شارژر مگ‌سیف: چرا نباید تلفن اندرویدی را با آن شارژ کنید؟

مگ‌سیف احتمالا با تلفن اندرویدی شما کار کند، اما چرا نباید از آن استفاده کنید؟

اپل در مگ‌سیف آهنربا را با سیم پیچ داخل آن ترکیب کرده است. ترکیب آهنربا در شارژر هزینه زیادی برای اپل داشته است. آیا شرکت سازنده تلفن همراه شما این هزینه و زمان را صرف کرده است؟

متوجه شده‌ایم که شارژر های جدید آیفون 12 با نام مگ‌سیف با برخی تلفن‌های اندرویدی کار می‌کند. مانند پیکسل 5 و گلکسی فولد 2. ما شارژرهای جدید را با آیفون‌های قدیمی‌تر هم آزمایش کرده‌ایم. باید بدانید که شارژرهای جدید برای آیفون‌های قدیمی طراحی نشده‌ است.

احتمالا این مساله یک خبر خوب برای شما باشد. اما به شما می‌گوییم که نباید از آن برای دستگاه‌های دیگر استفاده کنید.

سامسونگ به سرقت این ایده نیاز دارد. اما استفاده از آهنربا برای نگه داشتن شارژر یا کابل آن چیز جدیدی نیست. پس چرا ما برای استفاده از آن روی دیگر دستگاه‌ها هیجان زده هستیم؟

استفاده از آهنربا درون یک شارژر بی‌سیم تفاوت‌های بزرگی را در کارکرد آن ایجاد می‌کند. آیفون 12 طراحی مناسبی برای استفاده از یک شارژر قدرتمند به همراه آهنربا دارد. از آهنربا در این شارژر برای نگه داشتن آیفون روی آن استفاده می‌شود.

چرا بین مگ‌سیف و تلفن پیکسل 5 جاذبه وجود دارد؟ هیچ کس یک تلفن همراه پیکسل 5 و شارژر مگ‌سیف را باز نکرده تا دلیل آن را پیدا کند. تلفن پیکسل 5 از آلومینیوم ساخته شده است. یک بخش از جنس پلاستیک روی سیم پیچ شارژ وجود دارد.

این دو ماده توسط آهنربا جذب نمی‌شوند. ما از پیکسل 5 برای مثال استفاده کرده‌ایم. هیچ تلفنی برای استفاده از مگ سیف ساخته نشده است.

سیم پیچ شارژر معمولا از یک مدار کوچک و مقداری سیم با هسته مسی ساخته می‌شود. در کنار آن‌ها ابزاری برای نگه داشتن آن استفاده شده است. مس خاصیت مغناطیسی ندارد.

ممکن است اجسام لحیم شده روی مدار خاصیت مغناطیسی داشته باشند، اما بسیار ریز هستند. این مقدار از مواد مغناطیسی نمی‌توانند از لایه‌های آلومینیوم، پلاستیک و رنگ عبور کنند.

ممکن است محافظ پشت سیم پیچ مسی خاصیت مغناطیسی داشته باشد. اما احتمالا آن هم نوعی پلاستیک است.

به هر شکل مگ‌سیف به پشت تلفن پیکسل 5 می‌چسبد و آن را شارژ می‌کند. این تلفن با توان 15 وات شارژ نمی‌شود. احتمالا به خاطر ارتباط ضعیف شارژر و مدار شارژ داخل گوشی است. اما می‌چسبند!

مگ‌سیف احتمالا با تلفن اندرویدی شما کار کند، اما چرا نباید از آن استفاده کنید؟

چرا پیکسل 5 به مگ‌سیف می‌چسبد؟

دلیل چسبیدن تلفن پیکسل 5 قانون القای فارادی است. برای درک اصل مطلب نیاز نیست که مهندس یا دانشمند برق باشید. قانون فارادی توضیح می‌دهد که چطور یک جریان الکتریکی میدان مغناطیسی تولید می‌کند. همچنین چگونه یک میدان مغناطیسی در اطراف یک رسانا، برق تولید می‌کند. به همین شکل یک ژنراتور برای خانه شما برق تولید می‌کند.

یک جرثقیل ماشین‌های عظیم را به همین روش بلند می‌کند. یعنی  یک میدان مغناطیسی با برق ایجاد می‌شود. شارژرهای بی‌سیم نیز از همین قانون فیزیک استفاده می‌کنند.

 

MHXH3

در جریان رویداد اپل، تیم کوک گفت: ترکیب یک آهنربا در داخل و اطراف شارژر بی‌سیم آیفون 12 بسیار سخت بود. تیم دروغ نمی‌گفت. اما این کار یک شگفتی بزرگ هم نبوده است.

مگ‌سیف اپل یک راه زیبا و فانتری برای شارژر آیفون 12 است. آیفون شما در جای خود محکم قرار می‌گیرد و به سادگی سُر نمی‌خورد.

فلز مس رسانای داخل این شارژر است که تلفن شما‌ را شارژ می‌کند اما مس خاصیت مغناطیسی ندارد. میدان مغناطیسی ایجاد شده توسط سیم پیچ می‌تواند فلز را به سرعت گرم کند. گرم شدن آن باعث ایجاد اتفاقات بدی می‌شود.

ساخت این شارژر شبیه صحنه‌ای از فیلم اینسپشن شده است. دیکاپریو در این فیلم از رویایی وارد رویای دیگر می‌شود. به همین دلیل است که افراد بسیار باهوش طراحی این شارژر را انجام داده‌اند. روند تولید آن بسیار سخت است.

همه مواردی که به شما گفته‌ایم درست است، حتی اگر علم پشت آن را درک نکنیم. شما می‌دانید که شارژرهای بی‌سیم کار می‌کنند. می‌دانیم که سیم پیچ‌ها از جنس مس هستند و مس خاصیت مغناطیسی ندارد.

در نتیجه اپل باید یک راه حل برای این مشکلات پیدا می‌کرد. یعنی برای اتصال شارژر به پشت آیفون 12 باید یک آهنربا را در نزدیکی یک میدان القایی طراحی می‌کرد.

Capture 1

نمی‌توانیم به طور مطمئن بگوییم که گوگل همین کار را انجام نداده است. تا زمانی که یک متخصص تلفن پیکسل 5 را بررسی نکند نمی‌توانیم مطمئن شویم. اما ما تلفن پیکسل 5 را باز کردیم و می‌توانیم بگوییم که این کار را نکرده است.

پس چرا تلفن پیکسل 5 به شارژر می‌چسبد؟ ما یک جواب مطمئن برای شما نداریم. اما احساس می‌کنیم که به خاطر میدان القایی بین دو سیم پیچ است.

تا زمانی که پاسخ مناسبی برای این سوال نداشته باشیم. استفاده از شارژر مگ‌سیف برای تلفن‌های دیگر به جز آیفون 12 درست نیست.

استفاده از این شارژر ممکن است تلفن همراه شما را ذوب کند یا خود شارژر ذوب شود. شارژرهای بی‌سیم با کیفیت و ارزان‌تر زیادی وجود دارد که این کار را نمی‌کنند. پس چرا ریسک کنیم؟

منبع: androidcentral.com

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *