زندگی سلامت و تندرستی مشاوره و روانشناسی پیشنهاد سردبیر

تقویت حافظه: برای تقویت حافظه حرف بزنید!

برای تقویت حافظه حرف بزنید!

تقویت حافظه یکی از آن مهارت‌هایی است که همه روی آن تأکید دارند. بیشتر ما سعی می‌کنیم به طرق مختلف حافظه را تقویت کنیم. به خصوص وقتی سن بالاتر می‌رود، تقویت حافظه نقش خیلی مهم‌تری هم پیدا می‌کند چون به‌طور طبیعی، قابلیت‌های مغز از جمله همین حافظه کاهش پیدا می‌کند. ولی روش‌هایی هم برای تقویت حافظه وجود دارد. با روکیدا همراه باشید

حرف زدن برای تقویت حافظه خیلی خوب است

خوب یکی از راه کارهایی که برای تقویت حافظه وجود دارد این است که سعی کنید مرتباً چیزهای مختلفی که در ذهنتان ذخیره کرده‌اید را به خاطر بیاورید. راه ساده‌ای است مگر نه؟ در این مورد یک مطالعه انجام شده است. در این مطالعه از شرکت کننده‌ها خواسته شد که در یک جلسه آموزشی شرکت کنند و بعد چیزهایی که یاد گرفته‌اند را با استفاده از یاد داشت یا بدون آن، توضیح دهند. بعد از یک هفته این شرکت کننده‌ها به مرکز مطالعاتی برگشتند و از آن‌ها امتحان گرفته شد. نتایج این تست واقعاً جالب بود. گروهی از شرکت کننده‌ها که باید بدون داشتن یاد داشت در مورد مطالب توضیح می‌دادند نسبت به گروه دیگر که طبق یاد داشت‌هایشان توضیح داده بودند، عملکرد بهتری داشتند.محققین درباره تقویت حافظه چه نتیجه‌ای گرفتند؟ اینکه حرف زدن در مورد یک موضوع باعث می‌شود آن را خیلی بهتر به یاد بسپارید. نوشتن یک موضوع به زبان خودمان باعث می‌شود آن را بهتر به یاد داشته باشیم ولی مهم‌تر از آن این است که در موردش با یک نفر دیگر صحبت کنیم و یا آن را به یک نفر دیگر توضیح دهیم.

اگر می‌خواهید چیزی یادتان بماند در موردش با بقیه حرف بزنید

بهبود حافظه
البته منظورمان این نیست که حتماً چیزی که می‌خواهید به یاد داشته باشید را در یک جمع یا در سخنرانی باید بگویید! نه. مثلاً حرف زدن در مورد آن با یک دوست یا سر شام هم برای این کار کافی است. تنها کاری که باید بکنید این است که چیزی که می‌خواهید بگویید را به زبان خودتان و البته طوری که طرف مقابل متوجه شود، بگویید.
در مطالعه‌ای که به آن اشاره کردیم، یک نکته جالب دیگر هم وجود دارد. اینکه بعد از اینکه چیزی یاد گرفتید، باید کمی به مغزتان استراحت بدهید تا اطلاعات را پردازش و مرتب کند. پس بعد از یک مطلب سنگین، چند دقیقه‌ای بنشینید و بگذارید مغزتان استراحت کند.

حتما بخوانید:
یک بررسی حرفه‌ای: تکنولوژی دیجیتال برای نوجوانان خوب است یا بد

منبع: lifehacker.com

مطالب مرتبط

اولین قلب چاپ سه بعدی جهان ساخته شد!

عباس رهامی

سخنرانی و فن بیان: چرا استفاده از “آه” و “اوم” حین صحبت خوب است؟

سعیدی

شبیه سازی سگ پلیس با بویایی بهتر توسط چین!

عباس رهامی

آیا دندان خراب و عدم رعایت بهداشت دهان ما را می کشد؟!

عباس رهامی

سطح بینایی جنین انسان قبل از تولد در چه حد است؟

طاهر مهدی پناه

فناوری و اپلیکیشن‌هایی که به شما کمک می‌کنند بهتر زندگی کنید

Rozhin

چرا استارت آپ ها باید در بهداشت و درمان سرمایه گذاری کنند؟

مهرناز شهریاری

داستان کسب و کار: چرا به موفقیت نرسیدیم و برنامه ریزی جواب نداد؟

عباس رهامی

۵ راهکار برای اینکه سال جدید پولدارتر باشیم

نگین ابراهیمی

۱۰ نکته برای نوشتن تبلیغات موفق و افزایش چند برابری فروش

سعیدی

چطور باهوش باشیم؟ ۷ ایده عالی برای هوشمندتر شدن

طاهر مهدی پناه

مدیریت کسب و کار: وفاداری و رضایت کارکنان به چه دردی می خورد؟!

عباس رهامی

دیدگاه شما چیست؟