جان بوروز یک جمله مشهور دارد «بپر و تور ظاهر خواهد شد.» (اگر با ایمان به کاری دست به عمل بزنید، چیزی یا فردی ظاهر خواهد شد و نمی‌گذارد به زمین بخورید)

گرچه، برای بسیاری از افراد، پریدن می‌تواند به قدری ترسناک باشد که هرگز دست به عمل نزنند. شما به عنوان یک کارآفرین به احتمال قریب به یقین باید در بخشی از مسیر خود ریسک را در نظر بگیرید تا به اهداف‌تان جامه حقیقت بپوشانید.

بنابراین، نحوه مدیریت موثر ریسک یک مهارت حیاتی برای کمک به شما در دستیابی به موفقیت است.

7 نکته برای غلبه به ریسک در مسیر موفقیت

مطمئن نیستید چطور رابطه خود را با ریسک را بهتر کنید؟ از نکات ساده زیر پیروی کنید:

  1. بپذیرید ریسک بخشی از کارآفرینی است

هرگز مجبور نیستید ریسک را دوست داشته باشید، ولی باید وجود آن را بپذیرید. تظاهر به این که وجود ندارد باعث از بین رفتنش نخواهد شد. به یاد آوردن این نکته می‌تواند مفید باشد: اکثر مسائل ارزشمند به سطح خاصی از ریسک نیاز دارند.

چه انجام یک معامله در بازار بورس، شروع یک کسب و کار جدید، توسعه یک کسب و کار فعلی یا حتی درخواست برای ترفیع شغلی باشد، باید ریسک از دست دادن چیزی را به جان بخرید می‌خواهد پول یا به سادگی غرورتان باشد.

گرچه یادآوری این نکته دیگر نیز مفید است اغلب اوقات پاداش بالقوه ریسک است که به آن ارزش می‌بخشد.

  1. آماده باشید

اگر قصد داشته باشید با چتر نجات به بیرون بپرید، یقینا پیش از پریدن از عملکرد درست چتر خود مطمئن خواهید شد. در کسب و کار به همین شکل مهم است پیش از ریسک کردن آمادگی خود را ارزیابی کنید. ابتدا باید ذهنیت خود را بررسی کنید.

آیا احساس آرامش می‌کنید، به اندازه کافی خوابیده‌اید یا غذا خورده‌اید؟ ثانیا، آمادگی خود را برای وظیفه مورد نظر بررسی کنید. به عنوان مثال، اگر قصد دارید یک قرارداد را امضاء کنید، آیا تمامی اسناد لازم را آماده کردید؟

آماده بودن می‌تواند به شما در مدیریت موثرتر ریسک کمک کند و ذهن شما را به مرحله آرامش وارد کند.

  1. خودتان کاملا تحقیق کنید

مهم نیست دست به چه ریسکی می‌زنید از تلاش برای به دست آوردن یک مشتری جدید گرفته تا سرمایه‌گذاری در یک کسب و کار جدید، مهم است مطمئن شوید حساب شده حرکت می‌کنید. به عبارت دیگر باید خودتان کاملا تحقیق کنید.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید برای خرید یک ماشین حمل غذا سرمایه‌گذاری کنید، باید تا می‌توانید اطلاعات در مورد این ماشین‌ها از جمله هزینه‌ها و مجوزها، قوانین پارک و موارد دیگر کسب کنید.

با توانایی پیش‌بینی موانع بالقوه، در زمان تجربه‌شان بهتر خواهید توانست با آن‌ها مقابله کنید.

  1. بهترین سناریو ممکن را در نظر بگیرید

زمانی که قصد دارید شجاعت خود را در ریسک کردن به کار بگیرید، اندکی خوش‌بینی تاثیر فراوانی دارد. بنابراین به این سوال فکر کنید: بهترین اتفاقی که ممکن است رخ دهد چیست؟ پیش از ریسک کردن بهترین سناریو ممکن را تجسم کنید. در نظر بگیرید دستیابی به اهداف‌تان چه احساسی خواهد داشت. تجسم پاداش می‌تواند به شما در حفظ انگیزه و بنابراین مدیریت ریسک کمک کند.

  1. بدترین سناریو ممکن را در نظر بگیرید

ممکن است این کار به سرگرمی تجسم بهترین سناریو ممکن نباشد، ولی در واقع به همان شکل اهمیت دارد. در نظر گرفتن این که زمان ریسک کردن چه اتفاقی ممکن است بیافتد به این معنا نیست که سکته کنید. بلکه به شما کمک می‌کند در نظر بگیرید کجای کار ممکن است اشتباه پیش برود و برای جلوگیری از چنین عواقبی اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید.

  1. آماده باشید تا ضررهای خود را کم کنید

من یک تاجر هستم و بخشی از موفقیت من نشات گرفته از این حقیقت است که آماده هستم اگر دنیای تجارت وضعیت بدی به خود بگیرد، ضررهایم را کم کنم. حتی اگر در بازار سهام نیز فعال نیستید، توانایی کم کردن ضررها به شما در مدیریت موثر ریسک کمک می‌کند.

به عنوان مثال، اگر می‌خواهید وارد شغل رستوران‌داری شوید، باید بدانید پیش از افتتاح دوست دارید چقدر ضرر کنید.

مشخص کردن پارامترهای مشخص پیش از انجام یک کسب و کار و سپس پایبندی به آن‌ها می‌تواند یک ابزار موثر برای مدیریت ریسک و به حداقل رساندن ضررهای شما باشد.

  1. از هر تجربه درس بگیرید

همیشه این نکته را به یاد داشته باشید مهم نیست پس از ریسک کردن چه اتفاقی می‌افتد، همیشه از آن تجربه درس خواهید گرفت. به عنوان مثال، تصمیم گرفتید وارد حوزه خرده‌فروشی در یک خیابان فروش شلوغ شوید. حتی اگر کسب و کارتان موفق نشود، با وجود این اطلاعات زیادی در مورد اداره یک کسب و کار خرده‌فروشی، سیاست‌های شهری و بازاریابی کسب و کارهای کوچک یاد خواهید گرفت.

از طرفی اگر کسب و کار خوب پیش رود، مهارت‌های ارزشمندی در مورد بازاریابی، مدیریت کارمندان و برخورد با عموم مردم متوجه خواهید شد.

بدون شک، اکثر افراد ترجیح می‌دهند سناریوهای موفقیت‌آمیز را تجربه کنند. گرچه، متوجه باشید که حتی اگر نتیجه کار آن قدر عالی نباشد، به معنای هدر دادن وقت نیست. به یاد آوردن این نکته که همیشه چیزی به دست خواهید آورد می‌تواند به شما در مدیریت بهتر ریسک کمک کند.

منبع: entrepreneur.com

دیدگاه شما چیست؟

لطفا نظر خود را وارد کنید
لطفا نام خود را اینجا وارد کنید