بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال در دسترس نیست

Businesswomen eating salad for lunch

شاید بسیاری از والدین دارای کودکان محصل، کارکنانی که باید با خود نهار ببرند و افرادی که می‌خواهند کمپ بزنند در هنگام انتخاب بسته غذایی برای نهار این دغدغه را داشته باشند که: وقتی قرار است یک وعده غذایی چندین ساعت در دمای اتاق نگه داشته شود بهتر است از چه غذاهایی استفاده شود؟ گاهی سخت می‌توان گفت که چه غذایی سالم می‌ماند و چه غذایی فاسد می‌شود. آیا غذای مطمئنی وجود دارد که همواره بتوان از آن برای یک وعده غذایی بدون یخچال استفاده کرد؟

بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید
بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید

بررسی ایمنی مواد غذایی: جانداران میکروسکوپی برای فاسد کردن غذا علاوه بر رطوبت، اکسیژن، قدرت اسیدی و مواد خوراکی، به زمان و دمای مناسب احتیاج دارند تا رشد کرده و به سطوح خطرناک برسند. دمای مطلوب برای رشد باکتری‌ها بین ۴۰ و ۱۴۰ درجه فارنهایت (۴ و ۶۰ درجه سلسیوس) است – این رده از دما به عنوان “منطقه خطر” شناخته می‌شود. به همین دلیل هم یخچال‌ها باید زیر ۴.۵ درجه سانتیگراد تنظیم شوند، غذاهای داغ باید در سینی‌های گرم‌ کننده قرار بگیرند مگر اینکه در یخچال نگهداری شوند، و به همین دلیل است که مواد فاسد شدنی نباید بیش از دو ساعت در خارج از یخچال نگه داشته شوند.

پس این یک اصل است، اگر شما غذایی را از یخچال فروشگاه خریدید باید در یخچال نگه داشته شود، هر غذایی که حاوی پروتئین (محصولات لبنی، گوشت، توفو) یا رطوبت است، قطعا باید در یخچال گذاشته شود (با این حال، ماست را می‌توان برای مدتی کوتاه خارج از یخچال نگه داشت زیرا ماهیت باکتری‌های آن در واقع از فاسد شدن جلوگیری می‌کند). جوانه‌های خام باید سرد بمانند، اگر شما خربزه، سبزی‌های برگ‌دار یا گوجه را برش زده‌اید، باید در یخچال قرار بگیرند. اگر می‌خواهید با خودتان ساندویچ پنیر و بوقلمون به اداره ببرید و یخچال دفتر شما خراب است، به شما هشدار می‌دهیم که این کار خطرناک است.

بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید
بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید

پس به غیر از برش‌های سرد، پنیر و سوشی چه چیزی را برای بسته نهار خود می‌توانید تدارک ببینید؟ یک گزینه خاکستری هم در این میان وجود دارد که حتی در مورد نگهداری انبوه هم قابل استفاده است: مثلا غذاهای کنسرو شده، در صورتی که در قوطی آن باز شود باید در یخچال قرار بگیرند. نمی‌توانید لوبیای کنسرو شده را با خود ببرید مگر اینکه کل قوطی بزرگ لوبیا را ببرید و آن را در محل کارتان باز کنید. اما بردن یک قوطی کوچک تن ماهی یا مرغ و باز کردن آن در زمان نهار ایده بهتری به نظر می‌رسد.

غذاهای آماده سوپرمارکت ها، یک بسته نامناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید
غذاهای آماده سوپرمارکت ها، یک بسته نامناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید

گزینه‌های دیگری هم برای شما وجود دارد: غذاهایی غنی مانند بیسکویت و نان، آجیل و کره‌های آن، گوشت خشک یا میوه‌های تازه‌ای مانند سیب، موز و سبزیجات تازه هم برای این وعده بدون یخچال شما اقلام مناسبی هستند. اگر می‌خواهید از سلامت وعده غذاییتان کاملا اطمینان خاطر داشته باشید – یا اگر قرار است به کمپ مسافرتی یا یک پیاده روی طولانی بروید – همیشه می‌توانید از MRE (غذاهای آماده که معمولا برای ارتشیان در نظر گرفته شده) استفاده کنید. منظور ما لزوما این نیست که از غذاهایی با سبک ارتشی استفاده کنید، اکثر فروشگاه‌های نزدیک به مناطق مسافرتی بسته‌های غذایی می‌فروشند که فاقد هوا و رطوبت هستند. اکثر وعده‌های بسته‌بندی شده موجود در سوپرمارکت‍ها مانند Lunchables باید در یخچال نگهداری شوند.

MRE در بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید
MRE در بسته مناسب نهار برای زمانی که یخچال ندارید
۲ نظرات
  1. آزاده می گوید

    کارتون حرف نداره

    1. فاطمه غفاری می گوید

      ممنونم لطف دارید 🙂

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.