7 روش ساده برای خالی کردن و آزاد کردن حافظه گوشی

توسط رامین جعفری
7 روش ساده برای خالی کردن و آزاد کردن حافظه گوشی

مطمئنا این روزها برای همه ما پیش آمده که حافظه گوشی ما پر شود تا نتوانیم بهترین استفاده را از عملکرد گوشی خود ببریم. به نظر من بدترین اتفاق ممکن برای هر فرد، این است که در حال عکس گرفتن از یک چیز شگفت انگیز، با اخطار آزاردهنده “کمبود حافظه کافی” روبرو ‌شود و عکس را خراب ‌کند.

احتمالا هر انسانی بعد از این اخطار، به فکر خرید یک گوشی گران‌تر با حافظه بیشتر و یا خرید فضای ابری بیشتر می‌افتد تا بتواند به راحتی از گوشی خود استفاده کند. اگرچه که این دو گزینه در افکار شما اصلا فکر بدی نیست، اما شما باید قبل از انجام هرکاری، حافظه گوشی خود را خالی کنید.

حذف چند عکس و فیلم از گالری، به نظر روشی سریع برای خالی کردن حافظه است، اما این کار در دراز مدت مشکلی را حل نمی‌کند. ما در این مقاله هفت نکته موثر در مورد نحوه خالی کردن حافظه گوشی را آماده کردیم که می‌توانید حافظه گوشی خود را سریع و به راحتی خالی و از پر شدن دوباره گوشی خود جلوگیری کنید. این مقاله برای کاربران آیفون و اندروید نوشته شده است، پس می‌توانید مراحل گفته شده در زیر را روی هر دو سیستم‌عامل انجام دهید.

فایل‌های سنگین در حافظه گوشی خود را پیدا کنید

LA8DecGhTFpn9jacR9WQxZ 970 80.jpg

برای شروع، باید فایل‌های سنگینی که باعث پر شدن گوشی شما شدند را پیدا کنید. در گوشی‌های اندروید و آیفون می‌توانید بررسی کنید که چه چیزی حافظه گوشی را اشغال ‌کرده است. اگر گوشی شما آیفون است، به تنظیمات گوشی خود بروید. روی بخش «General» بزنید و گزینه «iPhone Storage» را انتخاب کنید تا بتوانید حافظه‌ی استفاده شده و فهرست کامل از سنگین‌ترین فایل‌های گوشی را مشاهده کنید.

اگر با گوشی اندروید کار می‌کنید، به بخش «Files» بروید، روی آیکون سه نقطه زده و در بخش «Sort by»، آن را در حالت «Largest first» قرار دهید. وقتی فایل‌های بزرگی که باعث کند شدن گوشی شما شدند را دیدید، آن‌ها را به سرعت حذف کنید.

برنامه‌هایی که کمتر استفاده می‌کنید را پیدا کنید

QNWtYBs7vfrdJsPdoArjY8 970 80.jpg

یک روش آسان برای خالی کردن چند مگابایت از حافظه گوشی، حذف برنامه‌هایی است که از آن‌ها استفاده نمی‌کنید. برای انجام این کار، ابتدا باید برنامه‌های گوشی را بررسی کرده و نسبت به اهمیت و استفاده، آن را حذف کنید

اگر گوشی آیفون دارید، می‌توانید از دو روش این کار را انجام دهید. اولین روش، حذف خودکار برنامه‌های استفاده نشده توسط خود گوشی است. شما می‌توانید برای این کار به تنظیمات گوشی خود رفته، بخش «General» را باز کرده و «iPhone Storage» را انتخاب کنید و گزینه «enabling the option to ‘Offload Unused Apps» را فعال کنید. وقتی این گزینه فعال شد، در مواقع کمبود حافظه، گوشی شما به صورت خودکار برنامه‌های استفاده نشده را حذف می‌کند. این را نیز در نظر بگیرید که حافظه پنهان (cache) و داده‌های این برنامه‌ها با این ویژگی حذف نخواهند شد.

روش بعدی، انجام همین فرآیند به صورت دستی خواهد بود. به تنظیمات گوشی خود بروید، بخش «General» را باز کنید، گزینه «iPhone Storage» را انتخاب کرده و هر برنامه‌ی اضافی را که تشخیص دادید، یکی یکی حذف کنید.

گوشی‌های اندرویدی، گزینه‌ای به عنوان حذف خودکار برنامه‌های بلا استفاده ندارند. شما به جای آن باید برنامه «Play Store» را باز کنید، روی آیکون منو بزنید، «My apps & games» را انتخاب کنید، بخش «Installed» را باز کرده، آیکون سه خط را بزنید و بخش «Last used» را به جای «Alphabetical» انتخاب کنید. این گزینه، برنامه‌ها را به ترتیب اولویت استفاده، مرتب می‌کند. برای حذف یک برنامه، به سادگی می‌توانید روی آن زده و گزینه «Uninstall» را انتخاب کنید.

فایل‌های واتساپ خود را خالی کنید

UU5kTLN5RZ6kGFN9GHoivL 970 80.jpg

واتساپ یکی از پرمصرف‌ترین برنامه‌های پیام‌رسان در بین مردم است، اما برخی نمی‌دانند که این برنامه می‌تواند حافظه گوشی شما را سریعتر از هرچیز دیگری پر کند.

اگر شما یکی از کاربران فعال در برنامه واتساپ هستید، این نکات زیر را به خاطر بسپارید. برنامه واتساپ حتی می‌تواند صدها عکس و فیلم ناخواسته که دوستان برای شما فرستاده را در گالری شما ذخیره کند.

اولین کاری که باید در گوشی آیفون خود انجام دهید این است که به بخش تنظیمات واتساپ رفته و بخش «Chats» را انتخاب کنید، سپس گزینه «Save to Camera Roll» را غیرفعال کنید. اگر گوشی اندروید دارید، روی آیکون سه نقطه در بالا سمت راست بزنید، به تنظیمات بروید و در بخش «Chats»، گزینه «Media visibility» را غیرفعال کنید.

در قدم بعد، شما باید فایل‌هایی که باعث پرشدن حافظه گوشی شما می‌شود را پیدا ‌کنید. در گوشی‌های آیفون به بخش «Storage and Data» در تنظیمات واتساپ بروید. می‌توانید با انتخاب گزینه «Manage Storage»، چت‌هایی که حافظه شما را مصرف کردند را مشاهده کنید. در این بخش می‌توانید چت‌هایی که بیش از 5 مگابایت از گوشی را اشغال کرده است را دیده و فایل‌ها را به صورت نوع فایل (عکس، فیلم یا..) انتخاب و حذف کنید.

فیلم‌ها، پادکست‌ها و فایل‌های دانلود شده را حذف کنید

Mb8JNXugcjzxbnAVLUoKRG 970 80.jpg

هنگام پاکسازی گوشی، حتما باید فایل‌های سنگین مثل فیلم‌های دانلود شده، پادکست‌ها و دیگر فایل‌های سنگین را حذف کنید. اگر حافظه گوشی شما کم است، باید از شر همه آن‌ها خلاص شوید. اگر دوست ندارید آن‌ها را پاک کنید، حداقل باید چیز‌هایی که قبلا دیده‌اید یا گوش دادید را حذف کنید.

برای حذف پادکست‌های گوش داده در گوشی‌های اندروید، باید «Podcasts» را باز کنید، روی بخش «Activity» زده و «Downloads» را انتخاب کنید. وقتی پادکست مورد نظر برای حذف کردن را انتخاب کردید، روی گزینه «Remove download» بزنید. اگر گوشی آیفون دارید، به سادگی پادکست‌ها را باز کنید، به بخش «Library» بروید و گزینه «Downloaded Episodes» را انتخاب کنید. در این مرحله پادکست مورد نظر خود را به سمت چپ کشیده و آن را حذف کنید.

فیلم‌ها و دیگر فایل‌های تصویری دانلود شده نیز معمولا فضای زیادی را در گوشی‌ها اشغال می‌کنند. در گوشی‌های اندروید، برنامه «Google Play Movies & TV» را باز کرده و روی آیکون سه خط بزنید، سپس به «Settings» بروید، «Manage downloads» را انتخاب کرده و با زدن بر روی یک فیلم، گزینه «Remove» را بزنید. کاربران گوشی آیفون باید به تنظیمات بروند، بخش «General» را انتخاب کرده و به بخش «iPhone Storage» بروند. در اینجا باید گزینه «TV» را انتخاب کنید و روی «Review Apple TV Downloads» بزنید، سپس یک فیلم را انتخاب کرده و «Delete» بزنید.

پیام‌های قدیمی خود را پاک کنید

aqbZTmTzdoAomXgtKMJWvW 970 80.jpg

حتی اگر به صورت کامل از برنامه مخصوص پیامک گوشی خود استفاده نمی‌کنید، باز هم ارزش آن را دارد که هر چند وقت یک‌بار آن را ساماندهی کنید. ممکن است متوجه پیامک‌های اسپم یا تبلیغات فراوانی شوید که در گوشی شما ذخیره شده است.

کاربران آیفون از ویژگی‌های جذابی در تنظیمات برخوردار هستند که می‌توانند به طور خودکار پیامک‌های قدیمی گوشی خود را حذف کنند. برای فعال کردن آن باید به تنظیمات رفته و در بخش General، گزینه «iPhone Storage» را انتخاب و «Auto Delete Old Conversations» را فعال کنید.

در این سمت اما، کاربران اندروید این گزینه را نخواهند داشت، ولی روش دیگری به عنوان جایگزین وجود دارد که می‌توان حافظه پنهان (cache) برنامه پیامک‌ را پاک کرد.

حافظه پنهان (cache) برنامه‌های خود را پاک کنید

sMjBqCHi4HDcBJBNUbyZeP 970 80.jpg

پاک کردن حافظه پنهان برنامه‌ها، یک روش ساده برای خالی کردن حافظه گوشی است. وقتی از یک برنامه استفاده می‌کنید، گوشی شما برخی از اطلاعات را ذخیره می‌کند تا سرعت کار گوشی در آینده افزایش یابد. گرچه این داده‌ها معمولا فضای زیادی را اشغال نمی‌کنند، اما می‌تواند به راحتی در طول زمان زیاد شوند و فضای زیادی را اشغال کنند.

پاک کردن حافظه پنهان در گوشی‌های اندرویدی، کار نسبتا آسانی بوده و با رفتن تنظیمات، انتخاب بخش «Apps & notifications»، زدن گزینه «See all apps» می‌توانید حافظه پنهان هر برنامه را به صورت خاص پاک کنید.

متأسفانه، گوشی‌های اپل امکان حذف حافظه پنهان برنامه‌ها را ندارند اما کاربران گوشی‌های آیفون با iOS 11 و بالاتر می‌توانند از ویژگی مفید «Offload Apps Unused» استفاده کنند.

گالری عکس‌های خود را مرتب کنید

LWPQMQsQfx9kHiWcLks2L6 970 80.jpg

ما از قدیم با این روش خوب آشنا هستیم و با وجود اینکه زمان زیادی می‌برد، اما بسیار موثر است. دیگر نیازی به آموزش حذف عکس‌ها یا فیلم‌ها از گوشی خود نیست، اما می‌توانیم نکاتی را برای آسان‌تر کردن این کار به شما آموزش دهیم.

اکثر مردم می‌خواهند اسکرین‌شات‌های غیر ضروری خود را از گوشی حذف کنند و بهترین روش برای حذف آن‌ها، انتخاب آن‌ها از گالری گوشی است. اما برخی از گوشی‌ها به صورت خودکار، عکس‌های شما را دسته‌بندی کرده و اسکرین‌شات‌ها را در یک آلبوم جداگانه قرار می‌دهند. پس شما می‌توانید به‌جای تلف کردن وقت در گالری گوشی، به سادگی آلبوم مربوط به اسکرین‌شات‌ها را باز کرده و همه آن‌ها را حذف کنید. همچنین باید بخش «Bin» یا «Recently deleted» گوشی خود را نیز دوباره بررسی کرده و آن را خالی کنید تا حافظه شما آزاد شود.

پس از انجام این مراحل، گوشی شما باید فضای زیادی را برای فایل‌های جدید باز کند. برای جلوگیری از هدر رفتن وقت زیاد، سعی کنید این مراحل را به صورت پیوسته و طبق یک روال ماهیانه اعمال کنید. اگر پس از انجام تمام نکات گفته شده، همچنان فضای گوشی شما پر بود، احتمالا باید به فکر فضای ابری اضافی و یا خرید یک گوشی جدید باشید.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید