انرژی و محیط زیست زندگی عمومی پیشنهاد سردبیر

راز کروکدیل گیاهخوار ! چرا کروکدیل‌ها به گیاهخواری روی آوردند؟!

کروکودیل گیاهخوار باستانی

ما امروزه کروکدیل‌ها را به‌عنوان خزندگانی ترسناک، درنده خو و پر ابهت می‌دانیم. شاید تصور اینکه روزی خزندگانی باستانی به گیاهخواری روی آورند، مضحک باشد. با این حال محققین متوجه شده‌اند که کروکدیل گیاهخوار واقعاً وجود داشته است. سؤالی که باید به آن جواب داد، چرایی این تغییر رویه کروکدیل‌هاست.

 

کروکدیل‌ گیاهخوار فسیل متفاوتی دارد

کروکودیل باستانیتحقیقات جدید نشان می‌دهند که کروکدیل‌ها زمانی به گیاه خوری روی آورده بودند. بحث در اینجا در مورد کلاد سوسمار ریختان باستانی (crocodyliforms) است. این موجودات منقرض شده محسوب می‌شود ولی تاریخچه زندگی آن‌ها مشخص می‌کند نیاکان کروکودیل‌ها رژیم غذایی بسیار متنوعی داشته‌اند. برخی از این کروکدیل‌های باستانی مثل اجدادشان گوشت می‌خوردند و برخی دیگر همه چیز خوار بودند. برخی هم فقط گیاهان خاصی را برای وعده‌های غذایی انتخاب می‌کردند.
این موضوع زمانی مشخص شد که بیشتر از دندان فسیل شده از ۱۶ گونه مختلف با کروکدیل‌های امروزی مقایسه شد. شکل دندان‌ها تا حد زیادی رژیم غذایی که کروکدیل‌ها داشتند را مشخص می‌کند. به این طریق با دقت نسبتاً بالایی می‌توان حدس زد کروکدیل باستانی چه چیزی به‌عنوان غذا می‌خورده است.

دندان های کروکودیل گیاهخوارحیوانات شکارچی و گوشت خوار را به یاد بیاورید. همگی دندانی تیز، برنده و مناسب برای تکه و پاره کردن شکارشان دارند. ابزاری کاربردی و البته ضروری برای بقا. در طرف دیگر گیاه خواران را داریم. با دندان‌های پهن، فرو رفتگی و برآمدگی‌های زیاد و مناسب برای له و خورد کردن گیاهان که برای به حداکثر رساندن مواد موجود در آن ضروری است. حیواناتی هم هستند که هم گیاه می‌خورند و هم گوشت. این حیوانات دندان‌هایشان نه شبیه به گوشت خواران است و نه شبیه به گیاه خواران. با توجه به همین موارد، بررسی دندان‌های فسیل شده کروکدیل‌ها، اطلاعاتی غیرمنتظره‌ای را آشکار کرد. اینکه کروکدیل‌ها نه گیاه خوارند و نه گوشت خوار.

 

کروکدیل گیاهخوار چه زمانی به وجود آمد؟

کروکودیل های مختلف منقرض شدهتنوع سبک غذایی هم در پستانداران مشاهده می‌شود و هم در خزندگان. البته شکل دندان‌های آن‌ها تفاوت زیادی باهم دارد. اولین بار کروکدیل فورم ها در دوران ژوراسیک و کرتاسه به گیاه خواری روی آوردند. در این زمان کروکدیل‌ها حداقل روزی سه مرتبه غذای گیاهی می‌خورند که گاهی تا ۶ وعده در روز هم می‌رسید.
نکته جالبی که در بررسی‌ها مشخص شد این بود که کروکدیل‌ گیاهخوار در قاره‌های مختلف و در زمان‌های مختلف بر روی زمین حضور داشته‌اند. در واقع کروکدیل گیاهخوار هم زمان با ظهور پادشاهی دایناسورها بر روی زمین به وجود آمدند. آن چه مشخص است انطباق پذیری بالاتر این گونه نسبت به گونه‌های پیشین خود است که باعث بالا رفتن شانس زنده ماندن آن می‌شده.
تحقیقات هم چنان ادامه دارد. دانشمندان پیش از این هم می‌دانستند برخی از کروکدیل‌ها تا حدی گیاه خوار بوده‌اند. حالا اطلاع از رواج رژیم گیاه خواری در میان کروکدیل‌ها تا این میزان، دیدگاه آن‌ها را به‌کلی تغییر داده و سؤالات زیادی مطرح کرده است.

منبع: sciencealert.com

مطالب مرتبط

حقایق بامزه و جالب در مورد کوآلاها

عباس رهامی

پولک پوست یا پانگولین ، مورچه خوار باستانی آفریقا و آسیا

عباس رهامی

چرا درختان همیشه سبز برگ‌های سوزنی‌شان را هیچ وقت رها نمی‌کنند؟

عباس رهامی

ایلان ماسک یک میلیون دلار برای کاشت یک میلیون درخت هدیه داد

محمد امین نعمتی

فرگشت موازی یا فرگشت همگرا چیست؟

عباس رهامی

کنترل جمعیت زمین مشکل تغییرات آب و هوایی را حل نخواهد کرد

محمد امین نعمتی

دانشمندان می‌گویند کمتر گوشت قرمز بخورید اما برخی افراد اعتقادی به این توصیه ندارند

نوید بیک زاده

تغییرات اقلیمی اقیانوس‌ها را ۵ برابر گرم‌تر می‌کند

عباس رهامی

ژنراتور پیل سوختی تویوتا روشی نوین برای تولید انرژی پاک

عباس رهامی

مرکز داده اروپایی ۳.۳ میلیارد دلاری گوگل در اروپا

عباس رهامی

گوگل با سرمایه‌گذاری جدید خود در زمینه انرژی تجدیدپذیر یک رکورد بر جا می‌گذارد

محمد امین نعمتی

رفتار عجیب سوراخ اوزون این بار به نفع ساکنین زمین

عباس رهامی

محققان چطور ماندگاری میوه‌ها را افزایش می دهند؟

کیوان

هواپیمای بدون سرنشین به داد جنگل آمازون می‌رسد

عباس رهامی

بهترین عکس‌های حیات وحش سال ۲۰۱۹

عباس رهامی

وقتی کودهای زیستی به یاری گیاهان آمدند!

کیوان

دانشمندان موفق به ارائه روشی جدید برای تولید انرژی سبز شدند

کیوان

نوع جدیدی از گیاه کلزا با ویرایش ژن جدید تولید شد

کیوان

دیدگاه شما چیست؟