روکیدا
نرم افزار و اپلیکیشن موبایل و تبلت گجت های پوشیدنی

در گوگل پلی‎استور بیش از ۲۰۰۰ اپلیکیشن خطرناک وجود دارد؟ بعضی‎ها مشهور هستند!

روکیدا - در گوگل پلی‎استور بیش از 2000 اپلیکیشن خطرناک وجود دارد؟ بعضی‎ها مشهور هستند! - امنیت اطلاعات, اندروید, گوگل

نتایج تحقیقی که دو سال طول کشیده است نشان می‎دهد ۲۰۴۰ اپلیکیشن در گوگل پلی‎استور به نحوی مخرب هستند. به گزارش دانشگاه سیدنی و بخش Data61 شرکت تحقیقاتی CSIRO بعضی از آن‎ها به تعداد مجوزهای مشکوکی نیاز دارند، در حالیکه سایرین کاملا بدافزار هستند.

در این تحقیق تقریبا ۱ میلیون اپلیکیشن در گوگل‎‎پلی بررسی شده است که نتیجه آن شناسایی حجم عظیمی از اپلیکیشن‎های تقلبی بدون بدافزار بود ولی آن‎ها همچنان به مجوز دسترسی به داده‎هایی نیاز دارند که بی‎‌ربط با عملکرد اپلیکیشن است. ممکن است حتی نام بعضی از آن‎ها را شنیده باشید مانند Hill Climb Racing یا Temple Run.

پلی‎استور

این محققان از شبکه‎های عصبی و یادگیری ماشینی برای پردازش تمامی این ۱ میلیون اپلیکیشن استفاده کردند. الگوریتم به نحوی طراحی شده بود تا به دنبال متن توضیح و آیکون‎های مشابه با ۱۰ هزار عدد از محبوب‎ترین اپلیکیشن‎های پلی‎استور بگردد. این الگوریتم ۴۹۶۰۸ تهدید بالقوه را شناسایی کرد.

با کمک سایت VirusTotal، در حدود ۷۲۴۶ عدد از اپلیکیشن‎ها بدافزار معرفی شدند و ۲۰۴۰ عدد از آن‎ها اپلیکیشن‎های جعلی با خطر بالا بودند. علاوه بر این، ۱۵۶۵ عدد حداقل ۵ مجوز حساس را درخواست می‎کردند و ۱۴۰۷ عدد کتابخانه‎های تبلیغاتی شخص ثالث داشتند.

در حال حاضر اپلیکیشن‎های مورد بررسی حذف شده‎اند و تیم گوگل گزارش می‎دهد در مقایسه با سال قبل تعداد مجوزهای رده شده اپلیکیشن‎ها ۵۵ درصد و حذف اپلیکیشن‎ها از پلی‎استور به ۶۶ درصد افزایش یافته است.

منبع: gsmarena.com

مطالب مرتبط

معرفی بهترین فضای ابری اندروید ۲۰۲۰: رقابت بین ۱۹ نامزد نهایی

محمد امین نعمتی

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

معرفی بهترین برنامه ریکاوری هارد ۲۰۲۰: انتخاب از بین نامزد ۱۵ برتر

محمد امین نعمتی

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

معرفی بهترین آنتی ویروس برای آیفون ۲۰۲۰: انتخاب از بین ۷ نامزد برتر

محمد امین نعمتی

۱ دیدگاه

ویدئوهای معرفی اپلیکیشن ‎های گوگل‎ پلی‎ استور از ماه بعد خودکار پخش می ‎شوند - روکیدا شنبه , ۱۶ شهریور ۱۳۹۸ ساعت ۱۳:۱۳ at ۱۳:۱۳

[…] طراحی گوگل پلی‎استور تغییر کرده است تا آن را به رنگ جدید سفید ببینیم و از ماه […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟