روکیدا
موبایل و تبلت

گوشی گلکسی نوت ۱۰: سامسونگ چه فکرهایی در سر دارد؟

گوشی گلکسی نوت 10 : سامسونگ چه فکرهایی در سر دارد؟

یک نوت جدید، یعنی سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ هم که در زمانی کمتر از شش ماه وارد بازار خواهد شد. خب پس نگاهی به گلکسی نوت ۱۰ می‌اندازیم:

گلکسی اس 10

طراحی: قابلیت تا شدن

با به تحقق پیوستن رویای گوشی‌های تاشو، خیلی‌ها می‌پرسیدند که آیا سامسونگ هم از این تکنولوژی استفاده و از آن در گلکسی نوت ۱۰ استفاده می‌کند. در وهله اول باید بگوییم که هنوز فناوری گوشی‌های تاشو کامل نیست. نه گلکسی فولد و نه رقیب آن هواوی میت ایکس.  گوشی‌های تاشو قیمت بالایی دارند و وقتی آن‌ها را از حالت تاشده خارج می‌کنیم خطی روی صفحه می‌ماند.

دوم، بر اساس اعلام شرکت سامسونگ؛ نوت ۱۰ بهترین گوشی ۲۰۱۹ این شرکت نخواهد بود.  بنابراین احتمالاً گلکسی نوت ۱۰ مدلی شبیه به نوت ۹ خواهد بود. در نتیجه فکر نمی‌کنیم که گلکسی نوت ۱۰ تفاوت زیادی با گلکسی نوت ۹ داشته باشد. لبه‌های نازک‌تر، وزن کمتر و تفاوت کم در طراحی و شکل در مقایسه با نوت ۹ می‌توانند از ویژگی‌های این مدل باشند. حالا دیگر اسکنر تشخیص اثرانگشت باید در گوشی‌ها وجود داشته باشد، نکته‌ای که سامسونگ به وجود آن در نوت ۱۰ اشاره کرده است.

گلکسی اس 10 2

و اما اخبار بد؛ شاید این مدل از اولین پرچم‌دارهای بدون جک هدفون باشد.  باعث تعجب است که این قابلیت در خانواده گلکسی اس ۱۰ وجود ندارد. اما شاید در نوت های بعدی این قابلیت را ببینیم

 بدون دکمه!

بر اساس شایعات مبهم، گلکسی نوت ۱۰ می‌تواند اولین مدل بدون دکمه‌های سخت‌افزاری در میان مدل‌های سامسونگ باشد. مشابه این کار را در مدل U12 محصول HTC  و اخیراً در مدل تولیدی Meizu دیدیم. نکته برجسته در رابطه با گوشی بدون دکمه این است که نیازی به لمس فیزیکی وجود ندارد و کاربر نمی‌تواند دگمه را با انگشتان خود حس کند و نیاز به بازخوردی لمسی هست که لمس انگشت‌ها رو تأیید می‌کنند. اگر این فناوری را ندارید چرا به خودتان سختی بدهید؟ از مدل‌های دکمه‌دار استفاده کنید.

گلکسی اس 10 4

بزرگی صفحه نمایش گلکسی نوت ۱۰:

در مقایسه با مجموعه‌های گلکسی اس، گلکسی نوت ها همیشه صفحه‌های نمایش و باتری بزرگ‌تری داشتند. پس پیش بینی می‌کنیم که صفحه‌نمایش نوت ۱۰، بزرگ‌تر از صفحه‌نمایش ۶٫۴ اینچی در گلکسی اس ۱۰ پلاس باشد. هنوز هم مشخص نیست که  آیا صفحه نمایش آن بزرگتر صفحه نمایش ۶٫۷ اینچی گلکسی اس ۱۰ فایو جی است یا نه.

شایعات دیگری هم وجود دارد که اشاره به اندازه‌ای میان ۶٫۶۶ اینچ و ۶٫۷۵ اینچ برای صفحه نمایش نوت ۱۰ دارند.  فکر می‌کنیم سامسونگ بزرگترین صفحه نمایش را برای  این مدل در نظر گرفته باشد، بنابراین صفحه نمایش ۶٫۷۵ اینچی  در این مدل می‌تواند ممکن باشد.

و اما دوربین؛ احتمالاً مانند گلکسی اس ۱۰ پلاس، دو دوربین مجزا در این مدل قرار داده‌شده است. اینکه یک یا  دو سنسور داشته باشد هنوز مشخص نیست، اما فکر می‌کنیم مورد دوم محتمل‌تر باشد.

سخت افزار گلکسی نوت ۱۰: بازگشت شاه

به گذشته برمی‌گردیم، گلکسی نوت ها همیشه مدل‌هایی با قابلیت‌هایی بیشتر از صفحه نمایش بزرگ‌تر و قلم اس بودند. این سری از قابلیت‌هایی سخت‌افزاری برخوردار هستند که در سری اس نمی‌بینیم. در سال‌های اخیر، نوت ها بیشتر مدل‌های بزرگ‌شده گلکسی اس بودند، اما شاید سال ۲۰۱۹ تغییراتی را ببینیم.

شایعات خبر از وجود نسل جدید پردازشگرهای ۹۸۲۵ Exynos در گلکسی نوت ۱۰ دارند؛ پردازشگری سریع‌تر از پردازشگرهای گلکسی اس و با قابلیت ۵G.  فکر می‌کنیم گلکسی نوت از قابلیت ۵G بهره‌مند باشد. امیدواریم که سامسونگ به این شایعات پایان بدهد و مدلی با قابلیت ۵G عرضه کند، اما به دلیل همه جدی نبودن ۵G شاید این قابلیت را نبینیم.

اما شایعه دیگر، کارگذاری تراشه‎های رم فوق سریع ۱۲ گیگابایتی در نوت ۱۰ است. پرچمدارهای فعلی رم ۸ گیگ دارند، پس ۱۲ گیگ می‎تواند دیوانه‎کننده باشد!

گلکسی اس 10 8

دوربین ها چند عدد؟

شایعات اشاره به وجود ۴ دوربین در این مدل دارند. چرا؟ جواب ToF است. درست مانند مدل‎های  گلکسی اس ۱۰ و گلکسی اس ۱۰ پلاس، نوت ۱۰ دارای یک لنز تله فوتوی معمولی با زاویه زیاد خواهد بود. چهارمین دوربین، “Time of Flight” (زمان پرواز است). شاید اسم این فناوری را شنیده باشید؛ دوربین واقعیت افزوده و بسیار حساس. دوربین از کیت نور و حسگرهایی بهره می گیرد که می‎توانند تصاویر در عمق‎های مختلف را ارائه بدهند. جز این‎ها انتظار تفاوت بیشتری در کیفیت تصویر و عملکرد دوربین گلکسی نوت ۱۰ و گلکسی اس ۱۰ پلاس را تصور نمی‎کنیم.

فناوری جدید در باتری ها

بر اساس گزارش‎ها، سامسونگ روی باتری گرافنی جدیدی کار می‎کند تا جای استاندارد فعلی Li-Ion را بگیرد. به دلایلی این اتفاقی بسیار خوب خواهد بود.

گلکسی اس 10 9

پیل‎های گرافنی می توانند ۴۵% بیشتر از Li-Ion در مصرف انرژی صرفه‎جویی کنند. سرعت شارژ این باتری‎ها ۵ برابر بیشتر از فناوری‎های موجود است و امکان انفجار خطرناک در آن ها وجود ندارد، حادثه‎ای که چند سال قبل اعتبار سامسونگ را زیر سوال برد.

بر اساس شایعات، سامسونگ آماده استفاده از این باتری‎ها در گوشی‎های هوشمند است و نوت ۱۰ می‎تواند اولین مدل در این مسیر باشد که اتفاقی بسیار بزرگ و هیجان انگیز خواهد بود. باتری‎های پرقدرتی که مطمئن و مناسب برای محیط هستند. بیشتر از این چه می‎خواهید؟

قیمت و روز عرضه گلکسی نوت ۱۰

سامسونگ گلکسی نوت ۱۰ از ۲۴ آگوست ۲۰۱۹ با قیمت ۹۹۹ دلار وارد بازار می شود.  دلیلی برای تاخیر در زمان عرضه آن نمی‎بینیم.  در رابطه با قیمت هم تصور نمی‎کنیم که افزایش محسوسی در مقایسه با قیمت احتمالی وجود داشته باشد.  قیمت ۷۵۰ دلار برای گلکسی اس ۱۰ ای، ۹۰۰ دلار برای گلکسی اس ۱۰ و ۱۰۰۰ دلار برای گلکسی اس ۱۰ پلاس را در نظر بگیرید. اگر روند قیمت‎گذاری به همین شکل باشد، کمی گرانتر بودن گلکسی نوت ۱۰ به دلیل وجود قلم و فناوری جدیدتر آن منطقی خواهد بود، یعنی حداقل ۱۱۰۰ دلار. فراموش نکنید که این اطلاعات تنها گمانه زنی هستند و شاید قابلیت‎های متفاوتی در گلکسی نوت ۱۰ وجود داشته باشد.

مطالب مرتبط

۶ نکته برای انتخاب یک گوشی با دوربین خوب

محمد امین نعمتی

بهترین گوشی های تاشو ۲۰۲۰: با آینده آشنا شوید

محمد امین نعمتی

۱۲ بازی آفلاین برتر ۲۰۲۰ برای آیفون

محمد آقاپور

سنسورهای هوش مصنوعی سونی چگونه آینده دوربین های موبایل را تغییر خواهند داد؟

محمد آقاپور

سامسونگ گلکسی A21s چه مشخصاتی دارد؟

محمد آقاپور

از آیفون ۱۲ چه انتظاراتی داریم؟

محمد آقاپور

دیدگاه شما چیست؟