فناوری QD زیرو مینی LED: آخرین دستاورد TCL

توسط امیرحسین حیدرزاده
فناوری QD زیرو مینی LED: آخرین دستاورد TCL

در دنیای ساخت تلویزیون چینی‌‌ها تلاش می‌کنند تا جا پای بزرگان بگذارند. TCL را می‌شناسید؟ یک برند خوش نام و اقتصادی حساب می‌شود. اولین شرکتی بود که تلویزیون‌های مینی LED را معرفی کرد.

به نظر ریل پیشرفت را پیدا کرده‌اند. چراکه امروز در مورد فناوری جدید مینی LED آن‌ها صحبت می‌کنیم: OD زیرو مینی LED. اسم آن دشوار است. احتمالا تیم بازاریابی TCL نام بهتر پیدا نکردند.

1. هدف آن‌ها چیست؟

چینی‌ها به رویای ساخت تلویزیون‌های مینی LED نازک فکر می‌کنند. تلویزیون‌های LCD نسل اول را به یاد دارید؟ هر آنچه که تلویزیون داشت با کلمه بالا یا زیاد گره خورده بود: قطر زیاد، گرمای زیاد و مصرف انرژی بالا.

تلویزیون‌های LED کلمه زیاد را کمی کاهش دادند. به جای لامپ‌های فلورسنت، لامپ LED قرار گرفت. دوستان کوچک و کم مصرف که جای کم‌تری اشغال می‌کردند.

od zero miniLed 3

روی LED عدسی قرار گرفت. عدسی‌ها نور را پخش می‌کردند تا هر LED محیط بیش‌تری را پوشش دهد. عدسی خطا دارد. خطای عدسی باعث می‌شود تا نور به شکل یک دست در تمام نمایشگر پخش نشود.

مهندسان به حل مشکل فکر کردند. در نتیجه کار یک صفحه روی آن‌ها قرار گرفت. وظیفه آن صفحه توزیع درست نور است. نور یک دست در تمام نمایشگر پخش می‌شود.

یک صفحه که اضافه شد، یک فضای خالی هم ایجاد شد. به آن فضای خالی، فاصله نوری می‌گوییم. فضای که در کنار خوبی‌ها مشکلاتی دارد. برای مثال: نور برای پخش شدن در صفحه انرژی زیادی از دست می‌دهد.

precision contrast control od zero

نور را مثل یک دونده در نظر بگیرید. با تمام توان از LED خارج می‌شود تا به چشم شما برسد. فکر کنید سر راه دونده ماجرا چند مانع بگذاریم. سرعت او کم می‌شود. توان او هم کاهش پیدا می‌کند.

بازی نور

صفحه پخش نور همان مانع است. مانع داستان ما با فاصله‌های مختلف قرار می‌گیرد. این فاصله به ابعاد تلویزیون، ابعاد LED و فناوری ساخت آن ارتباط دارد. فاصله مانع می‌تواند بین 10 تا 25 میلی متر باشد.

حالا به فناوری جدید باز می‌گردیم. در اسم فناوری نام مینی LED به چشم می‌آید. مینی به معنی کوچک است. یعنی LEDهای جدید ابعاد کوچک‌تری دارند. پس می‌توانیم فاصله مانع را کاهش دهیم.

فاصله مانع تا منبع نور یکی از دلایل قطر زیاد تلویزیون‌های LCD است. TCL با فناوری OD زیرو مینی LED فاصله را به صفر کاهش داده است. تمام اجزای نمایشگر بهینه سازی شد.

فناوری QD زیرو مینی LED: آخرین دستاورد TCL

بسیار باریک‌تر از انواع LED و حتی مینی LED معمولی ساخته می‌شود. روشنایی بالایی داشته و در میان آفتاب خودنمایی می‌کند.

2. خوبی‌های اوج فناوری

تلویزیون‌های OLED تاج را روی سر خود دارند. با قطر کم ساخته شده و هر پیکسل به شکل جداگانه روشن می‌شود. امروز و به لطف فناوری TCL مینی LED هم می‌تواند موقعیت OLED را زیر تیغ خطر قرار دهد.

در فناوری جدید TCL می‌توانیم کنتراست را با دقت بیش‌تر مدیریت کنیم. در این نوع تلویزیون تعداد بیش‌تری LED وجود دارد. تعداد بیش‌تر LED یعنی مدیریت نور در تعداد مناطق بیش‌تر اتفاق می‌افتد.

TCL می‌گوید: تلویزیون جدید این شرکت به نام X9 کیفیت 8K را به همراه دارد. اگر با دقت نگاه کنید 100 هزار LED روشن می‌شوند تا تصویر را برای شما بسازند. 100 هزار LED برای مدیریت نور به 2000 منطقه تقسیم می‌شوند.

با افزایش تعداد چراغ‌ها نور بیش‌تری ایجاد می‌شود. نور و کنتراست بیش‌تر در محتوای HDR معجزه می‌کند. حتی کوچک‌ترین جزئیات آن نقاط ریز را در تصویر می‌بینیم.

3. خرید تلویزیون OD زیرو مینی LED

فناوری QD زیرو مینی LED: آخرین دستاورد TCL

اولین تلویزیون TCL با این فناوری در سال 2021 معرفی شد. تنها در چین به فروش می‌رسید. سال 2022 طلسم شکست و تلویزیون به خاک آمریکا رسید.

چینی‌ها برای تلویزیون با ابعاد 85 اینچ از شما 9999 دلار دریافت می‌کنند. نسل جدید نمایشگر در نمایشگاه CES 2022 معرفی شد. X11 نام داشت. متاسفانه اطلاعاتی از قیمت و مشخصات آن وجود ندارد.

فناوری‌های جدید نمایشگر امیدوار کننده به نظر می‌رسند اما قیمت بسیار بالایی دارند. امیدواریم فناوری جدید را با کیفیت 4K تجربه کنیم.

مطمئن باشید رقبا ساکت نمی‌مانند. صدای تیز کردن شمشیر سامسونگ به گوش شما نمی‌رسد؟ کره‌ای‌ها فناوری مینی LED را سخت دنبال می‌کنند.

منبع: howtogeek.com

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

1 دیدگاه

آواتار Akbar top
Akbar top سه‌شنبه 4 مرداد 1401 ساعت 7:43 - 07:43

سلام.ببخشید میخواستم بدونم که این مدل نمایشگر x11 در تلویزیون تی سی ال مدلc835 بکار رفته. یا نه.ممنون.

پاسخ

دیدگاهی بنویسید