هدفون های با قابلیت نویز کنسلینگ چه ضررهایی دارند؟

توسط رها

متخصصان شنوایی‌شناسی نسبت به استفاده از هدفون‌هایی که صدای محیط را حذف می‌کنند، هشدار داده‌اند. آن‌ها می‌گویند که مسدود کردن صدای محیط تأثیر منفی بر نحوه پردازش صدا در مغز دارد و هشیاری فرد را نسبت به محیط اطراف کاهش می‌دهد.

جاش گوردون، رئیس بخش نوآوری شرکت فناوری «جینود» در سنگاپور، توضیح می‌دهد: «هدفون‌هایی که صدای محیط را حذف می‌کنند، ممکن است سکوت مطبوعی ایجاد کنند اما مانع شنیدن صداهای ضروری می‌شوند که ممکن است زندگی شما را نجات دهند.»

قرار گرفتن طولانی‌مدت در معرض صدای بلند یا حتی یک بار گوش دادن به صدای خیلی بلند، می‌تواند به کاهش یا از بین رفتن قدرت شنوایی منجر شود. صدای بلند به سلول‌ها و غشای گوش داخلی آسیب می‌زند. آلودگی صوتی علاوه بر اختلالات شنوایی، استرس، فشار خون بالا، اختلال در خواب و کاهش بهره‌وری را نیز افزایش می‌دهد.

سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده است که بزرگسالان می‌توانند تا ۴۰ ساعت در هفته به صدای ۸۰ دسی‌بل گوش دهند. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری می‌گوید صدای موتورسیکلت در حال حرکت حدود ۹۰ دسی‌بل است، در حالی که صدای بوق قطاری که نزدیک می‌شود و همچنین صدای رویدادهای ورزشی ۱۰۰ دسی‌بل است.

دیوید مک‌آلپاین، مدیر علمی واحد شنوایی دانشگاه مک‌کواری استرالیا، می‌گوید: «صدای بلند به شنوایی‌‌ آسیب می‌زند، بنابراین هدفون‌هایی که صدای محیط را حذف می‌کنند در برخی مواقع مفیدند. البته صدای محیط یا پس‌زمینه برای جهت‌دهی در محیط ضروری است.»

بر اساس گزارش نیویورک‌پست، پیش‌بینی می‌شود بازار هدفون‌های حذف‌کننده صدای محیط تا سال ۲۰۳۱ به ۴۵.۴ میلیارد دلار افزایش یابد، که نسبت به سال ۲۰۲۱ که ۱۳.۱ میلیارد دلار بود، افزایش قابل توجهی است.

یکی از همکاران مک‌آلپاین در سال ۲۰۱۲ پژوهشی انجام داد که در آن ۱۷ شرکت‌کننده یک هفته از گوش‌گیر استفاده کردند. از این افراد، ۱۱ نفر به وزوز گوش دچار شدند. وزوز گوش با صدای زنگ، وزوز یا خش‌خش در گوش، در حالی که هیچ صدای واقعی بیرونی وجود ندارد، ایجاد می‌شود. این افراد زمانی که گوش‌گیرها را برداشتند وزوز گوششان از بین رفت.

مک‌آلپاین استفاده از هدفون‌های حذف‌کننده صدا را در کارگاه‌های ساختمانی، ارتش، کنسرت‌ها یا محل‌کار پرسروصدا، مانند کافه، توصیه می‌کند تا مانع از بین‌رفتن یا ضعیف‌شدن قدرت شنوایی شود.

دکتر روث رایسمن، شنوایی‌شناس بالینی، می‌گوید که این هدفون‌ها ممکن است برای افراد مبتلا به هایپراکوزیس (نوعی اختلال شنیداری نادر) و اوتیسم مفید باشد، اما بهتر است که استفاده از آن به ۲ تا ۳ ساعت در روز محدود شود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید