روکیدا
نرم افزار و اپلیکیشن

دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک

روکیدا - دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک - امنیت, رسانه های اجتماعی, شبکه‌ های اجتماعی

شواهد متعددی وجود دارد که فیس‌بوک همیشه در حال ردیابی داده‌های کاربر است ولی مشکل جدیدی که در اپلیکیشن فیس‌بوک برای iOS پیدا شده است نشان می‌دهد این شرکت در واقع همچنین فعالیت کاربران خود را زیر نظر دارد. یک باگ جدید (اکثر افراد ظاهرا اعتقاد دارند این یک باگ است) دوربین گوشی کاربر را در پس‌زمینه در زمان استفاده از فیس‌بوک روشن خواهد کرد.

دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک

این مشکل توسط طراح وب Joshua Maddox کشف شده است که ویدئویی را از خودش در توئیتر منتشر کرده است که در حال ضربه زدن روی یک عکس در فیس‌بوک در سیستم عامل iOS است و سپس آن را به آهستگی به یک طرف می‌کشد تا نشان دهد دوربین گوشی‌اش فرش خانه او را در پس‌زمینه نشان می‌دهد.

Maddux گفته است او توانسته است در ۵ آیفون متفاوت با سیستم عامل iOS 13.2.2 این باگ را تست کند.

او در توئیت خود گفته است:

یک مشکل حریم شخصی و امنیتی در فیس‌بوک پیدا کردم. زمانی که این اپلیکیشن باز است فعالانه از دوربین گوشی استفاده می‌کند. من یک باگ در این اپلیکیشن پیدا کردم که به شما اجازه می‌دهد باز بودن دوربین در صفحه فید را ببینید. توجه کنید که من دوربین را به سمت فرش گرفته بودم.

وب‌سایت The Next Web گزارش داده است که موفق به بازسازی این مشکل بوده است و سایر کاربران نیز به گفته سایت ۹to5Mac ادعا می‌کنند موفق به شناسایی دوربین مخفی شده‌اند.

Maddux و The Next Web هر دو اشاره می‌کنند که این مشکل ممکن است به نسخه iOS 13.2.2 ربط داشته باشد چون آن‌ها نتوانسته‌اند آن را در سایر نسخه‌های این سیستم عامل تکرار کنند، گرچه حداقل یک کاربر دیگر وجود دارد که ادعا می‌کند متوجه حضور آن در iOS 12.4.1 شده است.

به دنبال انتشار این خبر، قائم مقام فیس‌بوک با فرستادن یک توئیت اظهار کرده است فیس‌بوک از وجود این باگ مطلع است و در تلاش است آن را رفع کند.

با این حال، از آن جایی که باز شدن تصادفی دوربین یک خطر بزرگ برای حریم شخصی و امنیت کاربر است، به نظر ما باید تا زمان رفع این مشکل دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین گوشی خود را متوقف کنید.

برای این کار باید به بخش تنظیمات گوشی خود بروید، سپس وارد گزینه‌های «Privacy» و «Camera» شوید. در این منو باید گزینه مربوط به فیس‌بوک را در حالت خاموش قرار دهید.

دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک

بدون شک با خاموش کردن دوربین خود دیگر نمی‌توانید توسط اپلیکیشن فیس‌بوک عکس بگیرید ولی همچنان می‌توانید از بخش گالری تصاویر مورد نظر خود را به پست‌ها یا استوری‌هایتان اضافه کنید.

منبع: lifehacker.com

مطالب مرتبط

چگونه نسخه بتای iOS 14 را بدون داشتن حساب توسعه دهندگان نصب کنیم؟

محمد آقاپور

قابلیت Reels در اینستاگرام چیست؟

محمد آقاپور

آیا برنامه Phone گوگل می تواند هویت فرد تماس گیرنده را مشخص کند؟

محمد آقاپور

آیا iOS 14 اجازه اضافه کردن کپشن به عکس ها را می دهد؟

محمد آقاپور

کدام بازی های PS5 و ایکس باکس سری ایکس در سال ۲۰۲۰ منتشر خواهد شد؟

محمد آقاپور

شادوبن در اینستاگرام چیست و چگونه می توان این مشکل را در سال ۲۰۲۰ حل کرد؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟