زندگی سلامت و تندرستی

رفع فقر آهن زنان با بسته ی: «ورزش، ویتامین C و مکمل»

فقر آهن در زنان، مسئله‌ای جهانی است که باید برای رفع آن تلاش‌های مستمری صورت گیرد. یافته‌های یک فعالیت پژوهشی که توسط محققان ایرانی انجام شده است، نشان می‌دهد که این مشکل را می‌توان با مکمل‌ها، ویتامین C و تمرینات هوازی رفع کرد.

به گزارش روکیدا، یکی از مهم‌ترین مشکلات تغذیه‌ای دنیا فقر آهن است. نقش این عنصر مهم در حمل اکسیژن به‌ویژه هنگام فعالیت ورزشی حائز اهمیت است و بدون آن، بدن قادر نیست گلبول‌های قرمز سالم تولید کند و اکسیژن کافی به عضلات، مغز و سایر اندام‌ها برساند. زنان روزانه به ۱۵ میلی‌گرم آهن نیاز دارند، این میزان برای مردان ۱۰ میلی‌گرم در روز است.

به بیان متخصصان، ترنسفرین، یک پروتئین سرمی است که در انتقال آهن از پلاسمای خون به مغز استخوان و بافت‌های ذخیره‌ای موجودات نقش دارد. همچنین ویتامین C یکی از عواملی است که به جذب آهن کمک کرده و احیای آهن سه‌ظرفیتی را به آهن دو ظرفیتی افزایش می‌دهد. کمبود آهن اهمیت زیادی برای پزشکان دارد و می‌تواند مشکلات عمده‌ای در رابطه با کاهش ظرفیت فعالیت ورزشی افراد به دنبال داشته باشد.

در رابطه با این موضوع، یک مطالعه پژوهشی انجام شده است که در آن، تأثیر اجرای تمرین هوازی همراه با مصرف مکمل آهن توأم با ویتامین C بر وضعیت آهن خون در زنان بررسی شده است.

این تحقیق با مشارکت ۳۵ نفر از زنان فعال ازنظر شرکت منظم در تمرینات ورزشی در یکی از باشگاه‌های شهر تهران با دامنه سنی ۳۰ تا ۴۰ ساله که مبتلابه فقر آهن بودند، انجام شده است.

نتایج این مطالعه نشان داد انجام تمرین هوازی به همراه مصرف آهن و ویتامین C می‌تواند بر ذخایر آهن خون تأثیر داشته باشد به‌طوری‌که سبب افزایش هموگلوبین، هماتوکریت، گلبول قرمز، فریتین شده، ولی ترنسفرین را کاهش دهد.

دراین‌باره، معصومه حسینی، پژوهشگر گروه فیزیولوژی ورزشی دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران شرق و همکارانش می‌گویند: «نتایج مقایسه شاخص‌های آهن خون قبل و پس از آزمون نشان داد تفاوت معنی‌داری بین قبل و بعد از آزمون میان شاخص‌های آهن خون آزمودنی‌ها وجود دارد».

آن‌ها این‌چنین ادامه می‌دهند: «مقایسه تغییرات شاخص‌های آهن خون در گروه نشان داد در متغیرهای هموگلوبین، هماتوکریت، گلبول قرمز، فریتین و ترنسفرین بین گروه تمرین+مکمل آهن+ ویتامین C با گروه کنترل اختلاف وجود دارد که در متغیرهای هموگلوبین، گلبول قرمز و فریتین این اختلاف معنادار بود. اما تفاوت معناداری در متغیرهای هماتوکریت و ترنسفرین مشاهده نشد».

به بیان مجریان این تحقیق: «نتایج مطالعه ما نشان داد در پی هشت هفته تمرین با مکمل آهن توأم با ویتامین C میزان هموگلوبین خون افزایش معناداری می‌یابد».

حسینی و همکارانش بر اساس یافته‌های به‌دست‌آمده از پژوهش خود که در فصل‌نامه علمی پژوهشی «ابن سینا» منتشر شده‌، توصیه کرده‌اند: «زنان می‌بایست با مشاوره پزشک و متخصصان تغذیه ورزشی، به همراه تمرین ورزشی از قرص‌های آهن توأم با ویتامین C استفاده کنند و ضمن کاهش احتمال ابتلا به کم‌خونی فقر آهن، از فواید و منافع آن نیز استفاده لازم را ببرند. اهمیت مشاوره با پزشک به این دلیل است که مصرف خودسرانه مکمل آهن ممکن است خطرات و صدماتی ازجمله ناراحتی‌های گوارشی و اختلال در جذب مس و روی را به دنبال داشته باشد».

فصل‌نامه علمی پژوهشی ابن سینا، توسط اداره بهداشت، امداد و درمان نهاجا و با همکاری دانشگاه علوم پزشکی آجا به‌منظور ارتقای سطح علمی کارکنان و برقراری ارتباط علمی آنان با جامعه پزشکی کشور در زمینه‌های طب هوا فضا، طب زیرسطحی، طب بحران، طب رزم و روان‌پزشکی نظامی انتشار می‌یابد.

مطالب مرتبط

افراد با ذهن قوی چه عاداتی دارند؟

محمد امین نعمتی

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

۴ مشکل جدی برای سلامت ناشی از نشستن بیش از حد طولانی (و نحوه جلوگیری از آن‌ها)

محمد امین نعمتی

چرا مردم رژیم گیاهخواری انتخاب می کنند یا وجترین می‌شوند؟

عباس رهامی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

ده حقیقت زنده در مورد روز مردگان مکزیک

محمد امین نعمتی

۶ نکته برای این که جرقه تغییر را در زندگی خود به وجود آورید

محمد امین نعمتی

بهترین روش‌های افزایش درآمد و مدریریت سرمایه در طول زندگی از زبان مردم

نوید بیک زاده

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

تا دست یابی به گروه خونی جهانی چقدر فاصله داریم؟

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟