داروی عمومی پیشگیری از HIV در سال ۲۰۲۱ به بازار می‌آید

شرکت داروسازی گیلیاد (Gilead)، امتیاز انحصار داروی “تراوادا” (Truvada) را، با شرکت تیوا (Teva) به اشتراک خواهد گذاشت.

این غول دارویی، موافقت کرده است تا حق امتیاز انحصاری خود برای تولید و فروش داروی “Truvada” که کار آن پیشگیری از HIV است را، به اشتراک بگذارد. این بدان معنی است که می‌توانیم یک نسخه عمومی پیشگیری قبل از در معرض قرار گرفتن یا (PrEP) از آن را، زودتر از آنچه که انتظار داشتیم، در بازار مشاهده کنیم. این اخبار، ظاهراً برای اشخاصی که بیشتر در معرض ابتلا به HIV هستند، یک پیروزی تلقی می‌شود.

طی یک اعلامیه، که در سال ۲۰۱۹ در بایگانیِ کمیسیون بورس و اوراق بهادارِ شرکت گیلیاد از نظرها مخفی شد، شرکت تیوا را به عنوان تنها تولیدکننده عمومی در ایالات متحده، به رسمیت می‌شناسد. اما گیلیاد، حقوق انحصاری خود را برای ۱۵ ماه دیگر حفظ خواهد کرد. این کمپانی در یک کنفرانس خبری اعلام کرد:” ما انتظار نداریم که داروی “Truvada” تا سال ۲۰۲۱ در ایالات متحده عرضه شود.”

یک روش جدید و پیشرفته برای درمان بیماران قطع نخاع

BreakThePatent، گروهی که از نسخه عمومی حمایت کرده است، می‌گوید:” اشتراک گذاری حق امتیاز این دارو تنها با شرکت تیوا، برای کاهش قیمت آن کافی نخواهد بود. براساس گفته‌های این گروه، هم اکنون شرکت گیلیاد، داروی “Truvada” را بین ۱۶۰۰$ تا ۲۰۰۰$ برای یک ماه عرضه، قیمت گذاری کرده است. این گروه همچنین در مورد فقدان شفافیت پیرامون این توافق، ابراز نگرانی می‌کند.

طبق تحقیقی که توسط موسسۀ ملی بهداشت انجام و منتشر شد، این دارو می‌تواند خطر ابتلا به HIV را تا ۹۹ درصد کاهش دهد؛ اما در ابتدا، آنطور که خیلی‌ها امید داشتند، چندان محبوب نبود. چند سال پیش، در تلاش برای بالا بردن مقبولیت، شرکت تحویل داروی Nurx، ارسال داروی “Truvada” به درب منزل مردم را آغاز کرد. حامیان امیدوارند که قیمت دارو کاهش یابد تا افراد بیشتری قادر به استفاده از آن باشند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.