چاپگر سه بعدی و هر آنچه که باید بدانید: متخصص طراحی در قسمت دوم

توسط امیرحسین حیدرزاده

برای دسترسی به قسمت اول مقاله چاپگر سه بعدی و هر آنچه که باید بدانید روی این لینک کلیک کنید.

3. تمام آنچه برای شروع به کار نیاز داریم

Screenshot 2021 05 09 175058

اولین قدم برای شروع چاپ سه بعدی، خرید چاپگر سه بعدی است. همانطور که گفته شد، می‌توانیم یک چاپگر از نوع FDM را با قیمت کم‌تر از 200 دلار تهیه کنیم. خرید انواع SLA نیز گران تمام نمی‌شود.

بعد از انتخاب چاپگر به انتخاب مواد مورد نیاز برای چاپ می‌رسیم. مواد شما می‌تواند رزین یا قرقره رشته‌ای باشد. اگر به پیشرفت فناوری خوشبین نیستید، از یک رول یک کیلوگرمی شروع کنید.

هر زمان که به مواد بیش‌تر نیاز داشتید، در دسترس شما خواهد بود. بسیاری از چاپگرها به تنهایی کار نمی‌کنند. برای کار با آن‌ها به نرم افزار نیاز دارید. نرم افزارهای حرفه‌ای رایگان نیستند.

از طرفی برای شروع به کار دنیایی از نرم افزارهای رایگان در اختیار شما قرار دارند. در ابتدای کار خود را با هزینه‌های سنگین گرفتار نکنید. آیا نمی‌توانید چاپگر را مستقیم به رایانه متصل کنید؟ مشکلی نیست. از یک حافظه SD کمک بگیرید.

در کنار پیشرفت هر روزه چاپگر، لوازم جانبی زیادی نیز برای آن تولید می‌شود. اگر به یاد داشته باشید، دستگاه‌های رزین پایه به یک بخش شست و شو نیاز دارند. برخی از قسمت‌ها احتمالا به کمی سنباده نیاز داشته باشند.

در نهایت چاپگر سه بعدی یک دستگاه است و به تعمیر و نگهداری نیاز دارد. برای نگهداری از آن به چند ابزار خانگی نیاز داریم.

4. تعمیر و نگهداری

چاپگر سه بعدی و هر آنچه که باید بدانید

لطفاً بخش تعمیر را به افراد متخصص بسپارید. در مورد نگهداری، چاپگرهای FDM کمی با SLA تفاوت دارند. انواع SLA به نگهداری دقیق‌ نیاز دارند. از طرفی هر دو دستگاه یک نوع برنامه نگهداری منظم را دنبال می‌کنند.

بعد از خرید و باز کردن جعبه دستگاه، دفترچه راهنما را به خوبی مطالعه کنید. شرکت سازنده راهنمای نگهداری از دستگاه را در اختیار شما قرار می‌دهد. آن راهنما را دقیق و منظم دنبال کنید.

درست مثل هر قطعه مکانیکی دیگر به رسیدگی و پاکسازی منظم نیاز دارند. مطمئن شوید که گرد و خاک به سراغ دستگاه نمی‌آید. اگر برای مدت طولانی از دستگاه استفاده نکرده‌اید، قبل از شروع به کار گردگیری کنید.

نازل چاپگر دستگاه به کمک چند تسمه حرکت می‌کند. تسمه‌ها به سختی خراب می‌شوند اما گاهی اوقات به تنظیم دوباره و تعویض نیاز پیدا می‌کنند. روغن کاری دستگاه را فراموش نکنید.

نازل چاپگر جدا از تمام قطعات دستگاه به نگهداری ویژه نیاز دارد. گاهی اوقات نازل با مواد ذوب شده مسدود می‌شود و شما باید آن را تمیز کنید. پاکسازی نازل به کمک مسواک و گرم کردن آن انجام می‌شود.

نازل یک قطعه حساس است. اگر از توان زیادی برای تمیز کردن آن استفاده کنید، آسیب می‌بیند. تلاش کنید تا با کم‌ترین فشار مواد چسبیده به آن جدا شود. گاهی اوقات کار به تعویض نازل تمام می‌شود.

5. هرچه بخواهید، قابل چاپ است

چاپگر سه بعدی و هر آنچه که باید بدانید

تمام ایده‌های شما قابلیت چاپ دارند اما باید بتوانید آن‌ها را در یک فایل CAD ذخیره کنید. برخی از اجسام در یک روند چاپ سه بعدی ساخته می‌شوند. برخی دیگر باید در چند بخش چاپ شده و سپس مونتاژ شوند.

چاپ سه بعدی یک لیوانِ پر از خوبی نیست اما با تمام بدی‌ها بسیار ساده‌تر از مجسمه سازی با گل، کنده کاری از چوب یا ریخته گری است.

6. نیاز نیست متخصص طراحی باشید

چاپگر سه بعدی و هر آنچه که باید بدانید

اگر به یک قطعه خاص نیاز داشته باشید، باید آن را طراحی کنید. از طرفی دنیایی از اجسام قابل چاپ در وب سایت‌های مختلف وجود دارد. بسیاری از آن اجسام به شکل رایگان به اشتراک گذاشته می‌شوند.

تقریبا تمام فرآیند به سادگی کار با یک چاپگر معمولی انجام می‌شود. آیا فایل مورد نظر خود را پیدا نکرده‌اید؟ بسیاری از طراحان ایده شما را به یک فایل قابل چاپ تبدیل می‌کنند. هزینه این کار به پیچیدگی ایده شما ارتباط دارد.

7. مفید است اما برای همه کاربردی نیست

آیا تمام مردم دنیا یک چاپگر کاغذ در خانه دارند؟ چاپگر سه بعدی کمی از چاپگرهای معمولی تخصصی‌تر است و قیمت بالاتری دارد. از طرفی کاهش قیمت انواع چاپگر سه بعدی، آن را در دسترس عده بیش‌تری قرار می‌دهد.

مساله را باید به زبان ساده بررسی کنیم. چند قطعه قابل چاپ در خانه شما وجود دارد؟ آن قطعات در چه بازه زمانی دچار عیب می‌شوند؟ تا زمانی که به چاپ حداقل سه قطعه در هفته نیاز نداشته باشیم، چاپگر سه بعدی به جریان اصلی زندگی وارد نمی‌شود.

8. دنیای پیش رو چاپگر سه بعدی

ما محدودیت را دوست نداریم. چاپگر سه بعدی به دست انسان محدودیت‌ها را یکی پس از دیگری زیر پا می‌گذارد. شاید یک روز بتوانیم اعضای بدن انسان را چاپ کنیم.

خانه‌های چاپ شده را تصور کنید. خانه‌هایی که به کمک بتن روی زمین چاپ می‌شوند. در این روش دیوارهای خارجی سازه در 12 ساعت ساخته خواهد شد. 12 ساعت را رو در روی چهار هفته کار به روش سنتی قرار دهید. جالب نیست؟

منبع: reviewgeek.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید