قوی ترین باتری خودروی برقی با 10 دقیقه شارژ برای 400 کیلومتر

توسط ماهان

شرکت CATL یکی از بزرگترین تولیدکنندگان باتری‌ها برای خودروهای برقی است و به تازگی باتری نوآورانه‌ای به نام “شِنژینگ” (Xiangsheng) را معرفی کرده است. این باتری با ویژگی‌های منحصربه‌فرد توانایی شارژ بسیار سریع و دور رفتن بزرگترین مزایای آن هستند. تنها با 10 دقیقه شارژ، می‌توان به مسافت 400 کیلومتری رسید. این باتری انقلابی در فاز تولید انبوه قرار دارد و از فصل اول سال آینده برای مشتریان در دسترس قرار خواهد گرفت.

باتری شِنژینگ از لحاظ مواد مورد استفاده شامل گرافیت آندی، فرمولاسیون الکترولیت و جداکننده‌ها با باتری‌های کنونی تفاوت دارد و از انتقال یون بهبود یافته‌ای برخوردار است. همچنین، این باتری با بهینه‌سازی سیستم مدیریت باتری به کاهش تولید حرارت نیز کمک کرده است. شرکت CATL تاکید می‌کند که این باتری پیشرفته با انواع خودروهای برقی سازگاری دارد.

ترین باتری خودروی برقی با 10 دقیقه شارژ برای 400 کیلومتر2

اولین خودرویی که از باتری شِنژینگ CATL استفاده خواهد کرد، از برند تازه‌تأسیس آواتار خواهد بود. آواتار نتیجه تعاون بین سه شرکت چانگان، هواوی و CATL است و طراحی آن توسط نادر فقیه‌زاده انجام می‌شود. امیدواری است که باتری شِنژینگ به علت تکنولوژی پیشرفته و همچنین قیمت مناسب، به عنوان استانداردی جدید در دنیای خودروهای برقی شناخته شود. این باتری از نوع لیتیوم آهن فسفات (LFP) است و توانایی پیمایش مدل‌های برقی تا 700 کیلومتر را داراست. این باتری با شارژ تنها 10 دقیقه‌ای، انرژی مورد نیاز برای رفتن 400 کیلومتر را تامین می‌کند. این باتری نیز توانایی شارژ با سرعت 4C را دارد که اولین مورد در دسته باتری‌های LFP است.

باتری شِنژینگ توانسته با بهبود سیستم مدیریت باتری و کاهش حرارت تولیدی در دماهای پایین نیز پیشرفت‌هایی داشته باشد. این باتری به طور معمول بهترین عملکرد خود را در دماهای منفی تا 10 درجه سلسیوس نشان می‌دهد و در عرض 30 دقیقه می‌تواند 80٪ از ظرفیت خود را به عنوان شارژ در دماهای منفی بازیابی کند.

شرکت CATL همچنین در توسعه باتری‌های دیگر نیز فعالیت دارد. از جمله باتری‌های با چگالی انرژی بالا با نام کیلین که برای استفاده در هواپیماهای برقی مناسب است. این شرکت همچنین در حال توسعه باتری‌های سدیم یونی است که در اواخر سال 2024 برای خودروها تولید می‌شوند.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید