زندگی عمومی پیشنهاد سردبیر

معنی و مفهوم این شکلک‌ها یا ایموجی ها چیست؟

ایموجی ها

کسانی که در فضای مجازی چند پیراهن بیشتر پاره کرده‌اند می‌دانند شکلک‌هایی که امروزه ایموجی نامیده می‌شوند، قبلاً با نام اسمایلی (Smiley) شناخته می‌شدند. یا همان صورتک. استفاده از این اسمایلی ها در ایمیل، چت و حتی پیامک بسیار رایج بود. ولی امروز این صورتک‌ها که تنوع قابل ملاحظه‌ای کرده‌اند به‌صورت گسترده مورد استفاده قرار می‌گیرند. ولی این شکلک‌ها اساساً چه معانی دارند؟ ارتباط برقرار کردن با برخی از آن‌ها مثل شکلک قلب، یا صورت خندان و … ساده است. ولی برخی دیگر کمی پیچیده هستند و شاید در نگاه اول مفهومی مشابه شکلک‌های دیگر را منتقل کنند. در ادامه تعدادی از ایموجی های رایج و معانی آن‌ها را بررسی می‌کنیم.

البته معنی هر ایموجی مشخصاً تعریف شده است و درست مانند هر واژه می‌توان با نگاه انداختن به تعریف هر ایموجی، قصد اولیه از ایجاد آن را دریافت. ولی این کار دردی از ما دوا نمی‌کند چرا که امروز کمتر کسی ایموجی ها را به  همان منظوری که در گذشته به کار گرفته می‌شد، استفاده می‌کند. همین طور اینکه بسیاری از اپلیکیشن ها یا ابزارهای نوشتاری ایموجی های خاص خود را دارند که از به‌طور جزئی یا کلی با ایموجی های دیگر متفاوت است.

 

صورتک خوشحال (Happy Face)

چهره خندان

دو عدد از رایج‌ترین ایموجی های مورد استفاده، صورتک خوشحال با چشمان غرق در شادی (یعنی تصویر سمت راست) و صورتک خوشحال با چشمان بسته معمولی هستند. مفهومی که قرار است این دو ایموجی منتقل کنند به‌طور خیلی ساده، همان حس مثبت و خوشحالی است.

البته گاهی هم ممکن است بعد از یک جمله کنایه آمیز یا تمسخر و …. از این ایموجی ها استفاده شود، بلکه کمی فضای ملتهب کمی آرام شود. هر چند معمولاً تأثیر زیادی نمی‌گذارد!

 

چهره های خندان دیگر

شکلک‌های خوشحال و پر انرژی دیگری هم داریم که دهانشان باز است. مثل صورتک خندان با دهان باز معمولی و چشمان کشیده، صورتک با دهان باز و چشمان معمولی، با چشمان حلالی و صورتک خندان با چشمان به هم فشرده، که گزینه خوبی برای نشان دادن نیش خند، یا خنده شدید است.

این ایموجی ها معمولاً درجات شدیدتری از خنده و خوشحالی را نشان می‌دهند. اگر آن بخش از کاربردهای طعنه آمیز این ایموجی ها را کنار بگذاریم، به‌طور کلی می‌توان گفت هر جا این صورتک‌ها ظاهر شوند، نویسنده (گوینده) قصد انتقال انرژی مثبت زیادی داشته است .

 

صورتک خندان با دهان باز و عرق

خنده و عرق

این هم یکی دیگر از صورتک‌هایی است که علاقه‌مندان مخصوص به خود را دارد. به‌طور کلی این صورتک همان خنده و خوشحالی را می‌رساند البته با این تفاوت که اشاره‌ای هم به یک اتفاق یا موقعیت و … بالقوه بد دارد. مثلاً اگر نمره تک رقمی مورد انتظارتان در یک امتحان یک نمره دو رقمی از کار در آید، می‌توانید از این ایموجی استفاده کنید. چون هم خوشحال هستید و هم خطر از بیخ گوشتان گذشته است و عرق هنوز بر پیشانی‌تان نشسته است.

 

صورتک خندان اشک ریزان

خنده و اشک شادی

صورتکی که اشک شوق می‌ریزد احتمالاً بهترین نمونه از تبدیل یک موقعیت و حالت واقعی به شکلکی است که دقیقاً همان حس را در ما ایجاد می‌کند. همان لحظاتی که نمی‌توانیم دست از خندیدن بکشیم و آن‌قدر می‌خندیم و به سر و شکم و چشم‌ها فشار می‌آوریم که اشک از حدقه از چشم‌هایمان بیرون می‌ریزد. هر چقدر تعبیر گرافیکی این حس قدرتمند و واقعی انجام شده، ترجمه لغوی آن بسیار بد است که به عبارتی می‌شود همان LOL!

خنده و غلت زدن روی زمین

صورتک خندان یک نسخه بااحساس حتی شدیدتر هم هست که درست لحظه‌ای را تصویر می‌کند که از شدت خنده توان پاهایمان شل می‌شود و در حالی که روی زمین غلط می‌خوریم، با دهان باز و چشمان بسته و پر اشک هم چنان به خندیدن ادامه می‌دهیم.

 

چهره خندان برعکس

خنده برعکس

شاید یکی از گیج کننده ترین ایموجی ها  باشد. این ایموجی معمولاً زمانی استفاده می‌شود که قرار است نشان دهید شوخی می‌کنید، یا جدی نیستید یا در مورد چیزی حرف می‌زنید که اساساً می‌دانید غیرمنطقی است یا باعقل جور در نمی‌آید.

 

ایموجی دلقک

دلقک بازی

این ایموجی هم کارکرد کلی مشابه ایموجی خندان برعکس دارد. فقط شدت آن به‌مراتب بیشتر است. معمولاً زمانی که یک چیز احمقانه یا خنده دار و مضحک گفته می‌شود سر و کله این ایموجی هم پیدا می‌شود

 

چهره خندان با عینک آفتابی

خندان با عینک آفتابی

عینک آفتابی سال‌هاست که نماد پرستیژ و ژست گرفتن و باحال بودن است. در دنیای ایموجی ها هم این مسئله صادق است و این ایموجی دقیقاً قرار است همین احساس را منتقل کند. البته گاهی هم به معنی ختم کلام استفاده می‌شود یا به‌جای عبارت «همین هست که هست» !

 

چهره سرخ شده

چهره سرخ شده

گل انداختن لپ‌ها یکی از ساده‌ترین راه‌ها برای تشخیص احساس خجالت زدگی در طرف مقابل است. ایموجی مربوط به آن هم دقیقاً به همین اتفاق اشاره می‌کند. وقتی در یک موقعیت بد، خجالت آور و … قرار می‌گیرید یا اشتباهی ازتان سر می‌زند، زمان آن است که از این صورتک خجالت زده استفاده کنید. در ضمن این ایموجی راه خوبی هم برای پاسخ دادن به تعریف و تمجیدهای افراد دیگر می‌تواند باشد. هر چند که اول از همه باید مطمئن شوید طرف مقابل با مفهوم و کارکرد این ایموجی آشنا هست یا خیر. چون ممکن است تصور کند شما فقط متعجب هستید!

 

صورتک غذای خوشمزه

ایموجی غذای خوشمزه

این صورتک خندان و غرق لذت با زبانی که بیرون افتاده، کاملاً حس گرسنگی و یک غذای احتمالی خوش مزه که رو به رویش قرار دارد را القا می‌کند. بنابراین کارکرد این ایموجی شامل هر مسئله مرتبط با غذا می‌شود.

 

بچه درسخوان عینکی

بچه درسخوان

بچه‌های مثبت و درس خوان که معمولاً به‌طور کلیشه‌ای با عینک و چشم‌های درشت نشان داده می‌شوند، باهمین ویژگی‌ها راهشان را به دنیای ایموجی ها باز کرده‌اند. صورتک بچه درسخوان هم برای نشان دادن هوش و هم نشان دادن علاقه و هیجان در یک زمینه مشخص استفاده می‌شود.

 

صورتک خندان با چشمان ستاره

چشمان ستاره ای

با رجوع به کارتون‌های مشهور قدیمی و جدید، می‌بینیم که شخصیت‌های داستان هنگام دیدن یک چیز جذاب یا مواجه با یک فرد مهم یا موقعیت‌های اغواگرانه، چشمانشان درشت شده و برق می‌زند و خنده و شادی تمام جزئیات چهره خودش را بروز پیدا می‌کند. بهترین راهکار برای نمایش این موقعیت، یک چهره خندان با چشمان درشت ستاره‌ای است!

 

مهمانی و جشن

چهره خوشحال در جشن

ایموجی با چشم‌های بسته و کلاه بوقی و کاغذ رنگی‌هایی که بر سر و صورتش ریخته، فقط یک چیز را نشان می‌دهد، جشن! اگر در مورد جشن، به‌خصوص جشن تولد صحبتی شد، بهترین موقعیت برای استفاده از این ایموجی را دارید.

 

ایموجی پوزخند

ایموجی پوزخند

این شکلک به‌وضوح پوزخند یا نیش خند را نشان می‌دهد. هر جا که خواستید روی جمله‌ای که گفتید یا ژستی که گرفتید و … تأکید کنید، از این شکلک استفاده کنید. البته این لبخند به معنی رضایت و نشان دادن توجه ویژه در ارتباطات دونفره هم می‌تواند باشد.

 

چشمک

چشمک

همان چشمک خودمان است که در فضای مجازی بسیار گسترده‌تر از واقعیت روزمره استفاده می‌شود. از چشمک زدن برای شوخی گرفته، تا طعنه و کنایه و حتی ابراز محبت، همگی از توانایی‌های منحصر به فرد این ایموجی است. ولی به‌طور کلی پیام‌هایی که صورتک چشمک زن در آن‌ها وجود دارد را نباید زیاد جدی بگیرید. درست مثل دو صورتک قبلی!

 

زبان در آوردن

زبان در آوردن

ایموجی هایی که شامل شکلک در آوردن و به‌خصوص زبان در آوردن است هم پوشانی زیادی با شکلک چشمک زدن دارد. این شکلک برای طنز و شوخی و خنده استفاده می‌شود.

 

آسودگی خاطر

آسودگی خاطر

همان طور که پیداست، این صورتک کاملاً در آرامش است. بنابراین زمانی که خیالتان بابت چیزی راحت شد و احساس آرامش دارید می‌توانید از این ایموجی استفاده کنید. مثل امتحانی که بابتش نگران بودید و حالا می‌دانید که قبول شده‌اید و خیالتان راحت شده است. البته در عمل این ایموجی بیشتر برای نشان دادن حس رضایت و موافقت و … استفاده می‌شود.

 

ایموجی چهره خندان با هاله

چهره خندان با هاله

این شکلک نماد معصومیت و بی‌گناهی است که معمولاً به‌صورت طنز و یا با مبالغه به کار می‌رود.

 

شکلک‌های شیطانی

چهره شیطانی

بد جنسی از سر و روی این دو شکلک می‌بارد. هم چهره‌شان خشمگین است و هم شاخ دارند. این شکلک معمولاً در مقابل شکلک قبلی که نمادمعصومیت و فرشته بودن است استفاده می‌شود که نشان دهنده شیطنت، بازیگوشی و … است.

البته کاربرد این دو باهم متفاوت است. یکی از صورتک‌ها خشمگین و در هم رفته است و دیگری بدجنس! در نتیجه شکلک سمت راست (IMP) بیشتر برای نشان دادن عصبانیت است در حالی که شکلک سمت چپ (Smiley face with horns) بیشتر شیطنت را القا می‌کند.

 

چهره خندان با چشمان قلبی

خندان با چشمان قلبی

درست مثل چهره خندان با چشمان ستاره‌ای، احساسات این شکلک هم در چشمانش ظاهر شده است. از این ایموجی مفاهیمی مثل عشق، علاقه، تملق و قدر دانی و … بر می‌آید که می‌تواند در رابطه با یک فرد، شی‌ء، حیوان، مکان، تفکر و … استفاده شود.

 

در آغوش گرفتن

آغوش

خیلی ساده، با این شکلک شما به‌صورت مجازی طرف مقابل را بغل می‌کنید.

 

شکلک خنثی و بی‌علاقه

چهره خنثی

چهره خنثی (چپ) و چهره بدون احساس (راست)، به‌طور کلی عدم علاقه و تمایل را نشان می‌دهند. البته برای نشان دادن یک موقعیت ناجور، یا گفتن «من دیگر حرفی ندارم» و … هم استفاده می‌شود.

 

ایموجی سر رفتن حوصله

سر رفتن حوصله

این شکلک کاملاً احساس بی‌علاقگی، سر رفتن حوصله، عدم تمایل و خستگی را نشان می‌دهد. این ایموجی برای نشان دادن عصبانیت یا ناراحتی و … نیست بلکه صرفاً راهی برای نشان دادن واکنش یا احساس منفی است. مثلاً وقتی دوستتان تلاش می‌کند با دلایل غیر قانع کننده‌اش تأخیرش را توجیه کند، می‌توانید با ارسال این ایموجی خیلی خوب به او بفهمانید که به هیچ وجه قانع نشده‌اید!

 

شکلک ناراحت با عرق

ناراحتی با عرق

این شکلک برای نشان دادن استرس یا تلاش و کار سخت استفاده می‌شود. مثلاً زمانی که قرار است به دوستی توضیح دهید که به خاطر شلوغ بودن سرتان نمی‌توانید با او باشید یا می‌توانید حس ناراحتی و خستگی‌تان را با این ایموجی برسانید.

 

شکلک غم و ناراحتی

ناراحتی و غم

صورتک افسرده و غمگین و صورتک ناامید هر دو برای نشان دادن غم استفاده می‌شوند و برای انتقال مفاهیمی مثل غم، ناامیدی، پشیمانی، افسوس یا احساسات منفی مشابه دیگر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 

صورتک با نگاه ملتمسانه

نگاه ملتمسانه

معمولاً وقتی قرار است از کسی درخواستی داشته باشید و می‌خواهید حس ترحمش را بر انگیزید می‌توانید از این شکلک استفاده کنید و امیدوار باشید این صورتک با چشمان درشت و نگ

اه ملتمسانه‌اش کار شما را ساده‌تر کند. این صورتک به‌ندرت در موقعیت‌های جدی استفاده می‌شود.

 

چهره گریان

گریان

مشابه چهره غمگین و ناامید که بالاتر اشاره کردیم، این صورتک هم برای نشان دادن ناراحتی استفاده می‌شود که البته با توجه به آن قطره اشکی از چمش می‌چکد، مشخص است که حس شدیدتری از ناراحتی و غم را قرار است منتقل کند.

 

گریه شدید

ایموجی چهره شدیدا گریان

صورتک شدیداً گریان نسخه قوی‌تر چهره گریان است که نشان دهنده ناراحتی، درد، آسیب و … است. هر چند بر خلاف چهره‌های غمگین دیگر، بیشتر به‌صورت کنایه آمیز استفاده می‌شود تا در موقعیت‌های جدی.

 

ایموجی نگران

چهره نگران

این صورتک نگرانی، اضطراب، ترس، شوک یا تنفر را نشان می‌دهد.

 

صورتک دندان ساییدن

دندان ساییدن

این صورتک احساس نگرانی، خجالت، موقعیت خجالت آور و ضایع کننده و … را نشان می‌دهد. به‌طور کلی در مورد هر پیامی که احساس نگرانی یا بدی دارید می‌توانید این شکلک را استفاده کنید.

 

 

ابروهای بالا رفته

ابروی بالا رفته

این چهره تردید، شک و عدم تأیید را نشان می‌دهد که برای نشان دادن قبول نکردن بهانه‌های طرف مقابل عالی است!

 

صورتک با عینک یک چشمی

ایموجی عینک تک چشم

این شکلک هم مثل شکلک قبلی نشان دهنده شک و تردید است ولی دقت و بررسی عمیق‌تر و مو شکافی شما را نشان می‌دهد. طبیعتاً این شکلک با مقادیری طنز همراه است.

 

 

ایموجی شکلک دروغ گو

پینوکیو

این شکلک اشاره به داستان مشهور پینوکیو و دماغش دارد. اگر احساس می‌کنید کسی دروغ می‌گوید، زیاد خودتان را درگیر بحث نکنید، فقط همین شکلک را بفرستید.

 

 

صورتک بدون دهان

چهره بدون دهان

شاید این شکلک در ابتدا گیج کننده به نظر برسد. نداشتن دهان دقیقاً به این معنی است که شما حرفی برای گفتن ندارید. می‌توان این شکلک را به‌صورت کنایه آمیز استفاده کرد یا زمانی که بحث به موضوعات و موقعیت نه چندان جالب و ناجور می‌رسد این شکلک را بفرستید. همین طور برای نشان دادن عدم تمایل برای گفتن حرف دلتان که ممکن است به خاطر خجالت یا از عصبانیت باشد.

 

شکلک زیپ بسته دهان

دهان زیپ دار

این شکلک معمولاً برای نشان دادن اینکه نمی‌توانید کلمات مناسب برای گفتن حرفتان را پیدا کنید، استفاده می‌شود. البته استفاده از آن برای نشان دادن رازداری یا گاهاً به‌عنوان جایگزینی برای شکلک قبلی هم رایج است.

 

ایموجی سر منفجر شده

مغز منفجر شده

صورتک سری که منفجر شده نشان دهنده تعجب و شگفتی است. درست مثل «سوت کشیدن مغز».

 

صورتک خشمگین با علائم جلوی دهان

عصبانی و فحش با علامت

وقتی می‌خواهید فحش دهید ولی نمی‌خواهید آن را بنویسید چه‌کار می‌کنید؟ سه نقطه یک راهکار است. گذاشتن چند علامت نامفهوم هم راهکار دیگر. این شکلک عصبانی به کمک روش دوم منظورش را می‌رساند!

 

ایموجی خستگی

خستگی

این دو شکلک که خستگی و درماندگی را نشان می‌دهند برای نشان دادن همین احساسات استفاده می‌شوند. معمولاً این دو شکلک برای نشان دادن حد نهایی تحمل انسان و به ستوه آمدن استفاده می‌شوند.

 

صورتک خواب آلود

بیماری و خستگی

این شکلک هم برای نشان دادن خستگی و هم برای نشان دادن مریضی و ناخوشی استفاده می‌شود.

 

شکلک خواب

خواب

اگرچه صورتک قبلی هم خواب آلود است، ولی در نهایت این شکلک است که به‌عنوان نماد خواب و خواب آلودگی مورد قبول واقع شده.

 

صورتک مبهوت و سردرگم

مبهوت و سردرگم

این دو چهره که به ترتیب مبهوت (چپ) و سردرگم (راست) هستند، برای نشان دادن گیج شدن یا متوجه نشدن یک موقعیت استفاده یا حس نارضایتی می‌شوند. البته این دو شکل برای نشان دادن معذب شدن یا احساس قرار گرفتن در یک موقعیت بد یا قرار گرفتن در موقعیت مشابه و … هم استفاده می‌شود. مثلاً وقتی می‌خواهید برنامه‌ای که داشتید را کنسل کنید، احتمالاً بد نیست از این ایموجی برای نشان دادن ناراضی بودن خودتان از موقعیت پیش آمده، استفاده کنید.

 

چهره پیروزی بااقتدار

پیروزی با اقتدار

این یکی از ایموجی هایی است که احتمالاً بیشتر از هر ایموجی دیگر اشتباه استفاده می‌شود. این شکلک در اصل قرار بود نشان دهنده پیروزی مقتدرانه باشد در حالی که کاربران از آن برای نشان دادن عصبانیت یا خشم و استیصال استفاده می‌کنند.

 

ایموجی خشم

عصبانیت

این دو چهره عصبانی همان طور که کاملاً واضح است، قرار است احساس خشم و عصبانیت را منتقل کنند. این دو شکلک بر خلاف شکلک قبلی معمولاً در موقعیت‌های غیر جدی استفاده نمی‌شود.

 

ایموجی حالت مقاومت

مقاومت

این شکلک قرار است نشان دهنده مشکلات و خستگی‌ها و در عین حال مقاومت در برابر آن‌ها و ادامه دادن در ضمن وجود تمام مشکلات باشد.

 

ایموجی چهره غافلگیر

غافلگیر

این دو شکلک که هر دو متعجب هستند و دهانشان باز مانده، برای نشان دادن تعجب و شگفت زدگی، ترس و حتی ناامیدی و دلسردی استفاده می‌شوند. این دو شکلک معمولاً به‌عنوان جایگزین خفیف‌تر برای شکلک غم و ناراحتی استفاده می‌شوند.

 

ایموجی ترس

ترس

شکلک ترسیده، ترسیده با دهان باز و عرق و ترسیده در حال جیغ همگی سطوح مختلف ترس و نگرانی را نشان می‌دهند.

شکلک میمون‌ها

میمون

میمون دست بر چشم، دست روی گوش و دست بر دهان برای نشان دادن غافلگیری و شوک یا خجالت استفاده می‌شوند. اینکه کدام یک از این میمون‌ها استفاده شود، بستگی به موقعیت و متن پیام دارد.

 

علامت رضایت و اُکی

علامت اکی

این علامت جهانی برای نشان دادن موافقت، رضایت و مورد قبول بودن یک مسئله است. همان اُکی. البته گاهاً برای نشان دادن کوچک یا ریز بودن یک چیز هم استفاده می‌شود.

 

پیروزی

پیروزی

عدد دو که با دست نشان داده می‌شود همیشه نشان دهنده پیروزی و موفقیت است. همین طور نشان دهنده علامت صلح (!). در نهایت ممکن است این علامت را به‌عنوان نمادی برای ابراز احساس رضایت، موافقت، باحال بودن و راحت بودن هم ببینید.

 

هر دو دست بالا

تشویق

شکلک کسی که هر دو دست را بالا برده معمولاً برای نشان دادن ستایش یا تشویق کردن یا حمایت کردن استفاده می‌شود.

 

دستان باز

دستان باز

دستان باز نشان دهنده احساس دوستی و آغوش باز و پذیرش است. همین طور ممکن است منظور یک آغوش واقعی باشد.

 

شکلک دست‌های به هم چسبیده

تشکر

این علامت آن طور که ممکن است در ابتدا تصور شود، معنی مذهبی و دعا و شکر گزاری ندارد، بلکه به معنی کلی تشکر و قدردانی است. وقتی از کسی چیزی می‌خواهید می‌توانید از این علامت استفاده کنید.

 

قلب‌های رنگی

قلب های رنگی

وقتی قلب قرمز باشد، همان معنی معمول ابراز عشق و علاقه می‌دهد. ولی وقتی رنگ آن غیر از قرمز باشد، احتمالاً منظور ارسال کننده طرفداری از تیم خاصی است. البته این رنگ‌ها در شرایط مختلف می‌تواند معانی متفاوتی داشته باشد. مثلاً رنگ آبی ممکن است در یک جا به معنی طرفداری از استقلال و جای دیگر به معنی دوست داشتن آسمان یا دریا باشد!

 

اگرچه ایموجی ها بسیار بیشتر از این تعداد است ولی ما مجبوریم فهرستمان را به همین مقدار محدود کنیم. مهم‌ترین نکته در مورد درک و استفاده از ایموجی ها آن است که بدانیم معنی و مفهوم این شکلک‌ها ثابت نیست و در هر فرهنگ یا در هر زمان می‌تواند متفاوت باشد. گاهی حتی این ایموجی ها جنبه شخصی و تعصبی پیدا می‌کنند و مثلاً شما ممکن است با کنار هم گذاشتن چند ایموجی در ظاهر بی‌خطر، به یک گروه خاص توهین کنید!

شاید در ابتدا یادگیری استفاده از ایموجی ها بی‌اهمیت به نظر برسد، ولی مطمئناً داشتن دایره لغات بزرگ‌تر از ایموجی ها برای بیان دقیق‌تر احساسات و انتقال مفاهیم، به ما کمک می‌کند.

 

منبع: makeuseof

مطالب مرتبط

همکاری میشل اوباما با یوتیوب در چه مورد است؟

محمد امین نعمتی

آیا با قابلیت جدید Cameos اسنپ‌ چت اشنا هستید؟

محمد امین نعمتی

مزیت استفاده از ویدئو در رسانه‌های اجتماعی برای کسب و کارهای B2B در سال ۲۰۲۰

محمد امین نعمتی

چرا اینستاگرام از کاربران جدید سنشان را می‌پرسد؟

محمد امین نعمتی

آیا با اصطلاحات اسنپ چت آشنا هستید؟

محمد امین نعمتی

فیس‌بوک سیستم جدید شناسایی هویت کاربر را راه‌اندازی می‌کند

محمد امین نعمتی

دسترسی اپلیکیشن فیس‌بوک به دوربین را در iOS متوقف کنید؛ جاسوسی احتمالی فیس‌بوک

محمد امین نعمتی

تعقیب موضوعات مورد علاقه در توئیتر ساده می‌شود

محمد امین نعمتی

اینستاگرام برای رقابت با تیک‌تاک ابزار ویرایش جدید به اسم «Reels» را محک می‌زند

محمد امین نعمتی

شبکه‌های اجتماعی چه مزایا و معایبی برای افراد یک جامعه دارند؟

نوید بیک زاده

دیدگاه شما چیست؟