اگر می‌خواهید در زمینه شغلی خود موفق باشید، مهم است یاد بگیرید احساسات خود را کنترل کنید تا احساسات‌تان شما را کنترل نکنند.

توجه کنید ما همه انسان هستیم. طبیعتا در مسیر روزانه زندگی احساسات خود را نشان می‌دهند. با آن که ممکن است نتوانیم روی احساسی که داریم کنترل داشته باشیم، ولی می‌توانیم کاری که با این احساسات انجام می‌دهیم را کنترل کنیم.

همه چیز در مورد برخورداری از ذهنیت درست است. زمانی که شروع به بررسی احساسات خود کنید، بهتر خواهید توانست خودتان را از تصمیم‌گیری براساس آن‌ها جدا کنید.

زمانی که دیگر تحت سلطه احساسات قرار ندارید، می‌توانید در محیط کار تصمیم‌های هوشمندانه‌تر و به خوبی سنجیده‌ شده‌تر بگیرید.

در این مطلب قصد داریم به روش‌هایی برای کنترل احساسات اشاره کنیم که می‌تواند شما را به موفقیت سوق دهد.

حرفه‌ای‌گری

فرآیند کنترل احساسات‌تان با شناخت آن‌ها شروع می‌شود. به هرحال، پیش از این که بتوانید جلوی احساساتی مانند خشم، طمع و شرمندگی را از تاثیرگذاری روی تصمیم‌های کسب و کارتان بگیرید، باید بتوانید آن‌ها را شناسایی کنید.

زمانی که بتوانید احساسات خود را برچسب‌گذاری کنید، می‌توانید بهتر متوجه شوید چطور روی تصمیم‌های شما در محیط کار تاثیر می‌گذارند. به احتمال زیاد، آن‌ها به شما در این که تا جای ممکن رفتار حرفه‌ای داشته باشید کمک نمی‌کنند.

به عنوان مثال، فرض کنید متوجه شدید دائما به این دلیل اشتباه می‌کنید که از دست همکاران خود آزرده هستید و همین حواس شما را پرت می‌کند. زمانی که این الگو مرتبط با احساس‌تان را شناسایی کردید، می‌توانید روی آن کنترل داشته باشید.

این کنترل به شما اجازه می‌دهد حرفه‌ای‌گری خود را حفظ کنید به جای این که اسیر رفتار و تصمیم‌های ناگهانی براساس احساسات‌ شوید.

روزنه‌های امید

حتی اگر این نکته را ندانید ولی احساسات شما روی دیدگاهی که دارید تاثیر می‌گذارند. به عنوان مثال، در نظر بگیرید پس از این که رئیس‌تان پیشنهاد ترفیع رتبه داده است چه احساسی در مورد درست کردن یک پرزنتیشین دارید. بدون شک احساس خیلی خوبی خواهد بود درست است؟ گرچه، اگر به شما گفته باشند که حقوق‌تان قرار است کم شود، داستان شکل دیگری پیدا می‌کند.

ممکن است حتی پیدا کردن انگیزه برای درست کردن همان پرزنتیشین یا ارائه آن بسیار مشکل شود.

زمانی که متوجه شوید احساسات چطور می‌توانند روی دیدگاه شما تاثیر بگذارند، این توانایی را به دست می‌آورید که دیدگاه و شیوه رفتار خود را تغییر دهید. با حذف احساسات از معادله خواهید توانست یک دیدگاه عالی‌تر به دست آورید و به شما کمک شود روی تصویر بزرگ تمرکز کنید و جلوی طوفان‌های ذهنی که شما را اهدافتان دور می‌کنند را بگیرید.

آرامش در وسط آشوب

زمانی که در محیط کار با یک چالش روبرو شدید، احساسات قدرتمند مانند خشم یا ترس می‌توانند ظاهر شوند و جلوگیری از تسلیم شدن به آن‌ها بسیار سخت باشد.

گرچه، هرچه بیشتر برای جداسازی خودتان از احساسات تمرین کنید، آرامش خاطر بیشتری خواهید داشت. به عبارت دیگر زمانی که اتفاق اشتباهی بیافتد، می‌توانید یک گام به عقب برگردید، نگاه کنید چه احساسی دارید و سپس آن را کنار بگذارید تا بتوانید روی راه‌حل‌های واقع‌گرایانه تمرکز کنید.

این شیوه عمل در دراز مدت برای شما مفیدتر خواهد بود و بهتر از تصمیم‌های بالقوه تخریب‌کننده‌ای است که به واسطه احساسات گرفته شده‌اند.

سلامت کلی

با آن که همیشه آسان نخواهد بود ولی هرچه بیشتر روی نظارت بر احساسات‌تان نظارت کنید، در کنترل آن‌ها کارآمدی بیشتری خواهید داشت. زمانی که به علت تجربه یک احساس قدرتمند خونسردی خود را از دست می‌دهید، معمولا بعدا منجر به بروز پشیمانی می‌شود.

اما با تلاش و تمرین می‌توانید سطح این تجربه‌های ناشی از احساسات در محیط کار را کاهش دهید و آرامش و رفتار حرفه‌ای‌گری خود را در رفتار و محیط کار خود حفظ کنید. به مرور زمان، این قضیه سلامت کلی و اعتماد به نفس شما را در محیط کار بهتر می‌کند.

منبع: entrepreneur.com

 

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید