آیا اولین خودروی برقی بنتلی در سال 2025 تولید خواهد شد؟

download

خودروی برقی بنتلی همان چیزی است که بسیاری از مشتریان خودروهای این کمپانی منتظر آن هستند. طبق اخبار منتشر شده، کمپانی بنتلی مشغول برنامه ریزی برای ورود به بازار خودروهای برقی است. مدیرعامل این کمپانی عنوان کرده که چطور آن‌ها می خواهند تکنولوژی روز را به خودروهای خود بیاورند.

آدریان هالمارک در گفتگو با اوتوماتیو نیوز گفت: “زمانی که صحبت از محصولات جدید باشد، اولین چیزی که به ذهنمان می‌رسد الکترونیکی کردن محصولات است”. اولین خودروی برقی بنتلی در نمایشگاه ژنو در سال 2018 معرفی شد. بعد از گذشت چند سال، عرضه یک خودروی الکتریکی می‌تواند آن‌ها را وارد گردونه رقابت کند. البته مدیران اجرایی این شرکت هنوز تصمیم نگرفته‌اند که این خودرو چه شکلی خواهد داشت یا این که از چه نیروی محرکی برای آن استفاده خواهد شد. گزینه‌های مختلفی روی میز باقی مانده است. آنچه مسلم است این است که بنتلی در سبد فعلی خود یک خودرو با موتور برقی برای عرضه ندارد.

Adrian Hallmark Bentley CEO Sunday Times Interview 01

 

هالمارک افزود: “ما می‌توانیم از یکی از پلتفرم‌های فعلی خود استفاده کنیم. این می‌تواند اولین خودروی برقی ما باشد. اما ما نمی‌خواهیم یکی از خودروهای موجود را برداریم و سعی می کنیم باتری را در آن جای دهیم. این کار بازدهی لازم را برای ما نخواهد داشت”. چالش آن‌ها فقط ساخت یک خودروی برقی بنتلی نیست. این شرکت بریتانیایی می خواهد نخستین مدل باتری آن‌ها با استاندارد‌های این شرکت همخوانی داشته باشد. این بدان معناست که باتری باید حداکثر کارایی با حداکثر شارژدهی ارائه دهد.

dsc02812a 1

بنتلی بخشی از کمپانی فولکس‌واگن است و بدون شک آن‌ها از معماری نوین این کمپانی بهره خواهند برد. هالمارک تأیید کرد که مهندسین این شرکت از امکانات نوین بسته بندی که توسط پیشرانه های برقی امکان پذیر است بهره می گیرند. وی توضیح داد که این شرکت در صدد انتشار یک خودروی کوچک یا مینی نیست. یک خودروی برقی بنتلی در عین حال که فضای داخلی مناسبی را ارائه می دهد، می‌تواند اندازه کوچکتری مثلاً نسبت به یک خودروی مولسان ارائه دهد. او به خودروی جگوار I-Pace به عنوان مثال اشاره کرد، که به گفته وی حدود 14 اینچ از رنج روور کوتاه‌تر است. با این وجود، فضای داخلی آن کاملاً جادار است، چرا که موتورهای الکتریکی نسبت به موتور های دیزلی یا گازوئیلی فضای کمتری را اشغال می کنند. 

 

نکته قابل توجه این است که یک خودروی بنتلی برقی به یک باتری قابل ملاحظه نیاز دارد و اگر طراحان این کمپانی بخواهند در سال 2020 یک خودروی برقی تولید کنند، جایی برای کابین سرنشین‌ها باقی نخواهد ماند. به گفته مدیرعامل این کمپانی، فناوری باتری جامد این مشکل را در هنگام تولید حل می کند. البته او فاش نکرد که آیا وی منتظر یک ماده شیمیایی جدید است و یا این که آیا اولین خودروی برقی بنتلی با یک باتری لیتیوم یونی عرضه می شود.

1200px Geneva International Motor Show 2018%2C Le Grand

به گفته وی:”من نمی گویم ما تضمین می کنیم که از حالت جامد در این خودرو استفاده کنیم، اما برنامه ریزی‌های ما برای اواسط دهه 2020 است. آنها تقریباً 30٪ سبک تر از باتری‌های لیتیوم یونی با همان قدرت هستند”. باتری‌های سبکتر و کوچکتر برخی از مشکلات بسته بندی خودروهای برقی را که در حال حاضر با آن مواجه هستیم حل می کند.

اکثر خودروهای برقی موجود در بازار از یک موتور الکتریکی تکی در هر محور استفاده می کنند. مدل های تک دیفرانسیل دارای یک موتور هستند، در حالی که مدل های دو دیفرانسیل (مانند I-Pace) از دو موتور استفاده می کنند. بنتلی ممکن است مسیری متفاوت را برای برق‌رسانی طی کند.

در طرح‌های اولیه مدل EXP 100GT که در سال 2019 معرفی شد، یک موتور برقی برای هر چرخ در نظر گرفته شد تا بتواند گشتاوری معادل 1100 فوت بر پوند تولید کند. این فقط یک طرح اولیه بود، اما ممکن است در آینده مورد استفاده قرار گیرد.

این کمپانی هیچ عجله‌ای برای عرضه اولین خودروی برقی بنتلی ندارد. صرف نظر از این که این خودرو چه شکلی خواهد بود یا این که از چه موتوری بهره می برد، انتظار نمی رود که زودتر از سال 2025 بتوانیم این خودرو را ببینیم. باید دید که آیا این کمپانی می تواند یک ماشین برقی را در همان خط تولید خودروهای پیستونی خود بسازد یا اینکه نیاز به سرمایه گذاری برای گسترش تأسیسات خود در شهر کرو در انگلیس دارد.

 

vsavov 160326 1523 0012.0

با این همه، از نظر آقای هالمارک، سال 2020 سال جذاب‌تری نسبت به سال 2019 خواهد بود. به گفته وی: “امسال می‌تواند یک سال فراموش نشدنی برای ما باشد”. بر اساس اخبار منتشر شده، بنتلی یک نسخه جدید از خودروی بنتایگا را با مدل 2021 و همچنین یک خودروی پرشتاب بر اساس پلتفرم سدان لوکس فلایینگ اسپر عرضه خواهد کرد. 

 

آواتار ماهان

توسط ماهان

علاقمند به دنیای فناوری و خلاقیت هستم و فارغ التحصیل ارشد آی تی ، متمرکز بر انتشار مطالبی هستم که دارای ترکیبی از خلاقیت ، هنر و فناوری هستند .

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *