تقویت حافظه: برای تقویت حافظه حرف بزنید!

تقویت حافظه یکی از آن مهارت‌هایی است که همه روی آن تأکید دارند. بیشتر ما سعی می‌کنیم به طرق مختلف حافظه را تقویت کنیم. به خصوص وقتی سن بالاتر می‌رود، تقویت حافظه نقش خیلی مهم‌تری هم پیدا می‌کند چون به‌طور طبیعی، قابلیت‌های مغز از جمله همین حافظه کاهش پیدا می‌کند. ولی روش‌هایی هم برای تقویت حافظه وجود دارد. با روکیدا همراه باشید

حرف زدن برای تقویت حافظه خیلی خوب است

خوب یکی از راه کارهایی که برای تقویت حافظه وجود دارد این است که سعی کنید مرتباً چیزهای مختلفی که در ذهنتان ذخیره کرده‌اید را به خاطر بیاورید. راه ساده‌ای است مگر نه؟ در این مورد یک مطالعه انجام شده است. در این مطالعه از شرکت کننده‌ها خواسته شد که در یک جلسه آموزشی شرکت کنند و بعد چیزهایی که یاد گرفته‌اند را با استفاده از یاد داشت یا بدون آن، توضیح دهند. بعد از یک هفته این شرکت کننده‌ها به مرکز مطالعاتی برگشتند و از آن‌ها امتحان گرفته شد. نتایج این تست واقعاً جالب بود. گروهی از شرکت کننده‌ها که باید بدون داشتن یاد داشت در مورد مطالب توضیح می‌دادند نسبت به گروه دیگر که طبق یاد داشت‌هایشان توضیح داده بودند، عملکرد بهتری داشتند.محققین درباره تقویت حافظه چه نتیجه‌ای گرفتند؟ اینکه حرف زدن در مورد یک موضوع باعث می‌شود آن را خیلی بهتر به یاد بسپارید. نوشتن یک موضوع به زبان خودمان باعث می‌شود آن را بهتر به یاد داشته باشیم ولی مهم‌تر از آن این است که در موردش با یک نفر دیگر صحبت کنیم و یا آن را به یک نفر دیگر توضیح دهیم.

اگر می‌خواهید چیزی یادتان بماند در موردش با بقیه حرف بزنید

بهبود حافظه
البته منظورمان این نیست که حتماً چیزی که می‌خواهید به یاد داشته باشید را در یک جمع یا در سخنرانی باید بگویید! نه. مثلاً حرف زدن در مورد آن با یک دوست یا سر شام هم برای این کار کافی است. تنها کاری که باید بکنید این است که چیزی که می‌خواهید بگویید را به زبان خودتان و البته طوری که طرف مقابل متوجه شود، بگویید.
در مطالعه‌ای که به آن اشاره کردیم، یک نکته جالب دیگر هم وجود دارد. اینکه بعد از اینکه چیزی یاد گرفتید، باید کمی به مغزتان استراحت بدهید تا اطلاعات را پردازش و مرتب کند. پس بعد از یک مطلب سنگین، چند دقیقه‌ای بنشینید و بگذارید مغزتان استراحت کند.

منبع: lifehacker.com

1 نظر
  1. […] شده‌اند عملکرد بهتری در یافتن مسیر از خود نشان دادند و حافظه‌یشان هم بهبود یافته بود. به نظر می‌رسد این دارو نه تنها به طور قابل‌ملاحظه‌ای […]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.