روکیدا
دانش و فناوری

“نینجا بمب” CIA با شش تیغه طویل، جایگزین مواد منفجره می‌شود!

"نینجا بمب" CIA با شش تیغه طویل، جایگزین مواد منفجره می‌شود!

نوع دیگر موشک Hellfire، رویکرد انسانی‌تری نسبت به مواد منفجره دارد.

آمریکا ظاهرا یک روش منحصر به فرد برای به حداقل رساندن تلفات انسانی در حملات هواپیماهای بدون سرنشین دارد: جایگزین کردن کلاهک انفجاری، با چاقوهایی به سبک قدیمی در هواپیماهای بدون سرنشین. مجله “وال استریت” متوجه شده‌است که هم سازمان CIA و هم پنتاگون، از نوعی موشک هوا به زمینِ R9X (معروف به “نینجا بمب”) استفاده کرده‌اند، که در آن شش تیغه، عملاً برای برش هرچیزی در مسیر خود، از جمله ساختمان‌ها و ماشین‌ها، به کار گرفته شده است. هدف، دستگیری یک رهبر تروریستی یا یک هدف برجسته مشابه، بدون به خطر انداختن زندگی غیر نظامیان در آن حوالی می‌باشد.

موشک Hellfire معروف به "نینجا بمب"

 

با توجه به مجله وال استریت، گزارش‌ها حاکی از آن است که وزارت دفاع تنها در حدود شش بار از این موشک استفاده کرده‌است. گزارش‌ها نشان می‌دهند که CIA از یکی از این بمب‌ها، برای بیرون آوردن فرمانده دوم القاعده، احمد حسن ابو خیرالمصری، در فوریه ۲۰۱۷ استفاده کرده‌است. در همین حال، وزارت دفاع اعلام کرد که در ژانویه ۲۰۱۹ برای دستگیری مغز متفکر بمب‌گذاری در کشتی تخریبگر USS Cole، جمال البدوی، این موشک را مورد استفاده قرار داده است. شواهدی برای حمایت از کاربرد R۹X وجود دارد – شواهد حمله المصری، سوراخی در سقف خودرویش را نشان می‌دهد، اما هیچ نشانه‌ای از انفجار وجود ندارد.

طبق گزارش، اعلامیه رئیس‌جمهور اوباما در سال ۲۰۱۳ مبنی بر اینکه کشته نشدن غیرنظامیان در خارج از مناطق جنگی، باید “نزدیک به یقین” باشد، دلیل تحریک توسعه Hellfire اصلاح‌شده می‌باشد.

"نینجا بمب" CIA با شش تیغه طویل، جایگزین مواد منفجره می‌شود!

نه CIA و نه پنتاگون، اظهار نظری ارائه ندادند. به هرحال، دیدن سلاحی مانند این، شوکه کننده نخواهد بود. اگرچه طنزی در جملۀ ساختن موشک “انسانی‌تر” وجود دارد، اما شکی نیست که این بمب، هنگامی که هدف فقط یک شخص یا یک وسیله نقلیه باشد، از تلفات جانبی جلوگیری می‌کند. البته جنبه بدبینانه تأثیر ادراک عمومی نیز وجود دارد. اگر ارتش بتواند از تلفات غیرنظامی جلوگیری کند، باعث می‌شود که دشمن غیرنظامیان کمتری را سپر خود قرار دهد و همچنین از شرم‌آوری هواپیماهای بدون سرنشین مرگبار، می‌کاهد.

مطالب مرتبط

اندروید یا iOS: کدام سیستم عامل در سال ۲۰۲۰ بهتر است

محمد آقاپور

بهترین بازی های PS4 در سال ۲۰۲۰ (بخش اول)

محمد آقاپور

موتورهای جستجو چگونه کار می کنند؟

محمد آقاپور

بهترین تلویزیون های ۷۵ اینچی ۲۰۲۰ کدامند؟

محمد آقاپور

بهترین مادربردهای ۲۰۲۰: با بهترین مادربردهای اینتل و AMD آشنا شوید

محمد آقاپور

بهترین حافظه رم ۲۰۲۰: بهترین رم ها برای کامپیوتر شما کدامند؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟