دانش و فناوری عمومی

محققان ایرانی گیاهی جدید به عالم گیاه‌شناسی معرفی کردند

آیا گیاهان موسیقی تولید می کنند؟

پژوهشگران دانشگاه شهید چمران اهواز، پیرو یک طرح علمی دانشجویی در منطقه شیمبار شهرستان مسجدسلیمان، یک‌گونه گیاهی جدید را کشف و به عالم گیاه‌شناسی معرفی کردند.

به گزارش روکیدا، دکتر محمدرضا پریشانی، عضو هیات‌علمی گروه زیست‌شناسی دانشکده علوم دانشگاه شهید چمران اهواز، دراین خصوص گفت: این گیاه که Tricholepis khuzistanica Parishani نامیده شده است، بنابر بررسی‌های انجام‌شده گیاهی بومزاد ( Endemic ) منطقه شیمبار استان خوزستان بوده و تنها در یک وسعت نسبتاً کوچک دیده می‌شود.

وی افزود: در بخشی از تحقیقات گیاه‌شناسی، وضعیت مناطق مختلف از نظر فلوریستیک مورد بررسی قرار می‌گیرد. در چنین مطالعاتی، به‌ویژه در نقاط صعب‌العبور و با دسترسی سخت مناطق تحت بررسی، احتمال آن وجود دارد که گونه‌های گیاهی جدید جمع‌آوری و شناسایی شود.

این عضو هیات‌علمی گروه زیست‌شناسی دانشگاه شهیدچمران اهواز درخصوص چگونگی کشف گیاه Tricholepis khuzistanica Parishani ، گفت: حین انجام کار مطالعاتی دانشجویان کارشناسی ارشد رشته سیستماتیک – اکولوژیک در شهرستان مسجدسلیمان برای نخستین بار این گیاه مشاهده و در سفر دوم این گیاه جمع‌آوری شد و کار تحقیقاتی بر روی آن آغاز شد.

دکتر پریشانی ادامه داد: پس از انجام مطالعات لازم مشخص شد این گیاه نمونه‌ای جدید هست و تاکنون به جهان گیاه‌شناسی معرفی نشده است.

وی تصریح کرد: برای معرفی نمونه‌های جدید گیاهی، قواعد و قوانینی وجود دارد که باید لحاظ شود که مراحل لازم برای ثبت این نمونه انجام‌شده و درنهایت بصورت مقاله‌ای در مجله علمی NORDIC JOURNAL OF BOTANY به چاپ رسید و به‌عنوان گونه‌ای جدید به عالم گیاه‌شناسی معرفی شد.

عضو هیات‌علمی دانشگاه شهیدچمران اهواز، درباره ویژگی‌های این گیاه گفت: این آرایه گیاهی دولپه‌ای، چندساله و صخره‌زی متعلق به تیره Asteraceae (تیره گل آفتاب‌گردان) است. این تیره یکی از تیره‌های بزرگ گیاهی دنیا است که تا پیش‌از این نزدیک به ۲۴ هزار گونه برای آن معرفی‌ شده است و بر اساس کار انجام‌شده در این دانشگاه، یک‌گونه جدید دیگر به این تعداد افزوده می‌شود.

وی عنوان کرد: این گیاه بر اساس مطالعات انجام‌شده محدوده پراکنش گسترده‌ای ندارد و لازم است سازمان‌های مربوط مانند منابع طبیعی، محیط‌زیست، سازمان جنگل‌ها و مراتع کشور نسبت به حفاظت آن توجه داشته باشند و از محدوده گسترش آن محافظت به عمل‌ آورند. در غیر این صورت ممکن است این آرایه نیز همانند بسیاری از موارد مشابه به ورطه انقراض کشیده شود. مسلماً دانشگاه نیز با توجه به وظایف ذاتی خود با این ارگان‌ها همکاری خواهد داشت.

دکتر پریشانی، با اشاره به اینکه کشف گیاهان جدید در دنیا به‌وفور انجام نمی‌شود، عنوان کرد: در اروپا تقریباً دیگر نمونه‌ای برای کشف شدن وجود ندارد، اما در ایران به دلیل تنوع اقلیمی و اکولوژیک، گونه‌های گیاهی وجود دارند که به دلیل مسائلی ازجمله صعب‌العبور بودن و در دسترس نبودن، مستعد کشف جدید هستند.

وی اضافه کرد: در حال حاضر نزدیک به هشت هزار گونه گیاهی در ایران معرفی‌شده است که هرساله ممکن است به این گونه‌ها افزوده شود.

دکتر پریشانی در پایان خواستار این شد که مسئولان دانشگاه شهیدچمران اهواز از تحقیقات بنیادی و پایه حمایت‌های بیشتری داشته باشند.

مطالب مرتبط

کاشت موفقیت‌آمیز بذرهای خوراکی در خاک شبیه به خاک مریخ و ماه

محمد امین نعمتی

موش‌ها به کمک دانشمندان رانندگی یاد گرفتند!

محمد امین نعمتی

چرا قضیه فیثاغورث اینقدر در دنیای امروز اهمیت دارد؟

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

چرا انسان احتمالاً تنها حیات هوشمند در جهان است؟

عباس رهامی

پراکسی‌ها عامل نفوذ هکرها به سیستم‌های رایانه‌ای!

کیوان

رمزنگاری و انواع روش‌های آن

کیوان

ساعت هوشمند شیائومی به سیستم عامل گوگل مجهز می شود؟

کیوان

نمایشگر سیال، برگ برنده محصولات آینده وان پلاس

کیوان

Pro 7 ،Surface Laptop 3 و Pro X از زاویه ای دیگر + تصاویر

کیوان

رونمایی مایکروسافت از هدفون بی‌سیم خود با ظاهری عجیب

کیوان

اهداف تبلیغاتی در پشت استفاده توئیتر از شماره تلفن کاربران!

کیوان

هدست سنهایزر GSP 370 با عمر باتری ۱۰۰ ساعت

کیوان

محصول جدید Essential، عجیب‌ترین گوشی که تاکنون ساخته شده!

کیوان

سیاره زحل با ۲۰ ماه جدید ملکه قمرهای منظومه شمسی شد

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟