روکیدا
نجوم، هوا و فضا پیشنهاد سردبیر

جایزه ۳ میلیون دلاری برای اولین تصویر سیاه چاله

اولین تصویر سیاهچاله جایزه

تصویری که چند ماه پیش از یک سیاه چاله به دست آمده بود را به یاد دارید؟ اولین تصویر سیاه چاله کاملاً واقعیکه با کمک استفاده از چندین تلسکوپ در نقاط مختلف زمین حاصل شد. مدت‌ها این تصویر در مجامع علمی و غیرعلمی دست به دست می‌شد. اگر یک چیز در دنیای علم ثابت شده باشد، آن هم بی‌نتیجه نماندن تلاش‌های شبانه روزی است. تعلق گرفتن یک جایزه ۳ میلیون دلاری که به کسانی که برای اولین بار از سیاهچاله عکس گرفته‌اند، همین موضوع را نشان می‌دهد.

در دنیای علم، جایزه‌ای به نام «جایزه آکادمی علم و فناوری» وجود دارد که به‌اصطلاح به «اسکار علم» شهرت پیدا کرده است. شبیه به جایزه اسکار در سینما، ولی در دنیای علم. این جایزه به بهترین تلاش‌های علمی تعلق می‌گیرد. شرکت‌های بزرگ سیلیکون ولی از اسپانسرهای این جایزه محسوب می‌شوند. در واقع هدف تشخیص دادن دانشمندان برتر در رشته‌های مختلف علوم، فیزیک و ریاضیات است. در طی یک سال گذشته، هیچ خبری به‌اندازه اولین تصویر از سیاهچاله همه را شگفت زده نکرد. بنابراین تصمیم گرفته شد که به دست اندر کاران این پروژه ۳ میلیون دلار پاداشت داده شود.

اگرچه ۳ میلیون دلار رقمی خیره کننده است، ولی با توجه به اینکه ۳۴۷ نفر در این پروژه دست داشتند، باید گفت عدد نهایی برای هر فرد آن قدرها هم نجومی نخواهد بود. ارزش واقعی اولین تصویر سیاهچاله در تازگی این کار خلاصه نمی‌شود. در واقع داده‌ها و تمام اطلاعاتی که ما را به ایجاد اولین تصویر هدایت کرده، برای ما اهمیت دارد .

انتشار تصویر اولین سیاهچاله در واقع نقطه عطفی در مورد آگاهی ما از سیاهچاله‌ها و آگاهی عمومی از این پدیده کهکشانی است. امیدواریم تصویر برداری از سیاه چاله به همین تصویر ختم نشود و مانند تمام شاخه‌های دیگر پیشرفت کند. در این صورت احتمالاً تا یک دهه آینده شاهد تصاویر کاملاً واضح از سیاه چاله‌ها خواهیم بود. به‌علاوه حتی شاید بتوانیم آن‌ها را به‌صورت زنده مشاهده کنیم و رفتار آن‌ها را به‌صورت یک فیلم ثبت کنیم.

در حال حاضر دانشمندان در حال کار بر روی اطلاعات و روش لازم برای درست کردن اولین فیلم از سیاهچاله هستند. اگر همه چیز خوب پیش برود، سال آینده اولین فیلم از سیاهچاله را خواهیم داشت.

منبع: engadget

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

تا سال ۲۰۵۰ چه تعداد انسان روی مریخ ساکن خواهند بود؟

محمد امین نعمتی

۱ دیدگاه

رمزگشایی سیگنال‌های مرموز اشعه ایکس ستاره نوترونی - روکیدا سه شنبه , ۱۹ شهریور ۱۳۹۸ at ۱۵:۰۸

[…] متشکل از دو ستاره نوترونی یا یک ستاره نوترونی و یک سیاهچاله بوده است. در واقع فقط ستاره‌های نوترونی و سیاهچاله‌ها […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟