در گوگل پلی‎استور بیش از ۲۰۰۰ اپلیکیشن خطرناک وجود دارد؟ بعضی‎ها مشهور هستند!

نتایج تحقیقی که دو سال طول کشیده است نشان می‎دهد ۲۰۴۰ اپلیکیشن در گوگل پلی‎استور به نحوی مخرب هستند. به گزارش دانشگاه سیدنی و بخش Data61 شرکت تحقیقاتی CSIRO بعضی از آن‎ها به تعداد مجوزهای مشکوکی نیاز دارند، در حالیکه سایرین کاملا بدافزار هستند.

در این تحقیق تقریبا ۱ میلیون اپلیکیشن در گوگل‎‎پلی بررسی شده است که نتیجه آن شناسایی حجم عظیمی از اپلیکیشن‎های تقلبی بدون بدافزار بود ولی آن‎ها همچنان به مجوز دسترسی به داده‎هایی نیاز دارند که بی‎‌ربط با عملکرد اپلیکیشن است. ممکن است حتی نام بعضی از آن‎ها را شنیده باشید مانند Hill Climb Racing یا Temple Run.

پلی‎استور

این محققان از شبکه‎های عصبی و یادگیری ماشینی برای پردازش تمامی این ۱ میلیون اپلیکیشن استفاده کردند. الگوریتم به نحوی طراحی شده بود تا به دنبال متن توضیح و آیکون‎های مشابه با ۱۰ هزار عدد از محبوب‎ترین اپلیکیشن‎های پلی‎استور بگردد. این الگوریتم ۴۹۶۰۸ تهدید بالقوه را شناسایی کرد.

با کمک سایت VirusTotal، در حدود ۷۲۴۶ عدد از اپلیکیشن‎ها بدافزار معرفی شدند و ۲۰۴۰ عدد از آن‎ها اپلیکیشن‎های جعلی با خطر بالا بودند. علاوه بر این، ۱۵۶۵ عدد حداقل ۵ مجوز حساس را درخواست می‎کردند و ۱۴۰۷ عدد کتابخانه‎های تبلیغاتی شخص ثالث داشتند.

در حال حاضر اپلیکیشن‎های مورد بررسی حذف شده‎اند و تیم گوگل گزارش می‎دهد در مقایسه با سال قبل تعداد مجوزهای رده شده اپلیکیشن‎ها ۵۵ درصد و حذف اپلیکیشن‎ها از پلی‎استور به ۶۶ درصد افزایش یافته است.

منبع: gsmarena.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.