های بی‌شمار دیگر در طرح‌های متعدد فضایی همکاری کرده است.

حتی نکته شگفت‌انگیزتر از میل بشریت برای همکاری در تحقیقات و ماموریت‌هایی فضایی این حقیقت است که جدا از توافق بین‌ دولتی در مورد همکاری پایگاه فضایی در سال ۱۹۹۸، قوانین یا دستورالعمل‌های کمی در مورد هدایت ماجراجویی‌های ما در فضا وجود دارد.

اما آنطور که Vidaurri  می‌نویسد، ما به شروع اختلاف‌ها نزدیک می‌شویم چون ترددهای فضایی شدیدا زیاد شده است.

در ماه‌های اخیر، ماهواره‌های نابود شده چین و هند چندین تن زباله فضایی تولید کرده‌اند، در حالی که فضاپیمای اسرائیلی Beresheet (پیدایش) که قصد داشت روی ماه فرود آید، سطح ماه را پس از فرود ناموفق خود با هزاران جاندار میکروسکوپی موسوم به خرس آبی (Tardigrade) آلوده کرده است.

روی زمین، نوری که به واسطه ماهواره‌های به تازگی پرتاب شده استارلینک توسط شرکت اسپیس ایکس به وجود آمده است تحقیقات ستاره‌شناسی را دچار مشکل کرده است.

از طرفی مردم بومی هاوایی زمانی که یک تیم بین‌المللی از ستاره‌شناسان تصمیم به استفاده از زمین‌های آن‌ها به عنوان ناحیه‌ای برای نصب یک تلسکوپ جدید گرفتند، شروع به اعتراض کردند.

با توجه به این نکته که ما هیچ قانون یا سیاستی نداریم که به ما اجازه دهد بدانیم چطور با مسائل بالا برخورد کنیم، ملت‌ها و شرکت‌هایی که به فضا آسیب می‌زنند بابت اعمالشان مورد انتقاد قرار گرفتند ولی در واقع جوابگو نبودند و می‌توانیم مطمئن باشیم در آینده نیز چنین اتفاقی رخ نخواهد داد.

Vidaurri می‌نویسد «زمانی که بحث صنعتی به جوانی کاوش در فضا به میان می‌آید، مهم است موضوعاتی مانند کلنی‌سازی، امپریالیسم و استثمار نه تنها به عنوان یک سری از رویدادهای تاریخی مهم که هنوز بشریت در حال بهبود از آن‌ها است، بلکه به عنوان مسائلی شناخته شوند که می‌توانند امکان برپایی قوانین فضایی را فراهم کنند که سرنوشت ما در فضا را تعیین خواهند کرد.»

او سپس از حرف‌های خود چنین نتیجه می‌گیرد «امروزه خودداری از تغییر دادن این قضیه تنها تضمینی برای این خواهد بود که ما زیان‌های انسانی را در حوزه‌ای ساده می‌کنیم که کاملا این پتانسیل را دارد بهترین دستاوردها را برای ما داشته باشد.»

منبع: futurism.com

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ناسا موفق به ثبت تصویر گردباد دیو گرد و خاک مریخ شد

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

دیدگاه شما چیست؟