سلامت و تندرستی

آیا بطری‌های آب معدنی تاریخ انقضا دارند؟ یا خود آب فاسد می‌شود؟

آب معدنی

آب فاسد نمی‌شود؛ البته اگر چیزی که در اختیار دارید فقط آب بوده و در داخل یک بطری بازنشده (پلمب) قرار داشته باشد. در این صورت هیچ گونه غذایی برای رشد باکتری وجود ندارد و مانند مواد غذایی، باعث مسمومیت نمی‌شود. بنابراین چرا روی بطری آب معدنی ، “بهترین زمان مصرف” درج شده است؟

یکی از شایعات این است که تاریخ انقضا مربوط به بطری می‌باشد. البته این موضوع از نظر فنی صحیح نیست اما کمی به واقعیت نزدیک است. بعد از گذشت چند سال، ممکن است آب معدنی کمی طعم پلاستیک بدهد.

اب معدنی

به هر حال تاریخ درج شده روی بطری، تاریخ انقضا نیست. برای بطری‌ها، بهترین زمان مصرف در نظر گرفته می‌شود. اگر اظهارات کمپانی‌های تولید آب معدنی را بررسی کنیم، همۀ آنها می‌گویند که این تاریخ فقط برای طعم آب است و خطری وجود ندارد. در زیر، صحبت‌های مدیر کارخانه Poland Spring آورده شده‌است:

جای ترس وجود ندارد! نگران فاسد شدن آب معدنی‌های ما نباشید. بهترین زمان مصرف، نشان می‌دهد که ممکن است بعد از آن، آب طعم تازگی خود را از دست بدهد.

انجمن بین‌المللی آب معدنی، در این باره اظهار نظر می‌کند. در حالی که انکار می‌کنند نشت مواد از سمت بطری به داخل آب (ادعایی که بحث برانگیز است) صحت ندارد، اما اگر طعم آب بعد از گذراندن یک یا دو سال در انبار تغییر کند، احتمالا به خاطر بطری است:

آب معنی و سایر نوشیدنی‌ها، به صورت کاملاً بهداشتی بسته‌بندی می‌شوند. بسته‌بندی‌های پلاستیکی، کیفیت و تازگی محصول را حفظ می‌کنند. با این حال، این بسته‌بندی‌ها مقداری نفوذپذیر هستند. بنابراین ممکن است گازهای موجود در هوای محیط، مانند بخار ناشی از حلال‌های خانگی، سوخت‌های نفتی و سایر مواد شیمیایی، باعث تغییر طعم و بوی نوشیدنی شما شوند.

برای تازه نگه داشتن آب، توصیه می‌شود که بطری را در جای خنک، دور از تابش مستقیم خورشید و مواد شیمیایی قرار دهید.

 

منبع: vitals.lifehacker.com

مطالب مرتبط

چرا برای دستیابی و حفظ موفقیت باید همیشه در حال یادگیری باشید؟

محمد امین نعمتی

چرا در زندگی باید قدردان باشیم؟

محمد امین نعمتی

۵ تکنیک که والدین برای موفقیت فرزندان باید به کار گیرند

عباس رهامی

چطور یک سال ۲۰۲۰ عالی داشته باشید؟

محمد امین نعمتی

آیا بیشتر از آنچه که باید از خودتان کار می‌کشید؟

محمد آقاپور

یادآوری دستاوردها چطور به افزایش اعتماد به نفس و انگیزش کمک می‌کند؟

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟