شبیه سازی سگ پلیس با بویایی بهتر توسط چین!

چین به‌تازگی اعلام کرده که قصد دارد برای تربیت سگ‌های پلیسش، از شبیه سازی استفاده کند! شاید عجیب به نظر برسد ولی با توجه به هزینه زیاد و وقت گیر بودن تربیت سگ‌های پلیس این تصمیم چندان هم غیرمعقول نیست.
سگ‌هایی که برای تربیت شدن و تبدیل شدن به یک پلیس انتخاب می‌شوند، هر کدام ویژگی‌ها و رفتارهای متفاوتی دارند. همین مسئله باعث وقت گیر شدن و پر هزینه شدن تربیت یک سگ پلیس می‌شود. مشکلی که می‌توان با استفاده از شبیه سازی و تکثیر یک سگ خوب کاملاً برطرف کرد.

اولین شبیه سازی کاربردی

طبق گزارشات، در حال حاضر دانشمندان در دانشگاه یونان که در شهر کونمینگ قرار دارد به همراه دانشمندان دانشگاه بیوتکنولوژی پکن در حال تربیت کردن یک سگ دو ماهه از نژاد کونمینگ ولفداگ هستند که از یک سگ دیگر شبیه سازی شده است. اسم این سگ شبیه سازی شده کونزون (Kunxun) است. هدف این کار کاملاً مشخص است. دانشمندان از قبل بیشتر خصوصیت‌های کونزون را می‌دانند. یعنی می‌دانند که کونزون احتمالاً خیلی سریع یاد می‌گیرد و عملکرد خوبی هم دارد. در نتیجه کار تربیتش خیلی سریع پیش خواهد رفت.
این توله سگ با استفاده از سلول‌های پیکری (somatic cells) پوست یک سگ بزرگ‌سال شبیه سازی شده است. سلول‌های پیکری معمولاً برای همین کار یعنی شبیه سازی استفاده می‌شوند. به این شکل دانشمندان توانستند جنین سگ شبیه سازی شده را به وجود بیاورند. در مرحله بعد این جنین در یک سگ از نژاد بیگل قرار داده شد تا پرورش پیدا کند.

ویژگی‌های سگ شبیه سازی شده

سگ شبیه سازی چینی
دانشمندان گفته‌اند از زمانی که این سگ به دنیا آمده است، ویژگی‌های خوبی از خود نشان می‌دهد. این سگ مهارت‌های مختلف و به‌خصوص بو کشیدن را خیلی خوب انجام می‌دهد که برای یک سگ پلیس خیلی مهم است. ممکن است با ده ماه تمرین این سگ در شرایط واقعی مورد استفاده قرار بگیرد. البته فعلاً این سگ شبیه سازی شده به‌عنوان یک آزمایش مورد استفاده قرار می‌گیرد و در نهایت قرار است سگ‌های پلیس به‌صورت انبوه شبیه سازی شوند. برنامه چینی‌ها این است که تا ده سال آینده این طرح کاملاً اجرایی شود.
همچنین برای اصلاح نژاد و پرورش سگ‌های مختلف یک بانک سلولی ایجاد خواهد شد تا کار سریع‌تر و راحت‌تر انجام شود.

شبیه سازی سگ‌ها واقعاً کار درستی است؟

نیروی پلیس با سگ شبیه سازی
این تصمیم چینی‌ها البته حواشی زیادی هم دارد. مسائل اخلاقی و مشکلات احتمالی زیادی در این مورد بحث شبیه سازی مطرح شده است. به‌خصوص در مورد استفاده از حیوانات شبیه سازی شده برای نیروهای پلیس. مطمئناً هیچ کسی دوست ندارد نیروهای پلیس را با تعداد زیادی سگ که کاملاً مثل هم هستند، ببیند. تصویر ترسناکی است! به‌علاوه اینکه خطرات زیادی هم در این مورد وجود دارد. اگر یک نقص ژنتیکی در این سگ‌ها وجود داشته باشد چه اتفاقی می‌افتد!!؟ مثلاً اینکه در مقابل یک بیماری خاص آسیب پذیر باشند. به این شکل بخش بزرگی از نیروهای امنیتی کشور در معرض خطر خواهند بود. به همین شکل مشکلات و خطرات دیگری هم هست که ممکن است در حال حاضر اصلاً پیش بینی نشده باشد.
در نتیجه خیلی بعید است که نیروهای پلیس کشورهای دیگر به این سرعت و به این سادگی از این ایده استقبال کنند. حتی اگر این ایده چینی‌ها واقعاً کارایی داشته باشد و مشکل خاصی هم به وجود نیاید.

منبع: www.engadget.com

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.