ربات پستچی در سان‌فرانسیسکو !

ربات پستچی پست میتس

سان‌فرانسیسکو به‌احتمال زیاد به‌زودی شاهد رفت و آمد ربات پستچی در سطح خیابان‌های شهر باشد. ربات‌هایی که در پیاده روها در کنار ما قدم خواهند زد و کالاهای شرکت پست میتس را جا به‌جا خواهند کرد.

شرکت پُست مِیتس (Postmates) که کارش گرفتن سفارش غذا و اقلام دیگر و تحویل آن به مشتری است، ظاهراً راهی عملی و کاربردی پیدا کرده که بتواند ربات‌ها را به استخدام خود در بیاورد. این شرکت اولین شرکتی خواهد بود که اجازه استفاده از ربات‌های پیاده رو خواهد گرفت.

رباتی که شرکت پست میتس معرفی کرده کم و بیش ما را یاد ربات دوست داشتنی وال-ای می‌اندازد. ربات دوست داشتنی و بامزه پست میتس با چشم‌های درشت و بزرگش، از ماه دسامبر کارش را رسماً آغاز خواهد کرد. قرار است این ربات خریدهای مشتریان را به همراه آن‌ها تا خانه یا محل کار و … همراه مشتری ببرد. ربات پستچی تا حدود 25 کیلوگرم وزن را می‌تواند برای مسافت 55 کیلومتر حمل کند (با یک بار شارژ). مشتری‌ها با استفاده از کدی که دریافت می‌کنند یا با استفاده از تلفن همراهشان می‌توانند این ربات را فعال کرده و آن را به خدمت بگیرند.

چند سال پیش طرح‌هایی مشابه به‌صورت آزمایشی در سان‌فرانسیسکو توسط شرکت‌های مختلف پیاده شده بود. البته این طرح‌ها همگی به خاطر محدودیتی که برای استفاده از پیاده روها تعیین شد، متوقف شدند. چون باوجود این قانون جدید، تمام شرکت‌هایی که قصد داشتند ربات‌هایشان را در پیاده روهای شهر رها کنند باید تائید ایمن بودن رباتشان را دریافت می‌کردند. در این مدت پُست میتس برای دریافت این مجوز تلاش زیادی کرد و بالاخره توانسته به اولین شرکتی تبدیل شود که از ربات‌ها به‌صورت کاربردی استفاده می‌کند.

 

سان‌فرانسیسکو آرمان شهر ربات‌ها

ربات خودکار پستچی

در واقع ماجرای ربات پستچی شرکت پُست میتس از این جهت اهمیت بیشتری پیدا می‌کند که حالا سان‌فرانسیسکو رسماً به‌عنوان شهری که استفاده از ربات در آن آزاد است، شهرت پیدا کرده است. این قدمی بزرگ در مسیر استفاده از ربات‌ها در سطح شهر و سرعت گرفتن پیشرفت این ربات‌ها خواهد بود. مثلاً ربات‌های جدید پُست میتس به‌جای استفاده از تکنولوژی تشخیص و ردیابی نور یا همان لیدار (LIDAR)، از فناوری دیگری که سبک‌تر و مقاوم‌تر است استفاده خواهند کرد.

شرکت پُست میتس نشان داده است که قدر این فرصت استثنائی را می‌داند. این شرکت گفته از فرصتی که برای کار در سطح شهر پیدا کرده بسیار خوشحال است. این شرکت به دنبال راهی می‌گردد که بتواند ربات‌ها را به‌صورت کاملاً هماهنگ و با رعایت کامل حقوق شهروندی و عمومی استفاده کند. طبق قوانین سان‌فرانسیسکو، استفاده از دستگاه‌های ارسال خودکار در پیاده روها به مدت 180 روز مجوز خواهد داشت.

طبق مجوز صادر شده، پُست میتس می‌تواند سه عدد از هر ربات پستچی که مجوز دریافت کرده است را در شهر استفاده کند. البته این ربات‌ها در مناطق پر رفت و آمد شهر استفاده نخواهند شد. به‌علاوه اینکه تمام ربات‌ها حتماً باید توسط یک اپراتور انسانی که حداکثر در فاصله 15 متری آن قرار دارد، کنترل شود.

 

منبع: engadget.com

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *