نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

علت درخشش آسمان ، پدیده مرموز استیو بالاخره کشف شد

پدیده جوی استیو

پدیده‌های مختلفی در زمین دیده می‌شود. زمانی که به آسمان نگاه کنید، پدیده‌ها حتی مرموزتر و عجیب‌تر هم می‌شوند. از نور سبز رنگ آسمان قطب (شفق قطبی) تا درخشش مرموز ناشی از پدیده‌ای به نام استیو (STEVE). سال‌هاست دانشمندان برای پیدا کردن علت پدیده مرموز درخشش آسمان که غیر توجیه باقی مانده بود، تلاش می‌کردند. بالاخره این همه تلاش جواب داده و حالا می‌توانیم به درکی نسبت درست از این پدیده عجیب داشته باشیم.

استیو مخفف عبارت «افزایش سرعت تابش حرارتی قوی» یا « Strong Thermal Emission Velocity Enhancement» است. این پدیده هر سال آسمان را روشن می‌کند و نزدیک به خط استوا اتفاق می‌افتد. این در حالی است که شفق قطبی همان طور که از نامش پیداست در قطب اتفاق می‌افتد. تفاوت دیگر این دو پدیده در آن است که شفق قطبی به‌صورت یک نوار سبز رنگ دیده می‌شود در حالی که استیو یک نوار ارغوانی رنگ است که از سمت شرق به غرب کشیده می‌شود. گاهی هم خطوطی عمودی و سبز رنگ در کنار آن ظاهر می‌شود.

کشف علت وقوع این پدیده به کمک تصاویر و داده‌های ماهواره‌ای مربوط به وضعیت حرارتی ذرات جو ممکن شد. داده‌ها نشان می‌دهند افزایش حرارت ذرات جوی باعث این پدیده می‌شود. ولی داستان خطوط عمودی آن متفاوت است. این خطوط به دلیل بارش الکترون‌های فضایی ظاهر می‌شوند.

سال‌هاست افراد زیادی ناظر رویداد سالانه استیو بوده‌اند. با این حال تا کنون هیچ کس موفق به درک علت درخشش آسمان نشده بود. این کشف از آن جهت برای ما مهم است که بهتر می‌توانیم اثرات تغییرات شرایط فضایی را بر روی جو زمین و نهایتاً خود کره زمین درک کنیم. به‌علاوه تغییرات شرایط فضا بر عملکرد و سیگنال‌های ماهواره‌ای تأثیر زیادی می‌گذارد.

استیو پدیده جوی درخشش آسمان

لکه‌های بنفش رنگ استیو به علت جریان درخشان پلاسما به سمت غرب اتفاق می‌افتد. ذرات باردار پلاسما سرعتی حدود ۵ کیلومتر بر ثانیه دارند. زمانی که این ذرات به جو کره زمین برخورد می‌کنند، جو را ملتهب کرده که باعث تابش نوری بنفش رنگ می‌شود. ترکیبات مختلف موجود در جو هنگام ملتهب شدن نورهای رنگی متفاوتی از خود ساطع می‌کنند. به‌طور مثال بارش الکترون‌ها از فضا در صورتی که اکسیژن را مورد هدف قرار دهد، تابش به رنگ سبز خواهد بود. اینکه چرا درخشش آسمان در پدیده استیو بنفش رنگ است هنوز مشخص نیست. با این اوصاف، تکلیف خطوط عمودی همراه با استیو مشخص است چرا که رنگ آن‌ها بر خلاف خود نوار اصلی، سبز رنگ است.

حتما بخوانید:
کشف مناسب‌ترین سیاره برای حیات بیگانه

به‌طور کلی می‌توان گفت فرآیند تشکیل استیو با فرآیند پدیده شفق قطبی یکسان است. فقط یک مسئله باقی می‌ماند. اینکه بارش‌های الکترونی در استوا به‌طور طبیعی نباید اتفاق افتد! میدان مغناطیسی زمین به‌طور معمول الکترون‌ها را به سمت قطب‌ها منحرف می‌کند که باعث پدیده شفق قطبی می‌شود. ظاهراً به دلایلی که فعلاً نمی‌دانیم، زمین به بخشی از الکترون‌ها اجازه ورود به جو و ملتهب کردن ذرات را می‌دهد!

شاید مطالعات و بررسی‌های بیشتر در آینده پاسخ این سؤالات را هم بدهد.

منبع: sciencenews

مطالب مرتبط

مصاحبه‌ای‌ با اولین ماه‌نوردان

کیوان

همکاری بی‌سابقه شرکت‌های فناوری جهان برای تحقق سکونت در ماه

عباس رهامی

مشاهده انفجار رادیویی جدید در فاصله ۳.۶ میلیارد سال نوری!

عباس رهامی

ژاپن با ماه نورد تویوتا به جمع تسخیر کنندگان ماه اضافه می‌شود!؟ ماه‌نوردی ۱۰ هزار کیلومتری

عباس رهامی

لطفا پهپاد خود را مسلح نکنید!

کیوان

همکاری ناسا و اسا در مریخ‌نورد ۲۰۲۰

کیوان

چرا ماه از خورشید درخشان‌تر است؟! + عکس

کیوان

فضانوردان مریخ می‎توانند پوست و استخوان‎ها را به صورت سه بعدی چاپ کنند!

چطور ربات‌ها کاشف سیارات می شوند؟

کیوان

شواهد حیات در سیارات دیگر چگونه کشف می‌شوند؟

ماهان

ورود سیارک غول پیکر و خطرناک ۱۹۹۰MU به مدار زمین! فرار از سرنوشت دایناسورها

عباس رهامی

احتمال تاسیس اولین ارتش فضایی توسط ایالات متحده آمریکا

designer1

سیگنال مرموز وقدرتمندی که از فضا به سمت زمین می‌آید

مهرناز شهریاری

وقتی ۲ کهکشان یکی می‌شوند

کیوان

نگاهی به پشت صحنه ساخت فضاپیمای استارشیپ شرکت اسپیس ایکس

کیوان

پروژه کاوشگر Mars 2020 ناسا با چرخ و پا یک قدم جلوتر می‌رود !

عباس رهامی

حرکت کاوشگر چینی به دور ماه!

کیوان

بدترین اتفاقی که می‌تواند برای رودستر فضایی ایلان ماسک بیفتد

مهرناز شهریاری

دیدگاه شما چیست؟