فولکس واگن تولید گیربکس‌های دستی را تا 2023 متوقف می‌کند

گیربکس دستی شرکت فولکس واگن
گیربکس دستی شرکت فولکس واگن

باید کمی از علاقه‌ به گیربکس‌های دستی فاصله بگیریم و حقیقت را آن گونه که هست ببینیم. کاملا بدیهی به نظر می‌رسد که گیربکس‌های دستی در دنیایی با پیشرانه‌های الکتریکی جایی ندارند.

داشتن حق انتخاب

خودروسا‌زها به طور قطع به شما حق انتخاب بین گیربکس‌های دستی و اتوماتیک را خواهند داد. اما وقتی به بلند مدت فکر می‌کنیم توقف تولید این فناوری قدیمی، قطعی به نظر می‌رسد. یکی از این شرکت‌ها فولکس واگن است که با تولید گلف GTI و جعبه‌دنده‌ی معروفش، سنگ بنای مهمی در تولید خودرو‌های هاچبک اسپرت ایجاد کرد. اما با توجه به اخبار اخیر، در ۲۰۲۳ این داستان به پایان خود می‌رسد.

گیربکس دستی شرکت فولکس واگن
گیربکس دستی شرکت فولکس واگن

با توجه به بیانیه‌ی سایت رسمی شرکت فولکس واگن، تمامی مدل‌هایی که پس از ۲۰۲۳ تولید می‌شوند، گیربکس اتوماتیک خواهند داشت اما این موضوع مربوط به بازار اروپا خواهد بود. البته این تغییر تا سال ۲۰۳۰ گربیان‌گیر ایالات متحده و چین نیز خواهد شد.

محصولاتی که همچنان با گیربکس دستی تولید می‌شوند

باید گفت که در مشخصات نسل بعدی GTI هنوز آپشن گیربکس دستی به چشم می‌خورد. به نظر نمی‌رسد که این تصمیم مدیران شرکت فولکس واگن، تولید خودرو‌ها را از چرخه‌ی طبیعی خود خارج کند. همچنین جتا ( JETTA ) و GLI نیز که به تازگی رونمایی شده‌اند هم دارای گیربکس‌های دستی هستند. بر طبق برنامه تصور می‌شود تا انتها‌ی تولید با این آپشن به مشتریان تحویل داده شوند.

گیربکس دستی شرکت فولکس واگن
گیربکس دستی شرکت فولکس واگن

اما با تمام این‌ها قطعا تولید گیربکس‌های دستی متوقف خواهد شد. با وجود تمایل بعضی از بازار‌ها به خرید آن‌ها این اتفاق خواهد افتاد. شرکت فولکس واگن همیشه با گیربکس‌های قابل اعتماد و با دوام خود شناخته شده و این تصمیم کمی دور از انتظار بود.

البته باید این را خاطر نشان کرد که این شرکت آخرین شرکتی نخواهد بود که این تصمیم عمده را می‌گیرد. طول عمر گیربکس دستی به طول عمر خودرو‌های بنزینی و موتور‌های احتراق درونی بستگی دارد. همان‌طور که در سال‌های اخیر شاهد هستیم، پس از موفقیت انقلابی شرکت تسلا، موجی عظیم از تولید خودرو‌های برقی در شرکت‌های مختلف به وجود آمد. فولکس واگن هم از این قاعده مستثنی نیست. بنا بر برنامه ریزی‌های اعلام شده، این شرکت فروش خودرو‌هایی با موتور احتراق درونی را بین سال‌های ۲۰۳۳ و ۲۰۳۵ به طور کامل متوقف خواهد کرد.

گیربکس دستی شرکت فولکس واگن
گیربکس دستی شرکت فولکس واگن

همچنین برنامه‌ ریزی‌های مورد نیاز انجام شده تا ۷۰ درصد از فروش این شرکت در بازار‌های جهانی تا سال ۲۰۳۰ به خودرو‌های الکتریکی اختصاص یابد. با توجه به این اخبار، به احتمال زیاد در زمانی نزدیک باید با گیربکس‌های دستی خداحافظی کنیم. این جعبه‌دنده‌های دوست داشتنی به خاطره‌ها سپرده خواهند شد.

 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *