ویژگی جدید iOS 14.5 چه تاثیری روی صنعت تبلیغات خواهد گذاشت؟

ویژگی جدید iOS 14.5 چه تاثیری روی صنعت تبلیغات خواهد گذاشت؟

هیچ‌کس شک نداشت که قابلیت جدید ضد ردیابی اپلیکیشن (ATT) اپل که با به‌روزرسانی iOS 14.5 در اختیار کاربران این شرکت قرار گرفت، تاثیر قابل توجهی روی عملکرد تبلیغات هدفمند و در نتیجه هر شرکتی خواهد گذاشت که یک مدل کسب‌وکار براساس آن شکل داده است.

گرچه بین این که تصویر کنیم یک تغییر خاص چه تاثیر قابل توجهی دارد با آمار واقعی که در مورد آن منتشر می‌شود تفاوت وجود دارد. شرکت Flurry Analytics که تحت مالکیت Verizon Media قرار دارد، سرویس‌های تحلیل موبایل خود را در بیش از 1 میلیون اپلیکیشن موبایل ادغام کرده است و داده‌های بیش از 2 میلیارد دستگاه موبایل را هر ماه جمع‌آوری می‌کند.

براساس داده‌های این شرکت، فقط نزدیک به 12 درصد کاربران جهانی به اپلیکیشن‌هایی که پس از آپدیت iOS 14.5 روی دستگاه‌های آن‌ها درخواست ردیابی اپلیکیشن کردند، اجازه به چنین کاری دادند. این آمار در آمریکا فقط 4 درصد است.

 

اگر با عملکرد ATT آشنا نیستید و بخواهیم واضح بگوییم، عملا شبیه به یک پیام درخواست دریافت مجوز است که هر اپلیکیشن پیش از این که بتواند به شناسه پیگیری ناشناس کاربر دسترسی داشته باشد، به او نشان می‌دهد.

اپلیکیشن مربوط می‌تواند این شناسه را به فعالیت داخل اپلیکیشن و همچنین فعالیت در سایر اپلیکیشن‌ها و خدمات ربط دهد.

اگر یک کاربر تصمیم به جلوگیری از ردیابی بگیرد، اپلیکیشن مورد نظر به درستی نمی‌تواند کاربر را «بشناسند». تصمیم به چنین کاری به عنوان مثال جلوی توانایی فیسبوک و اینستاگرام یا هر اپلیکیشن دیگری را در مشاهده و به‌صورت بالقوه استفاده از داده‌های شخصی که با آن‌ها در پروفایل خود به اشتراک گذاشتید یا هر دستگاه  متصل با قابلیت احراز هویت، می‌گیرد.

به عبارت دیگر، آن اپلیکیشن خاص به عنوان مثال نمی‌تواند متوجه شود چند ساعت گذشته در محیط آنلاین دنبال یک کلاه بودید و به شما تبلیغات مربوط به آن را نشان دهد. همچنین باید بگوییم که غیرفعال کردن ردیابی اپلیکیشن، تبلیغات را غیرفعال نخواهد کرد.

تبلیغات همچنان وجود خواهند داشت، ولی دیگر مانند گذشته هدفمند و خاص شما نیستند. یقینا موارد دیگری نیز وجود دارد که می‌توان توضیح داد، حتی با آن که خلاف آن چه هستند که فیسبوک در کمپین‌های تبلیغاتی خود در مورد دسترسی کسب‌وکارهای کوچک به کاربران از طریق این شبکه اجتماعی، می‌گوید.

ما زیاد موضوع مربوط به تبلیغات هدفمند آنلاین و حریم خصوصی را نمی‌شکافیم. گرچه این موضوع ارزش تحقیق به علت مسائل گوناگون حول آن دارد.

با آن که مسدودسازی مستقیم و کامل ردیابی ممکن است در ظاهر برای کاربر نهایی عالی باشد، ولی ماندگاری چندین سرویس آنلاین در وضعیت فعلی آن‌ها زیر سوال خواهد رفت.

شرکت Flurry آمار بیشتری نیز در این مورد دارد؛ یعنی درصد کاربرانی که اولویت‌های ردیابی اپلیکیشن خود را در بخش تنظیمات کاملا روی حالت «محدود شده» گذاشتند. این آمار در جهان 5 درصد و در آمریکا 3 درصد است.

منبع: gsmarena.com

منتشر شده در
دسته‌بندی شده در آی او اس،آیفون
آواتار محمد امین نعمتی

توسط محمد امین نعمتی

بین 30 و 40 سالگی زندگی می‌کنم. هیچ چیزی بیشتر از آگاهی از دانش بیشتر مخصوصا دنیای فناوری من رو به ذوق نمی‌آورد. علاقه زیادی به نوشتن دارم و در کنار آن موزیک خوب، کتاب خوب، فیلم خوب و همنشین خوب لازمه زندگی است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *