جزئیات چیپست اسنپ‌دراگون ۸۶۵ کوآلکام اعلام شد

کوآلکام پس از معرفی دو چیپست جدید خود در رویداد سالیانه‌اش در شهر هاوایی آمریکا جزئیات مدل پرچم‌دار یعنی اسنپ‌دراگون ۸۶۵ را معرفی کرد که یقینا گوشی‌های رده‌بالای اندرویدی سال ۲۰۲۰ از آن استفاده خواهند کرد.

اسنپ‌دراگون ۸۶۵ در مقایسه با اسنپ‌دراگون ۸۵۵ یک پردازنده جدید ۲۵ درصد سریع‌تر (یا کارآمدی توان مصرفی ۲۵ درصد بهتر) و یک پردازده گرافیکی ۲۰ درصد بهتر (یا ۳۵ درصد کارآمدی توان مصرفی پردازنده گرافیکی) دارد.

جزئیات چیپست اسنپ‌دراگون 865 کوآلکام اعلام شد - جزئیات چیپست اسنپ‌دراگون 865 کوآلکام اعلام شد - کوآلکام

افزایش قدرت پردازنده به طور کلی به علت استفاده از هسته‌های عملکردی کورتکس A77 ARM (A76 در مدل اسنپ‌دراگون ۸۵۵) است. گرچه باید گفت پیکربندی پردازنده تقریبا فرقی نکرده است و حتی سرعت کلاک بین این دو مدل ثابت باقی مانده است.

بنابراین همچنان یک هسته اصلی (به اسم کریو ۵۸۵) با سرعت کلاک حداکثر ۲.۸۴ گیگاهرتز، ۳ هسته عملکردی (کریو ۵۸۵) با سرعت کلاک ۲.۴ گیگاهرتز و ۴ هسته کریو ۳۸۵ (مبتنی بر هسته‌های کریو A55) وجود دارد.

سرعت کلاک هسته‌های ضعیف‌تر حداکثر ۱.۸ گیگاهرتز است.

پردازنده جدید گرافیکی آدرنو ۶۵۰ از نمایشگرهای با دقت +QHD و نرخ تازه‌سازی تصویر ۱۴۴ هرتز پشتیبانی می‌کند.

پردازنده سیگنال جدید یعنی Spectra 480 ISP از دوربین‌های اصلی حداکثر با دقت ۲۰۰ مگاپیکسل (یا ۶۴ مگاپیکسل با تاخیر صفر شاتر دوربین) یا دوربین‌های دوگانه ۲۵ مگاپیکسل، قابلیت فیلمبرداری با دقت ۴K HDR و نرخ ۶۰ فریم بر ثانیه با ثبت پی‌در‌پی تصاویر ۶۴ مگاپیکسل یا با دقت ۴K و نرخ ۱۲۰ فریم بر ثانیه یا ۸K با نرخ ۳۰ فریم بر ثانیه و همچنین ضبط نامحدود فیلم‌های با کیفیت اچ‌دی و نرخ ۹۶۰ فریم بر ثانیه پشتیبانی می‌کند.

جزئیات چیپست اسنپ‌دراگون 865 کوآلکام اعلام شد - جزئیات چیپست اسنپ‌دراگون 865 کوآلکام اعلام شد - کوآلکام

در کنار این چیپست همچنین از مودم X55 استفاده می‌شود که از هر دو شبکه ۴G و ۵G پشتیبانی می‌کند و قادر است به حداکثر سرعت دانلود نظری ۷.۵ گیگابیت در ثانیه در شبکه ۵G و ۲.۵ گیگابیت در ثانیه در شبکه ۴G (و به ترتیب سرعت آپلود ۳ گیگابیت در ثانیه و ۳۱۶ مگابایت در ثانیه) برسد.

این مودم از هر دو شبکه‌های مستقل و غیر مستقل ۵G و همچنین شبکه‌های sub-6 و mmWave پشتیبانی می‌کند.

اسنپ‌دراگون ۸۶۵ از استاندارد وای‌فای ۶، فناوری بلوتوث ۵.۱، aptX TWS، aptX Adaptive و aptX Voice پشتیبانی می‌کند. استفاده از تراشه Hexagon 698 و شتابدهنده Tensor همچنین قدرت نسل پنجم موتور هوش مصنوعی این چیپست را در مقایسه با نسل قبلی دو برابر بیشتر می‌کند.

منبع: gsmarena.com