چرا نمی توانیم یک تلفن همراه سفارشی داشته باشیم؟ در 5 نکته

چرا نمی توانیم یک تلفن همراه سفارشی داشته باشیم؟ در 5 نکته

تلفن‌های هوشمند امروز تقریبا از لپ تاپ چند نسل گذشته قدرت بیش‌تری دارند. تمام فناوری برای توانایی پردازش بیش‌تر حرکت می‌کند.

اگر کمی با دقت به اطراف نگاه کنیم، برخی از تبلت‌ها مانند آیپد پرو جدید با قدرتمندترین لپ تاپ‌ها سر شاخ می‌شود. شخصی سازی یکی از مواردی است که کاربران به آن نیاز دارند.

رایانه‌های رومیزی برای مدت‌ها به این نیاز کاربران پاسخ می‌دهند. از طرفی کاربران تلفن همراه و تبلت‌ها انعطاف پذیری لازم را ندارند.

باید بدانید که شرکت‌ها برای محدود کردن کاربران دلایل خوبی دارند. به این زودی‌ها نباید انتظار داشته باشید که ماجرا تغییر کند.

احتمالا می‌پرسید: چرا این محدودیت‌ها وجود دارد؟ برای رسیدن به جواب این سوال، روکیدا را تا انتها همراهی کنید.

1. ساخت و پیکر بندی یک رایانه شخصی آسان است

برای بیش‌تر از 20 سال ساخت یک رایانه شخصی برای بازی عادی به حساب می‌آید. در 10 سال گذشته تمام موارد با سرعت بالایی پیشرفت کرد.

امروز گیمرها علاوه بر عملکرد فوق العاده، به زیبایی سخت افزار نیز توجه می‌کنند. قرار گرفتن فن و حتی ظاهر آن در زمان کار برای کاربران اهمیت دارد.

چرا نمی توانیم یک تلفن همراه سفارشی داشته باشیم؟ در 5 نکته

شما کارت گرافیک مورد نظر و پردازنده را انتخاب می‌کنید. در ادامه مادربرد همگام با آن دو را تهیه و به خانه می‌آورید. حافظه رم، حافظه ذخیره سازی و دیگر موارد تقریبا یکسان است. حتی به همگام بودن با دیگر قطعات را نیاز ندارد.

قدم به قدم دوستان زیبای خود را درون یک کیس مناسب می‌گذارید و دکمه شلیک را فشار می‌دهید! دلیل تمام این مجموعه زیبا این است که برای این کار ساخته شده.

مجموعه رایانه به شکلی ساخته شده که بتوانید اجزای مختلف را جا به جا کنید و در نهایت به زیبایی با یکدیگر همگام شوند.

سازندگان سخت افزار بسیار متفاوتی وجود دارد. باید از همه آن‌ها به درستی پشتیبانی شود. آن‌ها باید بتوانند با یکدیگر همگام کار کنند. نتیجه این بایدها، رایانه‌های امروز است.

ویندوز نیز بخش خود را به زیبایی هرچه تمام‌تر انجام می‌دهد. شما قطعه جدید را متصل و درایور آن را نصب می‌کنید، کار تمام می‌شود!

2. آیا می‌توانیم یک تلفن هوشمند سفارشی بسازیم؟

گوشی‌های هوشمند از ابتدا طوری ساخته می‌شود که کم‌ترین فضا را اشغال کنند. به تلفن همراه خود و نازکی آن نگاه کنید.

آیا مانند یک کیس غول پیکر امکان قرار دادن قطعات جدید وجود دارد؟ شرکت‌های سازنده از قبل تمام قطعات را انتخاب و تهیه می‌کنند.

google project ara thumb800

این قطعات با بهترین کیفیت روی برد دستگاه لحیم می‌شود تا در اثر آسیب‌های احتمالی مقاومت کند. به عبارتی تمام قطعات جای مخصوص به خود را دارد.

این موارد از یک تلفن همراه به تلفن همراه دیگر متفاوت است. بسیار کم پیش می‌آید که یک شرکت از یک طرح دوبار استفاده کند. البته اخیرا شرکت‌های چینی این کار را انجام می‌دهند.

به آیفون 12 و گلکسی اس 21 اولترا نگاه کنید. تفاوت‌های زیادی دارند. در نهایت تفاوت، زیبا هستند. اگر قرار بود اجزای تلفن همراه درست مانند رایانه قابل تعویض باشد، باید آن‌ها را شبیه به هم می‌ساختیم.

مشکلات تنها به ظاهر تمام نمی‌شود. خنک کردن قطعات کار ساده‌ای نیست. شاید به اندازه رایانه‌های دسکتاپ گرما تولید نشود اما تولید می‌شود.

به آیفون 7 باز می‌گردیم. اپل جک 3.5 میلی متری را از آیفون حذف کرد تا جا برای قطعات دیگر باز شود. این شرکت حتی به چنین فضای کوچکی نیاز داشت.

Screenshot 2021 06 22 073954

یک پله از تلفن همراه فاصله می‌گیریم و به سراغ لپ تاپ‌ها می‌رویم. بیش‌تر قطعات لپ تاپ‌ها درست مانند تلفن‌های همراه تغییر نمی‌کند و ثابت است.

قطعات قابل تعویض آن‌ها به حافظه ذخیره سازی و رم خلاصه می‌شود. معمولا تغییر پردازنده و کارت گرافیک دستگاه غیر ممکن است.

حداقل می‌توانیم بگوییم آنقدر دشوار انجام می‌شود، که به یک تعمیرکار حرفه‌ای برای تعویض آن نیاز دارید. البته که منظور ما از تعویض، تعویض قطعه معیوب است. نمی‌توانید آن را ارتقا دهید.

3. گزینه‌های جایگزین و راه‌ حل‌های آینده

آیا ساخت یک تلفن همراه با قابلیت تغییر قطعات غیر ممکن است؟ خیر، به چند سال قبل باز می‌گردیم. گوگل با “پروژه آرا” به میدان آمد.

بعد از مدت‌ها بررسی و حرکت برای تغییر مسیر، این غول فناوری پروژه را تعطیل کرد. آن‌ها نتوانستند به شکل تجاری یک تلفن همراه با قطعات قابل تعویض ایجاد کنند.

قاب نگهدارنده برای قطعات بیش از حد بزرگ بود. به دلیل افزایش فاصله فیزیکی بین اجزای سازنده، عملکرد آن در سطح پایین قرار داشت.

در نهایت یک تلفن همراه با عملکرد ضعیف و ابعاد بزرگ داشتیم که خریداران را از خود فراری می‌داد. شاید درست مانند دیگر موارد در دنیای فناوری تنها به زمان نیاز داشته باشیم.

Google Project Project Ara

زمان کلید باز کردن درهای جدید فناوری است. قطعات هر روز کوچک‌تر می‌شوند. سال‌ها پیش در مورد معماری چند صد نانومتری بحث می‌کردیم. امروز تراشه‌ اسنپدراگون 888 با معماری 5 نانومتری ساخته می‌شود.

شاید یکی از روزهای آینده قطعات آنقدر کوچک شود که بدون تغییر ظاهر تلفن همراه بتوانیم آن‌ها را تغییر دهیم و جا به جا کنیم.

از طرفی، به نظر می‌رسد با آن روزها فاصله داشته باشیم. تولید کنندگان از این کار استقبال نمی‌کنند. اپل هر سال یک خانواده از آیفون‌های جدید معرفی می‌کند.

شرکت‌های چینی در یک سال چند پرچمدار به بازار عرضه می‌کنند. سود آن‌ها در معرفی تلفن‌های هوشمند است. حتی اگر فناوری اجرای آن را داشته باشیم، یکی از غول‌های فناوری باید قدم اول را بردارد.

4. آیا تلفن‌های هوشمند با قطعات قابل تغییر ارزش آن را دارد؟

باید به این سوال کمی بیش‌تر فکر کنیم. بیش‌تر مردم این تلفن‌ها را برای جدید بودن آن می‌خواهند. یک راه و روش جدید، شما را به خود جذب نمی‌کند؟

جذب شدن با نیاز داشتن تفاوت دارد. آیا مردم به یک تلفن همراه با قطعات قابل تعویض نیاز دارند؟ ما اینطور فکر نمی‌کنیم.

تلفن‌های هوشمند از لحاظ قیمت گذاری با رایانه دسکتاپ تفاوت دارند. یک ویژگی کوچک می‌تواند قیمت دستگاه را به مقدار زیادی تغییر دهد.

به راحتی متوجه می‌شوید که خرید یک تلفن با قطعات قابل تغییر، ارزان‌تر از یک تلفن ساخته شده به روش قدیمی تمام نمی‌شود.

در ادامه باید پشتیبانی، ضمانت و خدمات پس از فروش را در نظر بگیرید. از طرفی به این فکر کنید که شرکت‌های مختلف رایانه‌های از پیش ساخته شده را به فروش می‌رسانند.

Developer Version Image project Ara

حتی در دنیایی که کاربران برای خرید و جمع آوری رایانه آزادی کامل دارند، خدمات آسان مشتریان خود را دارد. یک سوال بسیار مهم را در نظر بگیرید:

یک شرکت سازنده، قطعاتی مانند: GPS، بلوتوث، وای‌فای و مواردی شبیه به آن را حذف و سپس همان قطعات را به شکل بلوک عرضه می‌کند. این کار چه تفاوتی ایجاد خواهد کرد؟

به نظر می‌رسد که این کار یک ترفند تبلیغاتی برای آینده باشد. فکر نمی‌کنیم در طولانی مدت تفاوتی برای کاربران ایجاد کند.

تقریبا تمام آن قطعات روی تمام تلفن‌های هوشمند وجود دارد. آن‌ها تاثیر بسیار کمی روی عملکرد و مصرف باتری دارند. تعویض یا تغییر آن‌ها در اصل ماجرا هیچ تفاوتی ایجاد نخواهد کرد.

برای بیش‌تر مردم، این شخصی سازی به ظاهر تمام می‌شود. شخصی سازی ظاهر کاربران را به خود جلب می‌کند و رنگ و بوی تازگی به دوست قدیمی می‌دهد.

از طرفی یک تلفن همراه در رنگ‌های مختلف به فروش می‌رسد. در بسیاری از موارد می‌توانید قاب آن را تغییر دهید. شرکت‌های لوازم جانبی قاب‌ها و برچسب‌های متفاوتی را به فروش می‌رسانند.

چرا نمی توانیم یک تلفن همراه سفارشی داشته باشیم؟ در 5 نکته

در نتیجه چنین مواردی، برای امروز، اولویت صنعت تلفن همراه نیست.

5. تلفن‌هایی با قابلیت شخصی سازی یک روز از راه می‌رسند

اگر به خرید آن‌ها فکر می‌کنید، امید خود را از دست ندهید. قطعا یک روزی از روزهای آینده از راه می‌رسند. تا امروز شرکت‌های مختلف قدم برداشته‌اند.

پروژه شکست خورده گوگل در جایی خاک نمی‌خورد. قطعا مهندسان این شرکت به اصلاح و حرکت دوباره فکر می‌کنند. حرکت به سمت تلفن‌هایی با قطعات قابل تغییر یک روند آهسته خواهد بود.

ممکن است چند سال طول بکشد تا یک نتیجه قابل قبول ببینیم. برای مقایسه به تلفن‌های تاشو فکر کنید. این محصولات سال‌ها در بخش تحقیق و توسعه شرکت‌ها بررسی شدند.

امیدواریم آینده را دوست داشته باشید. شما در مورد آینده تلفن‌های همراه چطور فکر می‌کنید؟ به نظر شما یک روزی از راه می‌رسد که برای ارتقای تلفن همراه تنها پردازنده را تهیه کنیم؟

منبع: makeuseof.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *