زندگی سلامت و تندرستی

روش جدید برای تشخیص اوتیسم در کودکان توسط پژوهشگر ایرانی اصالتا ایرانی

یک پروتئین کلیدی که صدها ژن مربوط به اوتیسم را فعال می کند!

“مهرشاد صدریا” پژوهشگر ایرانی “دانشگاه واترلو”، روش جدیدی برای تشخیص اوتیسم در کودکان ابداع کرده که نسبت به روش‌های کنونی دقیق‌تر است.

به گزارش روکیدا، پژوهشگران “دانشگاه واترلو”(UW)، روش جدیدی برای تشخیص اوتیسم ابداع کرده‌اند که برای پزشکان، امکان تشخیص سریع و دقیق اختلال اوتیسم را در کودکان فراهم می‌کند.

پژوهشگران در این پروژه نشان دادند که چگونه کودکان مبتلا به اختلال اوتیسم می‌توانند چهره یک فرد را در ذهن خود بررسی کنند. آنها بر اساس این یافته‌ها توانستند روشی ابداع کنند که نحوه بررسی چهره یک فرد توسط کودکان طیف اوتیسم را بررسی می‌کند.

این فناوری می‌تواند به کاهش فشار فرآیند تشخیص برای کودکان کمک کند و اگر با روش‌های کنونی ترکیب شود، شاید بتواند پزشکان را در تشخیص بهتر یاری دهد.

“مهرشاد صدریا”(Mehrshad Sadria)، دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد بخش ریاضیات کاربردی دانشگاه واترلو گفت: در حال حاضر، افراد بسیاری از اختلال اوتیسم رنج می‌برند؛ در نتیجه تشخیص به موقع این بیماری به خصوص در کودکان، ضروری است. روش‌های کنونی تشخیص اوتیسم، برای کودکان خوشایند نیستند اما روش ما می‌تواند امکان تشخیص بهتر و ساده‌تر را بدون بروز اشتباه فراهم کند. این روش جدید را می‌توان برای تشخیص اختلال اوتیسم در همه افراد به کار برد اما تأثیر ویژه آن در رابطه با کودکان است.

پژوهشگران برای ابداع این روش جدید، ۱۷ کودک مبتلا به اوتیسم و ۲۳ کودک نرمال یا “نوروتیپیکال” (neuro-typical) را ارزیابی کردند. در این پژوهش، به همه شرکت‌کنندگان، ۴۴ تصویر از صورت افراد گوناگون نشان داده شد و یک سیستم ردیابی چشم نیز مورد استفاده قرار گرفت. این سیستم توانست قسمت‌هایی از چهره که هر کودک به آنها نگاه می‌کرد، شناسایی کند.

سیستم توانست قسمت‌هایی را که کودکان به آنها خیره شده بودند، یعنی زیر چشم راست، چشم راست، زیر چشم چپ، چشم چپ، بینی، دهان و قسمت‌های دیگر چهره را مشخص کند. پژوهشگران، به اطلاعاتی بیش از زمان خیره شدن هر کودک به چهره نیاز داشتند. هدف آنها این بود که حرکت چشم کودکان و نحوه بررسی چهره توسط آنها را ارزیابی کنند. آنها برای این کار، از تحلیل رایانه‌ای استفاده کردند تا درجه اهمیت بخش‌های گوناگون چهره را از نظر کودکان مورد ارزیابی قرار دهند.

از دست ندهید:
روابط دوستانه زندگی شما را بهبود می‌دهند

دو روش کنونی تشخیص اوتیسم، ارزیابی کودک با کمک پرسشنامه و یا روانشناس هستند. “آنیتا لیتون”(Anita Layton)، استاد ریاضیات کاربردی دانشگاه واترلو و ناظر این پژوهش گفت: برای کودکان، نگاه کردن به چهره افراد یا حیوانات، بسیار ساده‌تر از پر کردن یک پرسشنامه و ارزیابی شدن توسط روانشناس است. چالش بزرگی که بیشتر روانشناسان با آن روبرو هستند، این است که امکان دارد کودک، نشانه‌های اوتیسم را آشکار نکند و چند سال بعد آنها را بروز دهد. روش ما، تنها رفتار کودک و یا تمرکز او را بر چهره مشخص می‌کند.

این پژوهش، در مجله “Computers in Biology and Medicine” به چاپ رسید.

مطالب مرتبط

عوامل بروز افسردگی در افراد چیست؟

کیوان

پنتاگون، لیزری در اختیار دارد که هویت اشخاص را از روی ضربان قلب تشخیص می‌دهد!؟

نوید بیک زاده

درد سیاتیک چیست؟ گفت و گو با متخصص مغز و اعصاب درباره سیاتیک

کیوان

الکساندریت کمیاب ترین سنگ جواهری دنیا + معرفی خواص

کیوان

امکان ساخت اندام‌های انسانی قابل پیوند!

کیوان

فلفل قرمز ریسک بروز آلزایمر را افزایش می‌دهد

کیوان

اولین قلب چاپ سه بعدی جهان ساخته شد!

عباس رهامی

۱۰ نشانه از سرطان روده بزرگ که نباید نادیده بگیرید

مهرناز شهریاری

ایران موفق به تولید نانو روکش صندلی هواپیما با خاصیت آبگریزی شد

کیوان

عصاره کرن‌بری منجر به کاهش مقاومت آنتی‌بیوتیکی میشود

کیوان

استفاده از ابزار کلاغ‌ها را خوشبین می‌کند!

کیوان

هیپنوتیزم: بهترین ابزار برای درمان اختلالات اضطرابی

کیوان

تاثیر باکتری‌های روده‌ای در رشد ناقص نوزادان زودرس

کیوان

ساخت بازوی مصنوعی با خیار!

کیوان

نخستین نوزاد از رحم پیوندی به دنیا آمد

کیوان

هوش مصنوعی تنها ابزار قدرتمند زمان ما!

کیوان

چرا باید خونریزی بینی را جدی بگیریم؟

کیوان

کدام سلول‌ها نور را به چشم می‌رسانند؟

کیوان

دیدگاه شما چیست؟