چرا راکت لب هم مانند اسپیس ایکس راکت‌هایش را بازیابی می‌کند؟

راکت لب بازیابی راکت

تا فعلاً اسپیس ایکس تنها شرکت شناخته شده بود که راکت‌های فضایی‌اش را مجدداً استفاده می‌کرد. ولی حالا نام راکت لب (Rocket Lab) هم در کنار اسپیس ایکس دیده می‌شود. نام راکت لب را باید به خاطر بسپارید چرا که از حالا اخبار بیشتری در مورد این شرکت خواهید شنید. این شرکت از طرح‌هایش برای بازیافت مرحله اول راکتش که الکترون (Electron) نام دارد، رو نمایی کرده است. مرحله اول برنامه راکت لب فرود آوردن راکت در دریا، گرفتن و استفاده مجدد از آن است.

مرحله دومی پروژه راکت لب، گرفتن راکت در آسمان است. قرار است این کار با استفاده از هلیکوپتر انجام شود. در واقع این کار با متصل شدن هلیکوپتر به قسمت پاراشوت یا چتر نجات راکت متصل شده و در هنگام فرود آن را کنترل می‌کند. برنامه راکت لب به‌اندازه فرود خودکار اسپیس ایکس باشکوه نیست ولی به هر حال هدف که استفاده مجدد از راکت است را برآورده می‌کند.

به این شکل به‌جای آن که برای هر پرتاب، راکت از نو ساخته شود، تیم دست اندر کار ساخت راکت می‌توانند از بخشی از راکت که به زمین باز می‌گردد استفاده کنند. بنابراین با این طرح هم سرعت کار بالا خواهد رفت و هم هزینه‌ها به‌شدت کاهش می‌یابد. نهایتاً امید است که بتوان به‌جای ماه‌ها کار بر روی یک راکت، فقط چند روز به کار بر روی آن پرداخت. قابلیت استفاده مجدد از راکت‌ها طبق گفته خود راکت لب، سرعت و بازدهی کار را تقریباً دو برابر می‌کند.

البته این پروژه فعلاً کامل نشده و حداقل سه پرتاب آینده به‌صورت معمولی انجام خواهد شد. این شرکت امیدوار است که بتواند تا سال آینده بتواند پروژه را اجرایی کند. پروژه بازیابی راکت، امکان رقابت بهتر با رقبا را به راکت لب خواهد داد.

 

منبع: engadget.com

آواتار عباس رهامی

توسط عباس رهامی

نوشتن رو دوست دارم و همین طور موضوعات مرتبط به علوم، تکنولوژی، مهندسی و ریاضیات. دوست دارم مطالبی که یاد می گیرم رو به قلم خودم بنویسم و با دیگران به اشتراک بذارم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *