آموزش آیفون: چگونه سلامت باتری آیفون خود را دراز مدت حفظ کنیم؟

توسط محمد حسین
آیفون

همانطور که می‌دانید آیفون‌های اپل قابلیت‌های ویژه‌ای دارند که به شما در استفاده بهتر از گوشی کمک می‌کنند. یکی از این قابلیت‌ها، سلامت باتری یا Battery Health است که به شما نشان می‌دهد چند درصد از سلول‌های باتری فعال و قابل استفاده هستند. این قابلیت به کاربران امکان می‌دهد تا از زمان تعویض باتری آیفون خود مطلع شوند و از به وجود آمدن صدمات جدی خوداری شود.

حفاظت از باتری آیفون و توجه به بخش سلامت باتری به کاربران کمک می‌کند تا شارژدهی گوشی خود را در دراز مدت حفظ کنند. با این حال سوال اصلی که برای کاربران وجود دارد این است که چه راه‌هایی برای حفظ سلامت باتری آیفون وجود دارد. با توجه به این که این پرسش برای بسیاری از کاربران آیفون مطرح شده است تصمیم داریم در این مقاله به 6 راهکار در جهت حفظ سلامت باتری گوشی‌های آیفون بپردازیم. برای آشنایی با این موارد در ادامه با روکیدا همراه باشید:

همچنین شما می‌توانید سایر مقالات آموزشی آیفون را نیز در روکیدا مطالعه کنید.

1_ آیفون خود را تا 100 درصد شارژ نکنید

iPhone charging

اولین و شاید مهم‌ترین عاملی که بر سلامت باتری آیفون شما تاثیر منفی می‌گذارد، شارژ بیش‌ از حد گوشی است. طبق گفته‌های کمپانی اپل، عمر مفید باتری گوشی‌های آیفون بین 400 تا 500 حلقه شارژ کامل است. از این رو هر چه بیشتر آیفون خود را تا 100 درصد شارژ کنید، عمر باتری آن سریع‌تر کاهش می‌یابد.

از این رو بسیاری از کارشناسان توصیه می‌کنند حتی در صورتی که می‌خواهید برای مدتی آیفون خود را کنار بگذارید آن را به صورت کامل شارژ نکنید. طبق تحقیقات انجام شده برای این که سلامت باتری خود را به حداکثر افزایش دهید بهتر است شارژ آیفون خود را بین 40 درصد تا 80 درصد نگه دارید.

2_ هیچگاه نگذارید آیفون شما به دلیل کمبود شارژ خاموش شود

دومین موردی که می‌تواند تاثیر بسیار مخربی روی سلامت باتری آیفون شما داشته باشد دشارژ شدن گوشی است. آیفون‌ها مجهز به باتری لیتیوم یونی هستند. یکی از مواردی که می‌تواند آسیب جدی به سلول‌های باتری لیتیوم یونی وارد کند دشارژ کامل سلول‌هاست. این مسئله حتی ممکن است به مرگ سلول‌های باتری دشارژ شده نیز ختم شود که در نتیجه شارژدهی گوشی کاهش می‌یابد.

از این رو هیچگاه اجازه ندهید که آیفون شما به دلیل کمبود شارژ خاموش شود. خوشبختانه اپل برای جلوگیری از آسیب جدی به سلول‌های باتری در اثر کمبود شارژ، آیفون شما را اندکی پیش از دشارژ کامل خاموش می‌کند. با این حال در صورتی که آیفون شما خاموش شد آن را در اسرع وقت به شارژر متصل کنید.

3_ آیفون خود را در طول شب به شارژر متصل نگه ندارید

iPhone Fast Charging Featured

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند سلامت باتری آیفون شما را کاهش دهد، شارژ کردن گوشی در طول شب است. با این که این مسئله در میان کاربران بسیار شایع است اما به خاطر داشته باشید که این کار می‌تواند آسیب جدی به سلول‌های باتری وارد کند. زمانی که شارژ باتری به 100 درصد می‌رسد یعنی تمامی سلول‌های باتری به صورت حداکثری شارژ شده‌اند. در این صورت اگر برای مدتی بیشتر آیفون خود را به شارژر متصل نگه دارید، فشار بیشتری به سلول‌های باتری وارد می‌شود که می‌تواند در دراز مدت تاثیر مخربی بر سلامت باتری داشته باشد.

4_ قابلیت‌های غیر ضروری را خاموش کنید

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند به افزایش سلامت باتری آیفون شما در گذر زمان کمک کند، غیر فعال کردن قابلیت‌های غیر ضروری است. برخی از این قابلیت‌ها به شدت بر مصرف باتری آیفون شما تاثیر گذارند. از جمله مواردی که می‌توانید در صورت عدم استفاده آن‌ها را غیر فعال کنید می‌توان به بلوتوث، وای فای، سرویس موقغیت‌یاب و Background App Refresh اشاره کرد. در کنار این موارد کاهش نور صفحه نمایش نیز می‌تواند در دراز مدت به حفظ سلامت باتری آیفون شما کمک کند.

5_ استفاده از شارژر اورجینال اپل

با وجود این که در حال حاضر شارژرهای زیادی برای گوشی‌های آیفون در بازار موجود است اما بیشتر آن‌ها از کیفیت پایینی برخوردار هستند. این شارژرها نیز همانند شارژر اورجینال اپل قادر به شارژ کردن آیفون هستند با این تفاوت که در دراز مدت سلامت باتری و عمر آن را کاهش می‌دهند. همچنین هیچگاه از شارژ‌رهای گوشی دیگر برای شارژ آیفون خود استفاده نکنید.

شما می‌توانید در روکیدا با نحوه استفاده از قابلیت شارژ سریع گوشی‌های آیفون آشنا شوید.

6_ آیفون خود را در دمای بسیار بالا یا پایین شارژ نکنید

iPhone Temperature Warning Heat

یکی دیگر از مواردی که می‌تواند سلامت باتری آیفون شما را کاهش دهد، دمای بسیار بالا یا پایین است. توجه داشته باشید که بهترین دما برای شارژ گوشی، دمای اتاق در نظر گرفته شده است که باتری در این حالت با حداکثر سرعت ممکن شارژ می‌شود. اگر دما به شدت پایین باشد ممکن است باعث کاهش عمر باتری، شارژدهی پایین دستگاه و عدم نگهداری شارژ شود. در سوی دیگر دمای بسیار بالا نیز می‌تواند برخی از قابلیت‌های گوشی‌های آیفون را به طور موقت از دسترس خارج کند یا باعث به وجود آمدن ترک‌های ریز درون دستگاه شود.

از این رو سعی کنید زمانی آیفون خود را به شارژر متصل کنید که دمای محیط پیرامون مناسب و متعادل است.

امیدواریم این مقاله برای شما مفید بوده باشد. در آینده با آموزش‌های بیشتر با شما همراه خواهیم بود.

همچنین ممکن است دوست داشته باشید

دیدگاهی بنویسید