باج‌گیری گوگل از کاربران کروم! یا ماهی ۲۵ دلار پول دهید یا مجبورید تبلیغات ببینید

عصبانیت کاربران از اقدام گوگل برای مسدودسازی اد بلاکرها

The Chrome logo is displayed at a Google event in New York in 2013.

تجربه گردش در وب ممکن است تنها برای افرادی امکان‎پذیر باشد که بخواهند بابت آن هزینه کنند!

حداقل این آینده‎ای است که ظاهرا در انتظار مرورگر کروم گوگل نشسته است. گوگل در به‎روزرسانی اخیر مرورگر خود اد بلاکرها را مسدود کرده است و در همین حین گفته است مشترکین سرویس پولی G Suite Enterprise این شرکت تحت‎تاثیر این تصمیم قرار نمی‎گیرند.

چنین اقدامی از سوی شرکتی که با پول تبلیغات به جلو پیش می‎رود، منطقی است. اما واقعا تصمیم درستی است؟

جلوگیری از مسدودکنندگان تبلیغات (اد بلاکرها)

کاربران گوگل و توسعه‎دهندگان افزونه‎های مسدودسازی تبلیغات مرورگر کروم از تغییرات جدید این شرکت در پلت‎فرم افزونه‎های کروم (Chrome Extensions) راضی نیستند. دلیل خشم آن‎ها را نمی‎توان انکار کرد.

شروع این بحث‎ها به زمانی بر می‎گردد که غول دنیای جستجو نسخه سوم پلت‎فرم افزونه‎های کروم گوگل به اسم Manifest را معرفی کرد و برای آن تغییرات گسترده‎ای را در نظر گرفت. اواخر سال گذشته یک سند Google Doc برای عموم منتشر شد که شامل تمامی این تغییرات پیشنهاد شده بود.

همچنین گوگل به مسدودکنندگان تبلیغات توصیه کرد که باید به جای webRequest از یک API متفاوت به اسم «declarativeNetRequest» استفاده کنند و اعلام کرد این API جدید «کارآمدتر است و از حریم خصوصی کاربران بهتر محافظت می‎کند.»

اما طبق گزارش سایت Engadget، تغییرات نسخه سوم Manifest گوگل نه تنها جلوی استفاده افزونه‎های مسدودکننده تبلیغات کروم را از webRequest API می‎گیرد بلکه آن‎ها را مجبور به استفاده از API جدید (declarativeNetRequest) می‎کند که با عملکرد این نوع افزونه‎‌ها سازگار نیست و در نتیجه باعث می‎شود کار نکنند.

گوگل ممکن است رسما نگفته باشد که اد بلاکرها را در کروم مسدود می‎کند بلکه واضح است که این تغییرات همچنین از اد بلاکرها پشتیبانی نمی‎کنند.

اما با آن که رفتار اخیر گوگل همچنان ظاهرا نشان می‎دهد که آن‎ها پشتیبان مسدودکنندگان تبلیغات نیستند، ولی این شرکت ایمیلی به سایت Digital Trends فرستاده است و در آن به پشتیبانی از مسدودکنندگان تبلیغات تاکید دارد. در این بیانیه آمده است:

«کروم از استفاده و توسعه اد بلاکرها پشتیبانی می‎کند. ما فعالانه در حال همکاری با جامعه توسعه‎دهندگان هستیم تا بازخورد آن‎ها را به دست آوریم و در طراحی یک سیستم فیلترسازی محتوا با محوریت حفظ حریم شخصی به کار ببریم تا مقدار داده‎های حساس مرورگر که با شرکت‎های شخص ثالث به اشتراک گذاشته می‎شود را محدود کنیم. ما برای محیط‎های مدیریتی مانند کسب و کارها، بدون هزینه امکانات مدیریتی عرضه می‎کنیم.»

تایید بیشتر تغییرات پیشنهاد‎ شده از سوی یکی از کارمندان گوگل نیز هیچ کمکی به رفع این جنجال نکرد. در تاریخ ۵ خرداد در انجمن Google Groups پستی توسط یکی از کارمندان گوگل به اسم سیمئون وینسنت منتشر شد که در این پست طولانی، او تایید کرد «کروم مخالف قابلیت‎های مسدودسازی webRequest API در نسخه سه Manifest است.»

به عبارت دیگر، گوگل مانند هفته قبل هنوز قصد دارد اد بلاکرها را در کروم مسدود کند ولی تنها برای افرادی که با پرداخت هزینه از خدمات G Suite Enterprise آن‎ها استفاده نمی‎کنند.

گوگل کروم و HTML5 ، بالاترین سطح همکاری !

برای گردش در اینترنت هزینه کنید

این استثناء برای افرادی که بخواهند از خدمات شرکتی گوگل استفاده ‎کنند کم هزینه ندارد. در گذشته تجربه گردش در اینترنت با کروم به همراه ندیدن تبلیغات رایگان بود. اما تغییرات جدید به این معنا هستند کاربران برای یک تجربه مشابه، نه تنها باید از خدمات پولی G Suite استفاده کنند بلکه همچنین مشترک گران‎قیمت‎ترین نسخه آن یعنی شرکتی شوند و تغییر یک کاربر رایگان کروم به شرکتی بسیار گران است. استفاده از خدمات ماهیانه Enterprise G Suite برای هر کاربر ۲۵ دلار هزینه دارد که برای یک تجربه گردش بدون تبلیغ در اینترنت واقعا زیاد است.

براساس نتایج یک تحقیق، نزدیک به ۴۰ درصد افرادی که از لپ‎تاپ برای گردش در اینترنت استفاده می‎کنند یک افزونه مسدودکننده تبلیغات نصب کردند. به عبارتی افرادی که تبلیغات گوگل را نمی‎بینند بسیار زیاد هستند.

اما این تصمیم به طور کلی خوب نیست چون کروم تنها مرورگر وب به شمار نمی‎رود. برای این مرورگر رقبایی (مانند اج مایکروسافت و فایرفاکس) دیده می‎شوند که هنوز از افزونه‎های مسدودکننده تبلیغات پشتیبانی می‎کنند. بنابراین استفاده از خدمات شرکتی گوگل برای یک تجربه گردش بدون تبلیغ در وب انتخاب اصلی خیلی از افراد نخواهد بود.

نکته دیگر نبود این قابلیت برای کاربران ابتدایی و متوسط G Suite است. نسخه ابتدایی G Suite ماهیانه برای هر کاربر ۶ دلار و نسخه تجاری آن ۱۲ دلار هزینه دارد. با توجه به استثنایی که گوگل برای کاربران شرکتی خود قائل شده است، نه تنها کاربران رایگان کروم را فراری می‎دهد بلکه دو دسته دیگر از مشترکان خدمات پولی خود را ناراحت می‎کند.

منبع: digitaltrends.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.