زندگی سلامت و تندرستی

روش جدید برای تشخیص اوتیسم در کودکان توسط پژوهشگر ایرانی اصالتا ایرانی

یک پروتئین کلیدی که صدها ژن مربوط به اوتیسم را فعال می کند!

“مهرشاد صدریا” پژوهشگر ایرانی “دانشگاه واترلو”، روش جدیدی برای تشخیص اوتیسم در کودکان ابداع کرده که نسبت به روش‌های کنونی دقیق‌تر است.

به گزارش روکیدا، پژوهشگران “دانشگاه واترلو”(UW)، روش جدیدی برای تشخیص اوتیسم ابداع کرده‌اند که برای پزشکان، امکان تشخیص سریع و دقیق اختلال اوتیسم را در کودکان فراهم می‌کند.

پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که چگونه کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم می‌توانند چهره یک فرد را در ذهن خود بررسی کنند. آنها بر اساس این یافته‌ها توانستند روشی ابداع کنند که نحوه بررسی چهره یک فرد توسط کودکان طیف اوتیسم را بررسی می‌کند.

این فناوری می‌تواند به کاهش فشار فرآیند تشخیص برای کودکان کمک کند و اگر با روش‌های کنونی ترکیب شود، شاید بتواند پزشکان را در تشخیص بهتر یاری دهد.

“مهرشاد صدریا”(Mehrshad Sadria)، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بخش ریاضیات کاربردی دانشگاه واترلو گفت: در حال حاضر، افراد بسیاری از اختلال اوتیسم رنج می‌برند؛ در نتیجه تشخیص به موقع این بیماری به خصوص در کودکان، ضروری است. روش‌های کنونی تشخیص اوتیسم، برای کودکان خوشایند نیستند اما روش ما می‌تواند امکان تشخیص بهتر و ساده‌تر را بدون بروز اشتباه فراهم کند. این روش جدید را می‌توان برای تشخیص اختلال اوتیسم در همه افراد به کار برد اما تأثیر ویژه آن در رابطه با کودکان است.

پژوهشگران برای ابداع این روش جدید، ۱۷ کودک مبتلا به اوتیسم و ۲۳ کودک نرمال یا “نوروتیپیکال” (neuro-typical) را ارزیابی کردند. در این پژوهش، به همه شرکت‌کنندگان، ۴۴ تصویر از صورت افراد گوناگون نشان داده شد و یک سیستم ردیابی چشم نیز مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم توانست قسمت‌هایی از چهره که هر کودک به آنها نگاه می‌کرد، شناسایی کند.

سیستم توانست قسمت‌هایی را که کودکان به آنها خیره شده بودند، یعنی زیر چشم راست، چشم راست، زیر چشم چپ، چشم چپ، بینی، دهان و قسمت‌های دیگر چهره را مشخص کند. پژوهشگران، به اطلاعاتی بیش از زمان خیره شدن هر کودک به چهره نیاز داشتند. هدف آنها این بود که حرکت چشم کودکان و نحوه بررسی چهره توسط آنها را ارزیابی کنند. آنها برای این کار، از تحلیل رایانه‌ای استفاده کردند تا درجه اهمیت بخش‌های گوناگون چهره را از نظر کودکان مورد ارزیابی قرار دهند.

دو روش کنونی تشخیص اوتیسم، ارزیابی کودک با کمک پرسشنامه و یا روانشناس هستند. “آنیتا لیتون”(Anita Layton)، استاد ریاضیات کاربردی دانشگاه واترلو و ناظر این پژوهش گفت: برای کودکان، نگاه کردن به چهره افراد یا حیوانات، بسیار ساده‌تر از پر کردن یک پرسشنامه و ارزیابی شدن توسط روانشناس است. چالش بزرگی که بیشتر روانشناسان با آن روبرو هستند، این است که امکان دارد کودک، نشانه‌های اوتیسم را آشکار نکند و چند سال بعد آنها را بروز دهد. روش ما، تنها رفتار کودک و یا تمرکز او را بر چهره مشخص می‌کند.

این پژوهش، در مجله “Computers in Biology and Medicine” به چاپ رسید.

مطالب مرتبط

تحقیقات علمی نشان می‌دهند تغییر ساعت تابستانی برای سلامت انسان خوب نیست

محمد امین نعمتی

مسئول احتمالی بیماری‌های ویپینگ یک ترکیب سمی است

محمد امین نعمتی

مرکز کنترل بیماری آمریکا ۲۰۵۱ پرونده آسیب به ریه ناشی از ویپینگ را تایید می‌کند

محمد امین نعمتی

رباتی با بازوهای بزرگ به نام Guardian GT با توانایی انجام مأموریت‌های دشوار!

نوید بیک زاده

شبکه عصبی مسئله سه جسم نیوتون را سریع‌تر از هر نرم افزاری حل می‌کند

عباس رهامی

هوش مصنوعی با یک نگاه به تصویر می‌تواند پرنده‌ها را تشخیص دهد

عباس رهامی

کشف سیاه چاله جدید پنهان به کمک روش جدید

عباس رهامی

کامپیوتر کوانتومی گوگل یک آزمایش “غیر ممکن” را پشت سرگذاشت!

نوید بیک زاده

چرا انسان احتمالاً تنها حیات هوشمند در جهان است؟

عباس رهامی

پراکسی‌ها عامل نفوذ هکرها به سیستم‌های رایانه‌ای!

کیوان

رمزنگاری و انواع روش‌های آن

کیوان

ساعت هوشمند شیائومی به سیستم عامل گوگل مجهز می شود؟

کیوان

نمایشگر سیال، برگ برنده محصولات آینده وان پلاس

کیوان

Pro 7 ،Surface Laptop 3 و Pro X از زاویه ای دیگر + تصاویر

کیوان

ترس ژاپن از شیوع ابولا و بیماری‌های مرگبار دیگر در المپیک ۲۰۲۰

عباس رهامی

رونمایی مایکروسافت از هدفون بی‌سیم خود با ظاهری عجیب

کیوان

اهداف تبلیغاتی در پشت استفاده توئیتر از شماره تلفن کاربران!

کیوان

هدست سنهایزر GSP 370 با عمر باتری ۱۰۰ ساعت

کیوان

دیدگاه شما چیست؟