چرا زندگی تا این حد، برای بعضی ها پیچیده است؟

چرا زندگی تا این حد، برای بعضی ها پیچیده است؟

“ساده بودن، پیچیده ترین چیز در دنیای امروز است.” رامانا پیماراجو

ما در دنیایی زندگی می کنیم که تغییر، یک موهبت به شمار می رود.

زندگی ما ناگهان توسط یک بیماری همه گیر جهانی، وارونه شد. ما کنترلی نداشتیم و قدرت انتخابمان از ما گرفته شد. برای زنده ماندن مجبور شدیم قوانینی را كه دولت برای از بین بردن ویروس تعیین می کند، بپذیریم و از آن پیروی كنیم. ویروسی که جامعه ما را، به آن شکلی که می شناختیم، نابود کرد. 

این که فقط با چند نفر از نزدیکانم در قرنطینه ارتباط داشته باشم و از اجتماع دور باشم، برایم زجر آور بود. به تدریج فهمیدم، برای این که بتوانم با شرایط جدید پس از شیوع کرونا خود را وفق دهم و زندگی عادی داشته باشم، باید زندگی خود را از پیچیدگی ها دور کنم. هرچه زندگی ام را پیچیده تر کردم، دیوانه تر، مضطرب تر و ترسیده تر شدم. این کار آسانی نبود و هر روز مجبور می شدم برای غلبه بر بزرگترین مانع، تلاش کنم: ذهنم.

بنابراین، اگر احساس می کنید زندگی شما پیچیده است، در اینجا 5 دلیل را آورده ایم که این اتفاق را توضیح می دهد. خبر خوب این است که اگر به این 5 مانع غلبه کنید، شانس بسیار بهتری برای زندگی بدون پیچیدگی خواهید داشت.

1- تمرکز بر پیچیدگی های زندگی

اگر از كنفوسيوس (فيلسوف چيني) می پرسیدید آیا زندگی پیچیده است، او در جواب می گفت: زندگی ساده است، اما ما اصرار داریم که آن را پیچیده کنیم.

یکی از استرس زا ترین کارهایی که باید در دوران قرنطینه انجام می دادم، خرید هفتگی بود. عادت کردن با روش جدید خرید که باید در صف های طولانی سوپرمارکت، آن هم با حفظ فاصله 2 متری، زمان زیادی را منتظر می ماندم، حقیقتاً خسته کننده بود.

پیچیده

یک نفر در هر خانوار، مسئول خرید بود و از بخت بد، من آن فرد بودم. کم کم استرس در من زیاد شد و باید راهی پیدا می کردم تا بر اضطراب خود غلبه کنم. خیلی زود به این نتیجه رسیدم که اگر این کار سخت خرید را پیچیده و چالش بر انگیز در نظر بگیرم، واقعاً پیچیده و چالش بر انگیز خواهد شد.

وقتی چیزی زندگی ما را تغییر می دهد، به راحتی آن را پیچیده می بینیم. اما باید سعی کنیم که به آن تغییر در جهت مثبت نگاه کنیم. این تغییر چه چیزی به شما می آموزد؟ آیا می توانید بدون هیچ تلاش زیادی، آن را در کارهای روزمره خود بگنجانید؟ تمام تلاش خود را به کار گیرید تا این کار را تا حد ممکن، ساده جلوه دهید. 

تعصب بر روی پیچیدگی

“تعصب بر روی پیچیدگی” باعث می شود که ما انسانها، به جای ساده نگه داشتن مسائل، به سمت پیچیده کردن زندگی خود پیش برویم. وقتی با حجم زیادی از اطلاعات روبرو هستیم یا در مورد چیزی دچار سردرگمی می شویم، طبیعتاً به جای یافتن یک راه حل ساده، بر پیچیدگی مسئله تمرکز خواهیم کرد. در تحقیقی که اخیراً انجام شده، نویسنده این گونه نتیجه گیری می کند: زمانی که ما خود را تسلیم “تعصب بر روی پیچیدگی” می کنیم، ما بیش از حد روی 10% مشکل قضیه، تمرکز می کنیم و آن 90 درصد آسان را نادیده می گیریم. 

وقتی با موقعیتی روبرو هستید که احساس می کنید پیچیده و مشکل است، سعی کنید روی راه حل ها یا استراتژی های ساده متمرکز شوید. این سؤال را از خود بپرسید: اگر من یک رویکرد ساده و سر راست داشته باشم، نتیجه چه خواهد بود؟ سردرگمی بیشتر یا به دست آوردن یک راه حل؟ فکر می کنم خودتان می دانید جواب چه خواهد بود!

2- مدام نگران بودن

ما به عنوان انسان، موجودات عاطفی هستیم. وقتی استرس داریم و عصبانی، ناامید یا ناراضی هستیم، افکار و احساسات ما می توانند تأثیر چشمگیری در نحوه واکنش و رفتار ما داشته باشند.

این که به طور مداوم نگران مشکلات خود و آنچه در آینده رخ خواهد داد باشید، می تواند انرژی شما را تخلیه کند و باعث ناراحتی جسمی و عاطفی در زندگی شما شود. هرچه بیشتر نگران باشید، زندگی شما پیچیده تر به نظر می رسد.

طبیعتاً بهترین گزینه، در شرایط دشوار به دست ما نمی رسد. این کار به تلاش و کوشش مستمر نیاز دارد، تا بتوانیم چالش ها و منحنی هایی که در زندگی وجود دارد را دور بزنیم.

چرا زندگی تا این حد، برای بعضی ها پیچیده است؟

خوشبختانه استراتژی های زیادی وجود دارد که می تواند به شما در آرام کردن ذهن نگرانتان، کمک کند. موارد زیر را امتحان کنید تا ببینید چه چیزی برای شما مفید است:

  • تمرینات تنفسی
  • مراقبه یا مدیتیشن
  • تمرینات قلبی
  • نوشتن
  • یوگا
  • گوش دادن به موسیقی
  • هم صحبتی با دوستان

3- تلاش برای کنترل کردن همه چیز در زندگی

ما در یک دنیای پیچیده زندگی می کنیم و پیدا کردن پاسخ چالش هایی که در زندگی با آن روبرو هستیم، بسیار سخت است. همه ما از چیزی می ترسیم. خواه از شکست، مردن و یا از دست دادن یک عزیز. تلاش برای کنترل زندگی شخصی، تلاشی برای دفن ترس هایتان است، تا مجبور نشوید با آنها روبرو شوید.

چرا زندگی تا این حد، برای بعضی ها پیچیده است؟

اگر می خواهید در مورد زندگی خود، تمام تصمیمات را بگیرید، بهتر است همینجا توقف کنید. تلاش برای کنترل در زندگی شما نشانه این است که شما زندگی خود را با ترس ادامه می دهید. شما باید از ترس خود خلاص شوید و یاد بگیرید که بپذیرید چیزهایی در زندگی وجود دارند که خارج از کنترل شما هستند.

وقتی بپذیرید که زندگی یعنی حرکت کردن در مسیر آن، نه کنترل کردنش، می فهمید که چشم انداز زندگی شما مثبت تر خواهد بود و دیگر آنقدر ها هم پیچیده نیست.

“10٪ از زندگی، اتفاقی است که برای شما می افتد و 90٪ آن، نحوه واکنش شما است.” -چارلز سویندول.

4- خوشبختی خود را در گرو خوشبختی دیگران دیدن

اگر شما خوشبختی خود را به سایر افراد در زندگی خود وابسته کنید، زندگی شما همیشه پیچیده و دشوار خواهد بود. خوشبختی شما از دیگران حاصل نمی شود، بلکه از درون شما می آید.

اگر به خوشبختی شخص دیگری برای زندگی متکی باشید، با گذشت زمان عوارض زندگی شما را تحت الشعاع قرار می دهد و احساس شخصی خود را از دست می دهید. خواهید فهمید که دائماً سعی می کنید دیگران را راضی کنید و سعی می کنید آنها را خوشحال کنید. این امر برای سلامتی شما مضر است.

چرا زندگی تا این حد، برای بعضی ها پیچیده است؟

شما باید نفس بکشید، به درون نگاه کنید و سپس انتخاب کنید. آیا می خواهید زندگی خود را با ارزش و ایمان به زندگی خود انجام دهید آنطور که شایسته شماست، یا اینکه می خواهید زندگی خود را بر اساس خوشبختی دیگران ادامه دهید؟ من می دانم کدام را انتخاب خواهم کرد.

5- غرق شدن در مصیبت های زندگی

با غرق شدن در مصیبت های زندگی دیگران، شما زندگی خود را از آن چه که هست، پیچیده تر می کنید. داشتن افراد سمی که مدام قصه های مصیبت بار را برای شما تعریف می کنند، بهترین را برای داشتن یک زندگی پیچیده و خسته کننده است.

بعضی از مردم دوست دارند که زندگی خود را در میان مصیبت ها و فجایع طی کنند. آن ها به چالش های زندگی به گونه ای پاسخ می دهند که اصلاً سازنده نیست. از این طور افراد دوری کنید. اگر آن ها با داستان های غم بار خود به سراغ شما آمدند، نفسی عمیق بکشید و به خود فرصت دهید تا بتوانید شرایط را مدیریت کرده و به دام انرژی منفی آن ها نیفتید.

این اتفاقی نیست که یک شبه رخ دهد. اما هرچه بیشتر بر روی خودباوری و پذیرش خود تمرین کنید، شجاع تر و مطمئن تر خواهید بود. با این کار می توانید مصیبت ها را از زندگی خود دور کنید. زمانی که این کار را انجام دهید، زندگی شما پیچیدگی کمتری خواهد داشت و راحت تر با چالش های آن کنار خواهید آمد.

سخن پایانی

“اگر زندگی را با تمام ابهامات آن بپذیرید، دیگر پیچیده نیست. زندگی فقط زمانی پیچیده است که پیچیدگی آن را قبول نمی کنید.” مارتی روبین

شما همیشه چالش هایی را در زندگی خود خواهید داشت. هر چه آن ها را پیچیده تر کنید، زندگی شما سخت تر خواهد شد.

هر چه بیشتر سعی کنید تا صداهای درون ذهن خود را ساکت کنید، آرام باشید و به صدای نفس های خود گوش کنید، پیچیدگی های زندگی کمتر خواهد شد. این یک فرمول ساده برای داشتن یک زندگی آرام است.

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *