۱۵ نشانه بیماری قلبی که باید جدی بگیرید!

علائمی که بدن یک ماه پیش از حمله قلبی از خود بروز می‌دهد

بیماری‌های قلبی هر ساله باعث مرگ میلیون‌ها مرد و زن در سراسر جهان می‌شوند. بر اساس گزارش سازمان مرکز کنترل بیماری‌ها، بیماری قلبی عامل اصلی مرگ و میر در میان زنان است، به این دلیل که زنان نشانه‌ بیماری قلبی را زیاد جدی نمی‌گیرند و کمتر از مراقبت‌های ویژه کمک می‌خواهند.

در این مطلب روکیدا برخی از نشانه های بیماری‌های قلبی که باید جدی بگیرید را در اختیار شما قرار داده‌ایم، شاید به کمک آن‌ها بتوانید زندگی افرادی از جمله خودتان را نجات دهید.

 

تنگی نفس

تنگی نفس یک نشانه بیماری قلبی بسیار رایج است.اگر از پله بالا رفته‌اید یا تمرینات شدید ورزشی انجام داده اید، تنگی نفس تا حدی طبیعی است. اما اگر در حالتی آرام قرار دارید و یا به پشت خوابیده‌اید و باز هم تنگی نفس دارید، باید آن را جدی بگیرید چرا که ممکن است نشانه بیماری قلبی باشد. تنگی نفس به این دلیل اتفاق می‌افتد که قلب نمی‌تواند خون را به مقدار کافی پمپاژ کند و در رگ های خونی پشتیبان گیری می کند. این باعث می شود مایع به ریه ها نشت کند، آنها را از بین می برد و شما را دچار مشکل در تنفس می کند.

 

احساس گیجی و منگی

اگر ضربان یا ریتم قلب نامنظم باشد، مقدار خون کمتری به مغز می‌رسد و احساس گیجی یا منگی خواهید داشت. احساس گیجی ممکن است به دلیل وجود انسدادی در پمپاژ خون اتفاق بیفتداین نیز می تواند. این نشانه همچنین می‌تواند علامت یک حمله قلبی باشد.

 

سرگیجه

سرگیجه یکی از مشکلات شایع در بین بیماران قلبی است. سرگیجه می‌تواند زمانی که به طور ناگهانی می‌ایستید یا می‌نشینید اتفاق بیفتد. این اتفاق گاهی به علت عملکرد غیر طبیعی قلب، وجود ناهماهنگی در ریتم قلب یا تنگی دریچه‌ها می‌افتد. همچنین ممکن است نشانه کاهش فشار خون نیز باشد.

نشانه بیماری قلبی

غش و ضعف

 

غش و ضعف نیز ممکن است نشانه بیماری قلبی باشند، به ویژه هنگامی که در حین ورزش کردن اتفاق بیفتد یا با تپش نامنظم قلب همراه باشد.

هنگامی که فشار خون پایین باشد، خون کافی به مغز نمی‌رسد، به همین دلیل هوشیاری ممکن است به طور موقت از دست برود.

 

احساس درد و ناراحتی در قفسه سینه

 

هر گونه درد یا ناراحتی در قفسه سینه چیزی نیست که به راحتی بتوانید از کنارش بگذرید. دلایل زیادی برای درد قفسه سینه وجود دارند که برخی از آنها جدی نیستند، اما برخی از آنها بسیار جدی و خطرناک هستند. برای اینکه از سلامت خود مطمئن شوید بهتر است که از یک پزشک بخواهید وضعیت قلب شما را بررسی کند.

 

تعریق

 

اگر بیشتر اوقات بدون اینکه فعالیت بدنی یا ورزش کرده باشید عرق می کنید ممکن است مبتلا به نوعی بیماری قلبی باشید. تعریق بدون فعالیت بدنی زمانی اتفاق می‌افتد که قلب برای فرستادن خون از طریق شریان های مسدود شده سریع‌تر و با شدت بیشتری می‌زند و به همین دلیل بدن برای پایین نگه داشتن دمای بدن عرق می‌کند.. در صورت وجود عرق سرد و پوست مرطوب حتما باید به پزشک مراجعه کنید.

 

خستگی

 

افرادی که همیشه و بدون هیچ دلیل خاصی احساس خستگی می کنند و برای انجام کارهای معمولی مانند راه رفتن یا بالا رفتن از پله‌ها با دشواری روبه‌رو می‌شوند، احتمالا نوعی بیماری قلبی دارند. خستگی ناشی از کاهش مقدار خونی است که باید به بافت‌ها و عضلات برسد اما به دلیل کاهش سرعت پمپاژ یا کاهش فشار خون فقط به اندام‌های حیاتی مانند قلب و مغز پمپ می‌شود.

علائمی که بدن یک ماه پیش از حمله قلبی از خود بروز می‌دهد

احساس درد از گردن تا ناف

 

هنگامی که در بالاتنه خود، به خصوص از گردن تا قسمت بالایی شکم، درد یا ناراحتی حس می‌کنید و چند علامت دیگر مانند تنگی نفس و درد قفسه سینه نیز دارید، احتمال حمله قلبی وجود دارد. علائم بسیاری وجود دارند و برخی از آن‌ها ممکن است به دلیل مشکلاتی غیر از قلب باشند، این علائم می‌توانند خفیف یا شدید باشند اما اگر مطمئن نیستید نشانه‌هایی که احساس می‌کنید ممکن است به دلیل مشکل قلبی باشند یا نه، بلافاصله به پزشک مراجعه کنید.

 

تورم در ساق، کف یا قوزک پا

 

تورم در ساق‌ها، مچ پا و یا قوزک پا، به دلیل تجمع مایع در بخشی از بدن اتفاق می‌افتد. این مسئله ممکن است نشانه یک مشکل قلبی باشد که مزمن شده است. تجمع مایع در بدن ناشی از کاهش جریان خون از قلب به رگ‌ها و برعکس است. این کاهش جریان به تجمع مایع در اندام تحتانی منجر می‌شود.

 

سرفه طولانی‌مدت

 

سرفه خشک و طولانی‌مدت همیشه نشانه بیماری قلبی نیست. با این حال، اگر علائم بیماری‌های قلبی را همراه با سرفه تجربه کنید، می‌تواند نشانه‌ بیماری قلبی باشد. به رنگ خلط ناشی از سرفه‌ها توجه کنید، خلط سفید یا صورتی، می‌تواند نشانه‌ای از نارسایی قلبی باشد.

 

تپش قلب

دلایل بسیار زیادی برای تپش قلب وجود دارد اما در عین حال می‌تواند نشانه‌ای از یک بیماری جدی نیز باشد. تپش قلب ممکن است به دلیل فعالیت شدید بدنی، تجربه یک شرایط احساسی، شرایط پزشکی یا تغییرات هورمونی ایجاد شود یا حتی از عوارض جانبی برخی داروها باشد اما همچنین می‌تواند نشانه بیماری قلبی نهفته‌ای باشد. در صورتی که همراه با تپش قلب، دیگر علائم بیماری‌های قلبی را نیز تجربه می‌کنید حتما به پزشک مراجعه کنید.

 

مشکلات هنگام خواب

 

اگر در هنگام خوابیدن مشکل تنگی نفس دارید ممکن است به یک بیماری قلبی مبتلا باشید. زمانی که قلب مشکل داشته باشد، مایع در ریه‌ها و بافت‌های اطراف تجمع کرده و در نهایت باعث می‌شود با احساس خفگی از خواب بیدار شوید.

 

افزایش سریع وزن

 

افراد مبتلا به بیماری قلبی معمولا به سرعت وزن اضافه می‌کنند. این اتفاق ممکن است به دلیل تجمع مایع در بافت‌ها باشد که باعث افزایش فشار خون در رگ‌ها می‌شود. اگر شما مراقب تغذیه و مقدار غذای مصرفی خود هستید اما همچنان وزن اضافه می‌کنید و همچنین شاهد وجود تورم در پاهای خود هستید، ممکن است مبتلا به یک مشکل قلبی باشید.

نشانه بیماری قلبی

 

سوء هاضمه

سوء هاضمه یک اتفاق معمولی است و بسیاری از افراد آن را تجربه می‌کنند. اما اگر همراه با سوء هاضمه علائم دیگری مانند سوزش سر دل، تپش قلب، تنگی نفس و ضعف نیز وجود دارد بهتر است به پزشک مراجعه شود.

 

درد پشت یا شکم

درد نامنظم و غیر طبیعی در پشت بدن می‌تواند نشانه‌ای از فشار قلبی باشد. هنگامی که درد پشت را با علائم دیگر بیماری‌های قلبی تجربه می‌کنید، نباید آن را نادیده بگیرید. به یاد داشته باشید که علائم حمله قلبی در زنان لزوما با درد قفسه سینه همراه نیست.

 

 

منبع

آواتار designer1

توسط designer1

یک معمار که می خواد از همه چیز سر در بیاره.

یک دیدگاه

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *