روکیدا
نجوم، هوا و فضا

اولین ورود انسان به دراگون، فضاپیمای سرنشین دار اسپیس ایکس

اتصال دراگون سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین المللی

در آخرین مأموریت دراگون، فضاپیمای سرنشین‌دار اسپیس ایکس به فضا پرتاب شد. مأموریت این فضاپیما رفتن به مدار زمین و اتصال به ایستگاه فضایی بین‌المللی بود. از آن جا که این فضاپیما قرار است در آینده برای جا به‌جایی فضانوردان استفاده شود، در بخشی از این مأموریت، فضانوردان واقعی در فضا وارد آن شدند!

بعد از اتصال موفقیت آمیز دراگون سرنشین دار به ایستگاه فضایی بین‌المللی، فضانوردان کانادایی از طریق دریچه اتصال تحت فشار وارد دراگون سرنشین دار شدند. این دریچه از سال ۲۰۱۱ تا کنون بسته مانده بود. آخرین بار شاتل فضایی آتلانتیس بود که از طریق این دریچه به ایستگاه فضایی متصل شده بود. دریچه اتصال در جلوی بخش انتهایی ایستگاه فضایی بین‌المللی قرار دارد.
این اولین بار است که انسان‌ها در فضا وارد دراگون سرنشین دار (کرو دراگون) می‌شوند. دراگون سرنشین دار شرکت اسپیس ایکس نسل جدیدی از سفرهای فضایی را ایجاد کرده است.
ورود انسان به دراگون سرنشین دار

دراگون سرنشین دار و بوئینگ استارلاینر (starliner) تنها فضاپیماهای خصوصی در حال حاضر هستند. ناسا قرار است در آینده نزدیک فضانوردانش را با دراگون به فضا بفرستد. این مسئله به‌خصوص برای آمریکایی‌ها بسیار مهم است، چون از سال ۲۰۱۱ تا حالا هیچ فضانورد آمریکایی نتوانسته زمین را از خاک این کشور ترک کند. از آن زمان تا کنون تمام سفرهای فضایی با کمک فضاپیمای سایوز (Soyuz) روسیه انجام می‌شود. ولی حالا باوجود افرادی مثل ترامپ در رأس امور کشور آمریکا و برایدنستاین (Jim Bridenstine)، پرتاب فضاپیما از خاک آمریکا در اولویت قرار گرفته است.
دراگون نهایتاً بعد از جدا شدن از ایستگاه فضایی، به زمین بازگشت. قرار است پرتاب آزمایشی با فضانوردان در مرداد ۹۸ انجام شود.

منبع: cnet.com

مطالب مرتبط

ناسا به دنبال پیدا کردن حسگری برای دوام روی سیاره زهره است

محمد امین نعمتی

آیا اسپیس ‌ایکس به رویای فرستادن انسان‌های عادی به فضا نزدیک شده است؟

محمد امین نعمتی

ایران ماهواره ظفر را به فضا خواهد فرستاد

محمد امین نعمتی

چرا انسان‌ها هنوز نتوانستند به مریخ سفر کنند؟

محمد امین نعمتی

ناسا قصد دارد در فضا کابین اختصاصی قابل سکونت اجاره دهد

محمد امین نعمتی

تا سال ۲۰۵۰ چه تعداد انسان روی مریخ ساکن خواهند بود؟

محمد امین نعمتی

۱ دیدگاه

سفر به ماه با فضاپیمای مسافربری ناسا! - روکیدا چهارشنبه , ۱۸ اردیبهشت ۱۳۹۸ at ۱۱:۳۱

[…] تشکیل می‌دهد. اریون (Orion) کپسول سرنشین دار، یا به‌نوعی فضاپیمایی، است که ناسا در سال‌های گذشته وقت زیادی بر روی ساخت و […]

پاسخ

دیدگاه شما چیست؟