آیا ایرپاد و هوم پاد اپل از قابلیت صدای بدون افت کیفیت پشتیبانی می‌کنند؟

آیا ایرپاد و هوم پاد اپل از قابلیت صدای بدون افت کیفیت پشتیبانی می‌کنند؟

همان‌طور که گزارش دادیم اپل اعلام کرد قابلیت پخش صدای بدون افت کیفیت بدون دریافت هزینه از ابتدای ماه ژوئن در اختیار تمام مشترکان سرویس اپل موزیک قرار می‌گیرد.

اما ظاهرا اپل اسپیکرها یا هدفون‌هایی را که بتوانند صدای بدون افت کیفیت را پخش کنند، نمی‌فروشد. ابتدا، هدفون‌های بی‌سیم اپل تنها از کدک lossy AAC (که همچنین توسط اپل موزیک استفاده می‌شود) پشتیبانی می‌کنند، بنابراین ایرپاد و ایرپاد پرو را باید کلا در این زمینه فراموش کنیم.

ایرپاد پرو مکس این قابلیت را به کاربر می‌دهد که با استفاده از یک آداپتور 3.5 میلی‌متری با استفاده از کابل استفاده شود، ولی این محصول نیز قابلیت پخش lossless audio را ندارد.

به ادعای اهالی کوپرتینو، انجام این کار به معنای معرفی کردن یک گام آنالوگ است که پس از آن سیگنال مجددا دیجیتالی می‌شود و از نظر فنی بدون افت کیفیت نیست. اسپیکرهای هوشمند هوم پاد و هوم پاد مینی اپل نیز نمی‌توانند Lossless Audio را پخش کنند.

آیا ایرپاد و هوم پاد اپل از قابلیت صدای بدون افت کیفیت پشتیبانی می‌کنند؟

اپل موزیک از فرمت بدون افت کیفیت ALAC برای ارائه محتوای جدید با کیفیت بالا استفاده می‌کند. شروع آن با کیفیت سی دی یعنی 16 بیتی 44.1 کیلوهرتزی است.

بلوتوث برای مدیریت پخش قابل اعتماد این کیفیت باید کدک‌های مورد نظر را داشته باشد. فرمت Hi Res Lossless کیفیت را به 24 بیت و 48 تا 192 کیلوهرتز افزایش می‌دهد و تحت این شرایط باید ارتباط بی‌سیم را فراموش کنید و برای پخش این محتوا به یک DAC خارجی سیمی نیاز خواهید داشت.

اما اپل هنوز کدک بی‌سیمی ندارد که بتواند از عهده انتقال بدون افت کیفیت صدا بر آید. ممکن است چنین چیزی با عرضه ایرپاد 3 تغییر کند یا حتی نکند.

فرمت جدید دیگری که به سرویس اپل موزیک اضافه خواهد شد، صدای فضایی دالبی اتموس است که هدفون‌های مجهز به چیپ‌های H1 و W1 می‌توانند از آن استفاده کنند.

ایرپاد به همراه چندین هدفون بی‌سیم بیتس چنین ویژگی را دارند، بنابراین مشکلی در این زمینه دیده نمی‌شود.

منبع: gsmarena.com

آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *