روکیدا
دانش و فناوری دانش عمومی و مهندسی سخت افزار

این موتورهای کوچک راه می‌روند و دست به ساخت ربات می‌زنند؟!

موتور راه رونده برای ساخت ربات

امروزه باوجود اینکه انواع ربات‌ها طراحی و ساخته می‌شوند، ولی هنوز ساخت ربات آن طور که تصور می‌شد فراگیر نشده است. شاید بهترین راه برای گسترش علم رباتیک و گسترش ساخت ربات ، تغییر روش کار باشد. یعنی تجدید نظر در مورد روشی که تا به حال برای ساخت ربات انتخاب کرده بودیم. تغییری که ساخت ربات را به‌کل متحول کند. این ایده‌ای است که محققان دانشگاه MIT را به ساخت موتورهای راه رونده سوق داده.

 

موتور راه رونده

قطعات موتور راه روندهاستفاده موتورهای کوچک راه رونده یک مزیت بزرگ دارد. سرعت بالای ساخت و هزینه بسیار پایین و البته قابلیت تغییر و شخصی سازی آن! موتورهای راه رونده بسیار ساده ولی کاربردی هستند. فقط ۵ قطعه ماژول در آن‌ها استفاده شده. این ۵ ماژول در کنار چند قطعه انعطاف پذیر و غیر انعطاف پذیر مکانیکی، قطعات الکترومغناطیسی، آهن ربا و یک سیم پیچ موتورهای راه رونده MIT را تشکیل داده‌اند. این قطعات به ربات امکان خزیدن، گرفتن و هل دادن می‌دهند. این ویژگی‌ها باعث می‌شوند که موتورهای راه رونده بدون داشتن قطعات پیچیده بتوانند کارهای مختلف برای ساخت ربات را انجام دهند.

 

موتور راه رونده توانایی بالای برای ساخت ربات دارد

موتور راه رونده ساخت رباتموتورها علاوه بر سادگی و قابلیت حرکت، قدرت بالایی هم دارند. موتور می‌تواند تا ۷ برابر وزن خودش را بلند کند. و البته این برای موتورهایی با طراحی اولیه است. اگر چند عدد از قطعات تعویض شوند، قدرت ربات بسیار بیشتر خواهد شد. با عوض کردن قطعات همچنین می‌توان حرکات پیچیده‌تر را هم از ربات انتظار داشت.
امتیاز بزرگ این موتورها به‌خصوص در ساخت ربات آن است که با بزرگ و کوچک کردن اجزا، با همان سیستم می‌توان موتور بزرگ‌تر یا کوچک‌تری داشت. و این یعنی انجام طیف بسیار گسترده‌ای از وظایف توسط موتورهایی با اندازه‌های مختلف.
موتورهای تولید شده فعلاً غیراختصاصی هستند و قابلیت‌های گسترده‌ای دارند. ولی در آینده احتمالاً موتورهایی اختصاصی‌تر با همین سیستم برای انجام وظایف مختلف ساخته خواهد شد. به این شکل هر بار برای انجام وظایف مشخص و پر کاربرد نیازی به طراحی جدید یک ربات وجود نخواهد داشت. مثلاً موتورها در ساخت ربات ، می‌توانند به‌راحتی کار مونتاژ را به عهده بگیرند. یا مثلاً موتورهای حتی کوچک‌تر از این درست کرد که در فضاهای بسیار کوچک، مشغول به کار شوند.
این تغییر در روند ساخت ربات می‌تواند به‌احتمال زیاد هزینه ساخت ربات‌ها را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

منبع: engadget.com

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟